اطلاعات کلی در مورد شرکت ebay

مهاجریست

 مقدمه
نقش تجارت الکترونیک در جهان امروز غیر قابل انکار است. همچنین باید نسبت به نقش آن در سالهای آینده با دقت نگریست و از قدرت آن به خوبی استفاده کرد. در راه استفاده ی مؤثر از ابزارهای تجارت الکترونیکی از مهمترین عوامل داشتن اطلاعات کافی ولازم در مورد قابلیت‌ها و سناریو‌های مختلف آن است.

در این میان یک نوع خاص از فروش الکترونیکی به نام فروشگاه های الکترونیکی بسیار پرقابلیت و موفق نشان داد. به طوری که سایت ebay  به عنوان یکی از نمونه‌های موفق حراجی الکترونیکی توانست در سال ۲۰۰۶ حدود ۵۰ میلیارد دلار مبادلات مختلف را امکان پذیر کند که در صورتی که این سایت وجود نمی‌داشت تقریبا هیچ یک از این معاملات انجام نمی‌شدند.

تاریخچه

تاسیس این شرکت توسط آقای پیرامیدیار انجام شده‌است که یک ایرانی الاصل است و در کشور امریکا زندگی می‌کند. همسر پیر که در کار بازاریابی برای جعبه‌های شکلاتی به نامPEZ بود از پیر به عنوان یک پیشنهاد درخواست کرد که برای او یک وب¬سایت طراحی کند که در آن بتواند اطلاعات این محصولات را به نمایش بگذارد و آن ها را به فروش برساند. مورد مصرف این جعبه‌های شکلات¬ها برای افراد کلکسیونری بود که به شخصیت هایی که عکسشان روی این جعبه‌ها کشیده می‌شد علاقه داشتند.

در نتیجه امکان داشت که این افراد بخواهند بر سر خرید یک جعبه ی شکلات با هم رقابت کنند. به همین دلیل موضوع حراجی مطرح شد که در آن برای خرید هر کدام از این جعبه‌ها مشتریان می‌توانستند پیشنهادی بدهند و هر کسی که بیشترین پیشنهاد را می‌داد برنده ی آن جعبه می‌شد و در ازای پرداخت مبلغ پیشنهادیش صاحب آن می‌گردید.

پیر امیدیار به تدریج با دریافت حق مبادله در این بازار اینترنتی که به سرعت رو به رشد بود درآمد کسب می‌کرد. وی در ابتدا با این کار به صورت یک کار پاره وقت برخورد می‌کرد اما زمانی که چک اول ماهش به مبلغ ۱۰ هزار دلار در ماه رسید کار اصلیش را رها کرد و تمام وقتش را بر روی ebay گذاشت.

این اتفاقات در سال ۱۹۹۶ به وقوع پیوستند تا اینکه  امروز فروشگاهeBay  به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان مطرح شده‌است. پیر امیدیار همکنون یکی از سهام داران اصلی ebay است. (Miller, 2006) (Wiki, 2008)
در راستای معرفی بیشتر این فرشگاه اینترنتی به ارائه ی آمارهایی در مورد آن خواهیم پرداخت.

 آمارهایی در مورد ebay

این شرکت که حدود ده سال از فعالیت آن می‌گذرد به موفقیت‌های بسیار گسترده ی جهانی دست پیدا کرده‌است که باعث شده‌است بتواند شرکت‌های بسیار بزرگ دیگری را در زمینه ی تجارت الکترونیک خریداری کند. مثل شرکت PayPal، SkypeوGumtree که هر کدام از نمونه‌های بسیار موفق تجارت الکترونیکی هستند. (Wiki, 2008) تعدا ثبت نام کنندگان در وب سایت این شرکت در سال ۲۰۰۶به ۱۸۰ میلیون نفر می‌رسیدند و از این تعداد ۷۲ میلیون کاربر فعال وجود داشته‌اند که به طور قطع این تعداد تا کنون افزایش فراوانی داشته‌است. دلیل آن هم اینکه این آمارها رشدی معادل ۳۰ درصد نسبت به سال قبل خود داشته‌اند.

حجم مبدلاتی که توسط وب سایت ebay در این سال صورت گرفته بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار بوده‌است که از این مقدار حدود ۱۰ درصد آن سهم خود ebay به عنوان سود بوده‌است.
این سایت ۱۸ امین وب سایت پربیننده ی دنیاست که در سایتalexa رده بندی شده‌است. این در حالی است که سایت بزرگ Amazon در مکان ۲۸ جهان قرار دارد.

لازم به ذکر است که این شرکت در سال ۲۰۰۶دارای حدود ۱۱۲۰۰ کارمند بوده‌است که در دفاتر آن در سراسر دنیا مشغول به کار هستند. دفتر اصلی این شرکت در ایالات متحده و در شهر سن خوزه واقع است.

هر روز نزدیک به ۳۶ میلیون کالای مختلف برای فروش بر روی این سایت قرار می‌گیرند و شغل حدود ۵۰۰ هزار نفر در جهان از طریق ebay تامین شده‌است.

این آمارهای تقریبا باور نکردنی باعث می‌شوند تا پی ببریم که در دنیای تجارت الکترونیکی چه می‌گذرد و لزوم وجود اراده ی قوی در زمینه ی برقراری این فضا در کشور ثابت می‌شود. شعار این شرکت بسیار مرتبط با یکی از فواید اصلی تجارت الکترونیک است. پیروزمندانه خرید کنید و هر چیزی که وجود دارد را می‌توانید از ebay بگیرید!

وجود سیستم‌های شهرت و اعتبار مشتریان و همچنین استفاده از سیستم‌های پرداخت امن اینترنتی و سریع در آن از جمله سیستم PayPal از دلایل دیگر موفقیت گسترده ی ebay بوده‌اند. در مورد شعار دوم هم قابل ذکر است که موارد بسیار عجیبی بر روی این وب سایت تا کنون قرار گرفته‌اند. از جمله چندین جت جنگنده و حتی یک دانه ی معمولی ذرت بو داده که به قیمتی حدود ۱٫۵ دلار به فروش رفت.

در طول این سال‌ها تنها فعالیتی که این وب سایت به آن پرداخته‌است حراجی الکترونیکی نبوده‌است. بلکه در این وب سایت سرویس‌های بسیار زیادی وجود دارند از جمله امکان فروش با قیمت ثابت که تجارتی در حال رشد در ebay است. در ادامه در مورد سرویس‌های مختلفی که ebay ارائه می‌دهد بحث خواهیم کرد.

 انواع سرویس‌ها در ebay

ebay سرویس‌های بسیار متنوع و کار آمدی را برای کاربرانش فراهم کرده‌است که می‌توانیم به صورت فهرست وارد چندین مورد اصلی آن را اینگونه بیان کنیم:

۱. حراجی الکترونیکی: به این مورد به صورت مبسوط خواهیم پرداخت اما به عنوان یک توضیح کوتاه فروشنده یک کالا را روی وب سایت قرار می‌دهد، سپس یک قیمت پایه برای حراجی آن تعیین می‌کند و نیز یک زمان مشخص را برای اتمام زمان حراجی اعلام می‌کند (۱ روز، ۳ روز، …) که در پایان آن به بیشترین قیمت پیشنهادی کالا تحویل داده می‌شود.

۲. همین حالا بخرید : علاوه بر اینکه کسی قیمت پایه‌ای را برای حراج کالایش تعیین می‌کند می‌تواند یک قیمت ثابت را معرفی کند که هر کسی که خواست بدون شرکت در حراجی با پرداخت آن قیمت صاحب کالا شود. در حقیقت یک جور تعیین سقف برای حراجی است.

۳. قیمت ثابت : در این مدل فرد فروشنده یک قیمت ثابت را برای فروش کالایش تعیین می‌کند و اولین فردی که بتواند با آن قیمت کالا را خریداری کند صاحب آن کالا می‌شود.

۴. همان حالا بخواهید (مطرح کردن نیازها): در این سیستم برای مثال یک مشتری اعلام می‌کند که حاضر است یک ماشین با مدلX را با قیمتY خریداری کند، سپس فروشندگان در میان مشتریان جستجو می‌کنند و فردی که مناسب کالایشان است پیدا می‌کنند و در این صورت کالا را به او می‌فروشند.

۵.ebay Stores: سرویس دیگری کهeBay به مشتریانش ارائه می‌دهد استفاده از امکان راه اندازی فروشگاه‌های شخصی است که در آن امکانات پرداخت و قرار دادن کالا برای فروش با قیمت ثابت فراهم است. در نتیجه یک درگاه برای فروشگاه‌های دیگر هم قرار می‌گیرد.

۶. Half.com: یکی از وب سایت‌های زیر مجموعه ی ebay است که در آن چندین نوع کالای خاص با قیمت ثابت به فروش می‌رسند. از جمله ی این کالاهاCDها وDVDها و کتاب‌های مختلف و بازی‌های رایانه‌ای و ابزارهای این بازی‌ها هستند.

۷. نظرات و راهنمایی‌ها: دو سرویس دیگر از ebay نظرات و راهنمایی‌ها هستند. که در ادامه به صورت مفصل توضیح داده خواهند شد.

۸. سیستم‌های مدیریت بازار: همان طور که پیش این ذکر شد در ebay افرادی وجود دارند که شغلشان را طریق واسطه گری بوسیله ی این سایت می‌گذرانند. به این معنی که آماده هستند تا کالای شما را روی ebay به فروش برسانند و مقداری هم دستمزد دریافت می‌کنند. این افراد معمولا تعداد بسیار زیادی از کالاهای در حال حراجی دارند که باید به آن¬ها رسیدگی کنند. در عین حال در حراجی کالاهای دیگری هم شرکت می‌کنند و آنها هم تعداد زیادی را در بر می‌گیرند. در نتیجه این افراد نیاز به نرم افزار‌های تحت وبی دارند که توسط ebay تامین شده باشند و امکانات کافی را برای مدیریت این تعداد زیاد کالا به آنها بدهد. این افراد با پرداخت مبالغی به ebay نسخه‌های مختلفی از این نرم افزار را دریافت می‌کنند.

۹. سیستم شهرت و اعتبار: که در ادامه به طور دقیق تر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در این میان به بررسی دقیق تر و عمیق تر خدمت حراجی الکترونیکی می‌پردازیم.

حراجی الکترونیکی

 انواع حراجی

به طور کلی سه نوع حراجی وجود دارند:

۱- حراج معمولی: فروش به بیشترین پشنهاد

۲- حراجی معکوس : واگذاری به کمترین هزینه ی پیشنهادی

۳- حراجی دو طرفه : مانند بورس که در آن هم فروشندگان کالای خود را بر روی تابلو قرار می‌دهند و هم مشتریان نیاز خود را بیان می‌کنند. در نتیجه طی یک توافق و بر اساس توازن در بازار قیمت تعیین می‌شود.

در ebay فروش سهام به طور کلی ممنوع است و تنها از نوع اول حراجی برای فروش استفاده می‌شود. برای نشان دادن نحوه ی برگزاری این نوع از حراجی با استفاده از یک مثال موضوع را روشن می‌کنیم.

 روش برگزاری حراجی در ebay

فرض کنید که فروشنده برای فروش یک کالا قیمت پایه ی ۲۰ دلار را تعیین می‌کند. ebay به طور خودکار این قیمت را به خریداران به عنوان قیمت پایه نشان می‌دهد. سپس خریدارA وارد می‌شود و به ebay اعلام می‌کند حاضر است حداکثر ۴۰ دلار بابت این کالا بپردازد. در نتیجه ebay مقدار ۲۱ دلار را برای قیمتی که تا کنون برای خرید این کالا پیشنهاد شده‌است را به دیگران نشان می‌دهد. پس از آن خریدارB می‌آید و اعلام می‌کند که حاضر است تا سقف ۳۰ دلار را برای این کالا پرداخت کند. در نتیجه ebay قیمت کنونی کالا را تا ۳۱ دلار به نفع خریدارA که حاضر بود قیمت بیشتری را پرداخت کند بالا می‌برد و بوسیله یemail به خریدارB می‌گوید که قیمتش شکسته شده‌است و قیمت جدید برابر است با ۳۱ دلار در نتیجه خردیدارB دوباره اقدام می‌کند و این بار اعلام می‌کند که حاضر است تا ۴۵ دلار را برای این کالا پرداخت کند. با تمام شدن زمان حراجی این کالا به خریدارB با قیمت ۴۱ دلار فروخته می‌شود.
در نتیجه در انجام یک حراجی نرم افزار ebay به طور بسیار مؤثر و کارآمدی کارها را آسان می‌کند.

نکته ی دیگری که در انجام این مراحل وجود دارد نحوه ی پول درآوردن ebay است. در این جا در مرحله ی اولی که یک کالا بر روی یک سایت قرار می‌گیرد باید مقدار کمی در حدود ۱ تا ۵ دلار از حساب فروشنده به صورت اتوماتیک کسر می‌شود. این مقدار بستگی به قیمت پایه ی پیشنهادی برای حراجی دارد. اما پس از اینکه معامله انجام شد مقدار ۵٫۲۵٪از حجم کل معامله توسط ebay برداشت می‌شود.

 Guides & Reviews

یکی دیگر از سرویس‌های مهم ebay سرویس نظرات و راهنمایی هاست. بخش اول بخش نظرات است که در این بخش افرادی که یک کالای خاص را خریداری کرده‌اند نظرات خود را درباره ی آن می‌گویند و در نتیجه افراد دیگر می‌توانند از تجربیات این افراد استفاده کنند. به عنوان مثال به تصویر زیر توجه کنید:

در این تصویر افرادی که سیستم‌های بازی‌های رایانه‌ای را خریداری کرده‌اند می‌توانند نظراتشان را در رابطه با این سیستم‌ها بیان کنند. به عنوان مثال در مورد سیستمNintendo Wii – Game console افرادی بسیار زیادی نظر خوب داده‌اند که باعث شده این کالا از امتیاز بالایی در این رده بندی برخوردار شود.

اما در بخش راهنمایی‌ها افراد می‌توانند راهنمایی‌هایی را در رابطه با خرید یک کالای خاص دریافت کنند. مثلا اینکه در خرید یکlaptop عامل سرعتHard Disk چقدر مؤثر است. به عکس شماره ی ۴ توجه کنید. در این عکس خریدارانی که علاقه مند به خریداری الماس هستند می‌توانند راهنمایی‌های مورد نظرشان را در این رابطه دریافت کنند. در این فرم شکل‌ها و برش‌های مختلف الماس، نحوه ی وزن کردن یک الماس، رنگ‌های مختلف آن و سایر موضوعات مهم برای یک خریدار مطرح می‌شوند.

لازم به ذکر است که اگر چه ما هم توسط سایت ebay، هم توسط شرکتPayPal و هم توسط بانک‌هایVisaوMasterCard تحریم هستیم ولی امکان استفاده از محتویات این بخش از ebay را دارا هستیم.

سیستم شهرت اعتبار در ebay

در این قسمت به امکاناتی که ebay برای کاربرانش فراهم می‌کند تا آنان بتوانند نسبت به افرادی که با آنها معامله می‌کنند اعتماد داشته باشند می‌پردازیم.

 ضرورت

چه ضروتی برای وجود یک سیستم اعتبار سنجی برای کاربران مختلف وجود دارد؟ در صورت عدم وجود چنین سیستمی آیا جایگزینی می‌توان یافت؟

به طور قطع یکی از مشکلات اصلی در مباحث مربوط به تجارت الکترونیکی مشکلات امنیتی است. در عین حال یکی از موارد خاص آن عدم پایبندی طرفین به تعهداتی است که داده‌اند. به خصوص در سیستم‌های حراجی به خیانت در حراجی معروف است. در این سیستم‌ها ممکن است حراجی ای برگزار شود و فردی کالایی را برنده شود. در این حالت ممکن است کسی که کالا را باید در ازای آن پول واگذار کند دست به انجام این کار نزند. این کار ممکن است به این دلیل باشد که از قیمتی که کالایش در آن قیمت به فروش رفته راضی نباشد.

از سوی دیگر ممکن است کالا برای فرد خریدار فرستاده شود اما وی از پرداخت کردن پول خودداری کند. در این صورت نیز یک خیانت در سیستم‌های تجاری رخ داده‌است و باید با آن برخورد شود. ممکن است این اتفاق به دلیل کلاه بردار بودن فرد مقابل بوده باشد.

اما چگونه می‌توان از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری کرد؟ چگونه می‌توان از اینکه در حال معامله با افرادی هستیم که قابل اعتماد نیستند مطلع شویم؟ در هر حال ebay یک راه حل پیشنهاد کرده‌است و آن هم اینکه از سوابق افراد استفاده کنیم. ebay سیستمی دارد که هر کسی که با فرد دیگری معامله می‌کند می‌تواند نظر خود را درباره ی معامله‌ای که انجام داده‌است بگوید و به فرد مقابل امتیاز بدهد. نتیجه این امتیاز دهی‌های متوالی که در اثر معاملات مختلف به وجود می‌آید در اختیار دیگران قرار می‌گیرند و دیگران می‌توانند از میزان مورد وثوق بودن یک فرد مطلع بشوند.

 مثالی از اطلاعات خلاصه شده ی یک کاربر در ebay

رنگ ستاره‌ای که در کنار امتیاز قرار گرفته‌است طبق امتیازی که فرد دارد تغییر می‌کند. به عنوان مثال رنگ قرمز برای افرادی است که به طور حتم شغلشان را بوسیله ی ebay می‌گذرانند. (Miller, 2006)

روش و مکانیزم نظر دادن در مورد یک معامله

شما تنها در صورتی که با فردی معامله‌ای را درeBay انجام داده باشید می‌توانید در مورد او نظر بدهید. روش این کار در فرمی مانند شکل ۶ است.

 فرم نظر خواهی در ebay پس از انجام یک معامله در مورد شخص مقابل

در این فرم شما باید در قسمت اول نام (شناسه ) فردی را که می‌خواهید در رابطه با او نظر بدهید را بنویسید. سپس شماره ی کالایی را که با آن فرد معامله کرده‌اید را یادداشت کنید و سپس نظر خود را ابراز کنید. این نظر می‌تواند سه حالت داشته باشد:

۱- نظر مثبت: در صورتی شما باید این نظر را بدهید که اعتقاد داشته باشید که فرد مقابل در حداکثر توان خود به تعهدات خود عمل کرده‌است. در این صورت یک امتیاز به امتیازات این فرد افزوده خواهد شد.

۲- نظر خنثی: در صورتی که شما فکر می‌کنید که اگر چه این فرد به تعهداتش عمل کرده‌است ولی کاستی‌هایی در این راه داشته‌است. مثلا به موقع پول واریز نکرده‌است. یا اینکه علی رغم اینکه به تعهداتش عمل نکرده مثلا پول شما را پس داده‌است و عذر موجهی برای این کار داشته‌است. در صورتی که شما این امتیاز را بدهید هیچ تغییری در امتیازات فرد رخ نمی‌دهد.

۳- نظر منفی: اگر با موردی مواجه شدید که فرد طرف معامله به تعهداتش عمل نکرد می‌توانید از این گزینه استفاده کنید که باعث می‌شود که یک امتیاز از امتیازات فرد کاسته شود.

در انتها به شما اجازه داده می‌شود که نظرتان را در حد ۸۰ حرف بیان کنید.

 روش استفاده از نظرات دیگران

مجموعه ی نظراتی که درباره ی یک فرد داده می‌شوند را می‌توانید از صفحه‌ای مانند شکل ۷ بیابید. در این شکل قسمت‌های مختلفی وجود دارند که توضیح آنها لازم است.

همان طور که می‌بینید مشخص شده‌است که فرد در معامله فروشنده بوده یا خریدار. از سوی دیگر می‌توانید نظراتی که خریداران درباره ی او داده‌اند را با نظراتی که فروشندگان درباره ی او داده‌اند جدا کنید.

امکان بسیار مهم دیگری که در این صفحه وجود دارد این است که شما می‌توانید نظرات این فرد را درباره ی افراد دیگر ببینید. در این صورت می‌توانید متوجه بشوید که این فرد به چه چیزی اهمیت می‌دهد.

می‌توانید کالاهایی را که برای فروش گذاشته‌است، همچنین فروشگاهی که برای خود تاسیس کرده‌است و نیز نظراتی که درباره ی کالاها داده‌است را مشاهده کنید. در عین حال با فشردن دکمه یContact Member می‌توانید با او تماس برقرار کنید.

صفحه ی نظرات داده شده در مورد یکی از کاربران ebay

لازم به ذکر است که اگر شما نظری در رابطه با کسی دادید دیگر قادر به عوض کردن آن نخواهید بود، در نتیجه باید در نظر دادن دقت زیادی کنید. این نظر دادن به خود شما هم در معاملات آینده یتان کمک خواهد کرد تا دیگران را بشناسید.

شرکت‌های زیر مجموعه ی ebay

در این بخش به منظور آشنایی با بزرگی شرکت ebay و همچنین آشنا شدن با ایده‌های مختلف در تجارت الکترونیک شما را با چند شرکت دیگر که توسط ebay خریداری شده‌اند آشنا می‌کنیم. صد البته لازم به ذکر است که شرکت ebay دارای زیر مجموعه‌های فراوانی است که در اینجا تنها امکان تعداد محدودی از آن¬ها وجود دارد. در ضمن از ذکر شرکت Skype که به عنوان یک سامانه ی ارتباطی مطرح است خودداری می‌کنیم.

PayPal

این شرکت که شرکت بسیار بزرگی است در حقیقت یکی از پایانه برای پرداخت پول به صورت امن و مطمئن است. استفاده از کارت‌های اعتباری تنها با داشتن شماره ی کارت ممکن است. در نتیجه شما ممکن است بخواهید پرداختی داشته باشید و برای این کار لازم نباشد که کارت اعتباری خود را به فرد فروشنده بدهید، چون ممکن است که با برداشتن شماره ی کارت شما، طبق خواسته ی خود از حساب بانکی شما برداشت کند. PayPal این امکان را برای پرداخت کنندگان فراهم می‌کند که با داشتن یکی از کارت‌های اعتباری مشهور مانندMasterCard، Visa و یاDiscover و چند مورد دیگر از کارت اعتباریشان به حسابشان نزدPayPal پول منتقل کنند. در نتیجه ی این کار مشتریان می‌توانند تنها با استفاده ازemail فرد فروشنده که در حقیقت شناسه ی او در نزدPayPal نیز هست به حساب او درPayPal پول منتقل کنند و به این ترتیب از شماره ی کارت اعتباریشان محافظت کنند.

آرم و تبلیغی از شرکتPayPal

تا کنون ۱۰۰٬۰۰۰ سایت ازPayPal استفاده می‌کنند که در میان آن¬ها سایت‌هایی مانندVirgin، DELL، Buy.com و سایت شرکت‌های بسیار بزرگ مهم به چشم می‌خورند. حتی PayPal ادعا می‌کند که اگر یک وب¬سایت دارای امکان استفاده از کارت‌های اعتباری است با اضافه کردن امکان استفاده ازPayPal به طور متوسط می‌تواند ۱۴ درصد به فروش خود اضافه کند. در کل این سایت معروف است بهSecure Payment.

شرکت ebay شرکتPayPal را در سال ۲۰۰۲ خریداری کرد و یکی از دلایل مهم موفقیت چشم گیر ebay راه اندازی شدن چنین وب سایتی بود که باعث شد اعتماد بسیار بیشتری بین خریداران و فروشندگان بوجود بیاید و در نتیجه مقدار معاملات تا حد زیادی افزایش پیدا کند.

Kijiji، Gumtree وIntroko و…

تمامی شرکت‌هایی که در بالا معرفی شده‌اند شرکت‌هایی هستند که خدمات تبلیغاتی را به صورت کاملا رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند. هر کدام از این شرکت‌ها در ابتدا در یک کشور موفق بوده‌اند. به عنوان مثالKijiji در کشور ایالات متحده و Gumtree در انگلستان موفق بوده‌است.

شرکت ebay اقدام به خریداری چندین مورد از این وب سایت‌ها کرد، به طوری که بازار تبلیغات شهری را در کشورهای بسیاری در دست گرفت. این سایت‌ها همگی بر اساس شهرهای یک کشور خدمات تبلیغاتی را به صورت دسته بندی شده ارائه می‌دهند. برای کاربران هیچ خرجی ندارد که در این وب سایت‌ها تبلیغی را ارائه بدهند. به عنوان مثال یک فرد که وارد شهرSacramento می‌شود و به دنبال کار می‌گردد می‌تواند به سادگی به سایت Kijiji مراجعه کند و تقاضاهایی را که مبنی بر احتیاج به کارمند در این سایت وجود دارد ببیند و از میان آنها یکی را انتخاب کند. در عین حال ارتباط برقرار کردن با فرد تبلیغ دهنده هم کار آسانی است.

همچنین فرد می‌تواند برای هر تبلیغی که می‌دهد تعدادی عکس در نظر بگیرد و یا اینکه بگوید که به دنبال یک کارمند می‌گردد و یا اینکه به دنبال کار می‌گردد. به این ترتیب بازار تبلیغاتی گسترده‌ای در اختیار ebay قرار گرفته‌است.

طریقه ی دسترسی به یک تبلیغ به این صورت است که در ابتدا شما باید شهری را که در آ ساکن هستید انتخاب کنید. سپس بین موضوعاتی که در مورد آن شهر تا آن موقع تبلیغ داده شده‌است می‌توانید انتخاب کنید. یعنی اولویت اول شهرهای یک کشور هستند.

ebay توانسته‌است تا کنون با استفاده از این روش خود را در کشورهایی مانند ترکیه، فرانسه، انگلستان، ایتالیا، اسپانیا و … مطرح کند.

  کارهای آتی

موارد متعددی در زمینه ی سایت‌هایی مانند ebay هستند که تحت مطالعه‌اند و نیز جای تحقیق دارند. در اینجا تعدادی از آنها را ذکر می‌کنیم.

۱- برگزاری انواع سیستم‌های حراجی به صورت الکترونیکی. همان طور که در طول متن ذکر شد سه نوعه حراجی وجود دارند که تنها یک نوع آن توسط ebay اجرا می‌شود. روش انجام دو نوع دیگر چه می‌تواند باشد.

۲- سیستم‌های شهرت و اعتبار کارآمد و قابل اطمینان. روش‌های امتیاز دهی مختلف، روش‌های نشان دادن امتیازات و گرفتنfeedback‌های مختلف و مواردی دیگر در دست تحقیق هستند که شایسته ی بررسی به نظر می‌آیند.

۳- جلوگیری از تقلب در حراجی الکترونیکی. همان طور که گفته شد تقلب در حراجی الکترونیکی مشکلی جدی است. در نتیجه طراحی سیستم‌هایی که به کلی جلوی این نقیصه را بگیرند در دست بررسی است. یکی از این سیستم‌ها سیستم شهرت و اعتبار است که اگر چه ثابت شده‌است که از کارآیی بسیار بسیار بالایی برخوردار است ولی در هر حال اشکالاتی برای مثال برای کاربران تازه کار یا معامله‌های بزرگ دارد که باید به آن توجه شود.

۴- سیستم‌های مشاوره ی (چانه زنی) الکترونیکی . معمولا در بازارهای الکترونیکی امکان زیاد شدن تعداد کالاها مطرح می‌شود. در نتیجه چگونه ممکن است در این بازار پیچیده بهترین پیشنهاد را به مشتری ارائه داد؟ سیستم‌ها و عامل ‌های هوشمندی که بتوانند بازار را به خوبی و با سرعت بالا تحلیل کنند و بهترین پیشنهاد را به مشتری بر اساس نیازها و امکاناتش بدهند همکنون در دست بررسی هستند. شرکت ebay در سیستم‌های مختلف خود از این عامل‌ها استفاده می‌کند.

 نتیجه
اصلی ترین نتیجه ی این مقاله به طور قطع ضرورت به وجود آمدن سیستم‌های تجارت الکترونیکی مانند ebay وPayPal به صورت گسترده در کشور هستند. دلیل آن هم تاثیر گسترده ی این سیستم هاست که توانسته‌اند اقتصاد کشورهای صنعتی را به شدت متحول کنند. این سیستم‌ها همچنین توانسته‌اند رضایت مندی شهروندان را بالاتر ببرند و امکانات رفاهی فراوانی را حتی برای قشرهای کم درآمدتر با در اختیار قرار دادن اطلاعات کافی برای تهیه ی کالا و شغل فراهم کنند.

به عنوان نتیجه ی دوم باید آشنایی با پیچیدگی‌های کلی یک سیستم تجارت الکترونیکی از دید کاربری را مورد اشاره قرار دهیم. مواردی مانند سیستم‌های شهرت و اعتبار، تبلیغات مجانی، ساختارهای مختلف دستمزد و از این قبیل نشان دهنده ی پیچیدگی این سیستم‌ها و لزوم دقت و توجه به چنین مراحلی در ساخت این سیستم هاست.

 چکیده
به عنوان چکیده می‌توانیم بگوئیم که در این مقاله توانستیم مروری بر فعالیت‌های شرکت معظم ebay به طور کلی داشته باشیم. تاریخچه ی شرکت و میزان بزرگی و موفقیت آن را ذکر کردیم، سپس به ذکر انواع خدماتی که این شرکت برای ما فراهم می‌کند پرداختیم، نوع استفاده از سیستم حراجی الکترونیکی را یاد گرفتیم، پس از آن با مفهومFee Structure آشنا شدیم و در ذیل آن به ساختار دستمزد شرکت ebay پرداختیم، سیستم‌های شهرت و اعتبار را در ebay بررسی کردیم و روش کار آن را به دقت نشان دادیم تا به عنوان ایده‌ای نو و روشن در بیاید، در عین حال شرکت‌های زیر مجموعه یeBay از قبیل شرکت PayPal را بررسی کردیم و نیز مروری کوتاه بر شرکت‌های تبلیغات دسته بندی شده در کشورها و شهرها که زیر مجموعه ی ebay هستند داشتیم.

به این ترتیب توانستیم با ایده‌هایی نو آشنا شویم و یک دید کلی در مورد تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن در زمینه‌های تبلیغاتی و حراجی در جهان پیدا کنیم.

اطلاعات کلی در مورد شرکت ebay

به این مطلب امتیاز دهید:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای