مشاوره رایگان مهاجرتی! جهت ارتباط با مشاورین ارشد مجموعه مهاجریست فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید.

راهنمای مهاجرت به هلند قسمت دوم

مهاجرت به هلند

 

هزینه زندگی در شهر

بعد از تصمیم گرفتن برای آمدن به هند مهمترین کار برنامه ریزی مالی است زیرا که هر فرد باید تقریاً تمام هزینه حداقل یکسال تحصیلی را به همراه داشته و یا به صورت دوره ای دریافت کند. این که به طور متوسط هزینه هر فرد چه مقدار خواهد بود بستگی به شیوه زندگی خودش دارد . ولی در مورد هزینه هایی مانند خانه، ایاب و ذهاب و خورد و خوراک به شکل زیر می باشد.
هزینه زندگی شامل هزینه اجاره خونه ، آب ، برق ، گاز و تلفن ، اشتراک کابل تلویزیون و اشتراک اینترنت ، هزینه های خوراک و پوشاک و…… است. میانگین هزینه زندگی در شهر حیدرآباد ۲۵۰۰۰۰تومان در ماه است.
برای تهیه مسکن در هر شهر ابتدا باید به این نکته توجه نمود که محل تحصیل کدامیک از دانشگاهها است . فصلي كه دانشجويان مي آيند پيدا كردن خانه چندان راحت نيست.
ياد آوري: Rs. مخفف روپيه هند ميباشد و تقريباَ معادل بيست تومان است و هر دلار تقريباَ چهل و پنج روپيه ميباشد.
دانشجويان جديد در سال اول معمولا حدود 2000تا 3000 دلار هزينه برای خريد وسائل و وديعه خانه و کلاٌ جا افتادن دارند.هزينه هاي ثايت از قبيل هزينه هاي اجاره مسکن، آب، برق، گاز و تلفن، اشتراک کابل تلويزيون و اشتراک اينترنت هزينه هاي خوراک، پوشاک، اياب و ذهاب روزانه هزينه هاي تحصيلي هزينه هاي مسافرت بين شهري و يا بين المللي هزينه دارو و درمان
هزينه هاي متفرقه از قبيل هزينه هاي غذاخوري هاي داخل شهر و غيره
هزينه هاي ثابت هزينه خوراک، پوشاک، لوازم بهداشتي و اياب و ذهاب روزانه

 

راهنمای مهاجرت به هلند قسمت دوم


كرايه خانه و اقامت دائم

مهاجریست

کرايه خانه براي يك دانشجو از ثبت نام در دانشگاه هم واجب تر است. براي كرايه خانه عجله كنيد چون در فصلي كه دانشجويان مي آيند پيدا كردن خانه چندان راحت نيست. معمولا كرايه خانه توسط مشاوران خانه انجام ميشود اين مشاوران را با پرسيدن از مغازه داران هر محله ميتوان پيداكرد. و معمولا براي پيدا كردن يك خانه تا مبلغ 1 ماه كرايه و قرارداد كرايه براي يازده ماه بسته ميشود. مبلغ وديعه معادل 2 تا 10 ماه كرايه ميباشد. البته در بعضي مناطق اخذ وديعه مرسوم نيست و صاحب خانه كرايه 11 ماه را به طور يكجا يا در 2 قسط طلب ميكند. هزينه آب در هند رايگان است و هزينه برق و تلفن به عهده مستاجر ميباشد. معمولا مبلغي هم براي شارژ ساختمان در نظر گرفته ميشود كه احتمالا به عهده صاحب خانه است.
به عنوان امكانات اقامتي ديگر ميتوان به خوابگاه دانشگاه هم اشاره كرد هرچند بعضي از دانشجويان اقامت در خوابگاه را ترجيح ميدهند اما اكثريت كرايه خانه را انتخاب ميكنند. معمولا هر دو يا سه دانشجو يك خانه را اجاره ميكنند كه بسيار اقتصادي است به افرادي كه اين روش را انتخاب ميكنند توصيه ميشود در هنگام خريد وسايل هر نفر به تنهايي يك وسيله بخرد و مثلاَ يخچال شريكي نخرند تا هنگامي كه خواستند به هم خانه بودن با هم خاتمه دهند مشكلي براي تقسيم وسايل و حساب و كتاب نداشته باشندرا به عنوان كمسيون در يافت ميكنند. براي تهيه وسايل خانه و موتور ميتوانيد از دانشجوياني كه درسشان خاتمه پيدا كرده و از هند ميروند خريد كنيد در اين صورت به نفع دو طرف است.
يك امكان اقامتي ديگر هم زندگي با يك خانواده ميباشد كه اصطلاحا پي جي (P.G) گفته ميشود. درصد كمي از دانشجويان اين روش را انتخاب ميكنند.
هزينه اجاره مسکن به شرايط زيادي از جمله مساحت، تعداد خوابهاي آن، نوع طيقه ( طبقه اول، دوم و يا همکف) محله، نوع مسکن از لحاظ اين که ويلاي است يا آپارتماني، مي باشد. (لازم به ذکر است که بدليل رطوبت و مسايل بهداشتي معمولا ايرانيان مقيم تمايلي به اجاره کردن طبقه همکف ندارند و توصيه نيز نمي شود). دراين بخش فقط به هزينه اجاره يک خوابه، دو خوابه و سه خوابه پرداخته مي شود.
. هزينه سه خوابه، بسته به نوع محله بترتيب متوسط، خوب و عالي متغير می باشد
.اجاره يک خوابه تفاوت معني داري با دو خوابه ندارد.
لازم به ذکر است که در همه موارد هزينه اجاره منازل آپارتماني حدود 20 تا 50 درصد از منزل هاي معمولي بيشتر مي باشد.
.نکته مهم در خصوص اجاره کردن يک منزل براي سکونت توجه به ميزان پيش پرداختي است که مستاجر بايد در ابتداي عقد اجاره نامه بپردازد. ميزان وديعه يا پول پيش عبارت از 10 ماه اجاره مورد توافق بوده و مبلغ مذکور پس از پايان دوره اجاره نامه عينا به مستاجر مسترد مي گردد.
.به غير از اجاره کردن، امکان رهن نيز وجود دارد اما از آنجا که بازپس گرفتن مبلغ کلان از موجر بعضا کاري ساده نبوده لذا رهن کامل توصيه نمي گردد. نکته قابل توجه، نظر به اين که نرخ بهره بانکي در اين کشور بسيار پايين ( حداکثر 5.5 درصد براي پس اندازهاي بلند مدت و 3.5 درصد در مورد کوتاه مدت) لذا صاحبان مسکن تمايل چنداني به وديعه بالاتر و اجاره کمتر ندارند مگر در مواردي که فرد مشکل مالي داشته باشد که در اين صورت نيز پس گرفتن وديعه در پايان دوره مي تواند با مشکل مواجه گردد.

راهنمای مهاجرت به هلند قسمت دوم


هزینه تلفن

هزينه متغير تلفن تابع ميزان مکالمات اضافي است که مشترک از آن استفاده مي نمايد و هزينه مکالمات خارجي ( هر دقيقه مکالمه با ايران بستگي به زمان مکالمه، 25 روپيه در زمان پرترافيک و 18 روپيه از ساعت 11 شب به بعد)، توصيه مي گردد. که مشترک از گرفتن خط اشتراک با امکانات مکالمه خارج از کشور صرفنظر و فقط تلفني با امکان مکالمه داخلي تهيه نمايد. هرگاه تمايل به مکالمه با خارج از کشور داشته باشد مي تواند از کارت هاي تلفني که در دفاتر پستي ارائه مي گردد، بدون اين که نيازي به دفاتر مخابراتي خارج از منزل مراجعه گردد در هر ساعتي از روز يا شب از تلفن در اختيار، استفاده نمايد.
بيمه خدمات درماني
هر دانشجو پس از بيمه كردن خود و خانواده مبلغ 300 دلار به ازاي هر فرد از وزارت علوم دريافت و بموجب آن مي تواند از كليه خدمات درماني در بيمارستانهاي درجه اول هند تا سقف 000/300 روپيه در سال استفاده نمايند.
اخذ برگ مفاصا حساب مالياتي كليه كساني كه بيش از 4 ماه در هند اقامت داشته باشند مكلف هستند در هنگام خروج از هند از بخش ماليات بر درآمد خارجيان اداره ماليات بر درآمد هند گواهي مبني بر عدم اشتغال در هند دريافت نمايند .مدارك لازم براي مفاصا حساب مالياتي
1ـ اصل گذرنامه 2ـ اصل بليط هوايي يا زميني 3ـ فرم درخواست گواهي مالياتي 4ـ دفترچه اقامت 5ـگواهي اشتغال به تحصيل

گواهينامه رانندگي

خذ گواهينامه رانندگي دو مرحله دارد مرحله اول گواهينامه موقت است كه نياز به امتحان ندارد و شش ماه اعتبار دارد و مرحله دوم كه قبل از خاتمه شش ماه بايد براي آن اقدام كرد و در يك امتحان بسيار آسان شركت نمود،دائم و داراي اعتبار پانزده ساله است.
براي اخذ گواهينامه كافيست از همان فروشگاهي كه موتور ميخريد در خواست كنيد. گواهينامه را در هند لايسنس ميگويند و هزينه اخذ گواهينامه براي دو مرحله حدو 800 روپيه ميباشد.
نكته ديگر آنكه هرچند در صد تصادفات در هند كم است اما حتي المقدور از كلاه ايمنی استفاده کنيد.

خرید وسائل نقلیه

براي رفت آمد راحت ترين و اقتصادي ترين وسيله موتور سيكلت است. نگران نشويد در هند موتور يك وسيله عمومي است و بدرستي و احتياط از آن استفاده ميشود حتي اساتيد دانشگاه نيز از اين وسيله براي رفت آمد استفاده ميكنند.به هر حال امكان خريد اتومبيل هم هست و قيمت آن نسبت به ايران ارزانتر است ولي هزينه بنزين بسيار بالاست.براي خريد موتور يك استراتژي اصلي و جود دارد و آن كم مصرف بودن است.
از خريد موتورهايي مانند كاينتيك و وسپا خودداري كنيد چون بسيار پر مصرف ميباشند. موتورهاي 4 زمانه بهترين انتخاب هستند. براي خانمها هم موتورهايي مانند اسكوتي و سفاير و هوندا اكتيوا مناسب هستند
به دانشجويان توصيه ميكنيم از ابتدا يك موتور صفر كيلومتر بخرند كه در طول چند سال استفاده هزينه نگهداري چنداني را متقبل نشوند ، قيمت يك موتور صفر كيلومتر بين 25 تا 60 هزار روپيه است. بر عكس آنكه توصيه ميكنيم براي كرايه خانه عجله كنيد در مورد خريد موتور با بررسي و تحقيق فراوان اقدام كنيد.

برای خرید اتومبیل راه های گوناگونی پیش روی خود دارید :

رفتن به بنگا های اتومبیل SHOW ROOM

مراجعه به سایت های

http://www.indiaautomobile.com
http://www.carwale.com

مراجعه به شرکت DR.CAR

این شرکت در مرکز شهر قرار دارد که دارای پارکینگی پر از انواع ماشین با مدل های متفاوتی می باشد.شما پس از انتخاب ماشین از طریق خود شرکت می توانید با صاحب خودروتلفنی صحبت کنید و سر یک قیمت به توافق برسید و مزایای این شرکت این است که تمام کارها را خودشان انجام میدهند و درصدی هم که از شما بابت کارمزد می گیرند به ازای هر ۲میلیون و۴۰۰هزار تومان قیمت خودرو مبلغ ۳۵هزار تومان می گیرندو ۵۰هزار تومان هم بابت انتقال سند ازتون می گیرند ولی مزیت اصلی این شرکت این است که برای این که کسی بتواند ماشینش را برای فروش به این شرکت بدهد باید حتما تست فنی داده و اگر مشکل تعمیراتی عمده ای مثل روغن سوزی یا چپی بودن ماشین داشته باشد خود شرکت خودرو را قبول نمی کند .پس شما می توانیدمطمئن باشید که مشکل بزرگی خودرو نداشته و تمام مشکلات کوچک ماشین را در یک لیست تحویل داده و اگر هم بخواهیدهمان جا تست فنی هم میگیرند.کل این مراحل هم چند ساعت بیشتر وقت نمیگیرد و همان روز شما ماشین را تحویل می گیرید.

نمایندگی های فروش

این نمایندگی ها در کنار ارائه خدمات به مشتریان گاه ماشین های خیلی خوبی برای فروش ارائه میکنند .من تمام ماشین های دوستان را با شرایطی عالی از این نمایندگی ها خریداری نموده ام.

گواهی نامه

در اسرع وقت اقدام به اخذ گواهينامه كنيد در ضمن شما ميتوانيد گواهينامه خود در ايران را بين الملي كرده و در اينجا نيز استفاده كنيد و همچنين اگر وسيله شما موتور سيكلت ميباشد حتماً از كلاه ايمني استفاده كني

تخفیف بلیط هواپیما

دانشجویانی که در کنسولگری ایران در حیدرآباد ( رايزني فرهنگي ج .ا.ا ، حيدر آباد )
تشکیل پرونده دهند می توانند از تخفیف بلیط هواپیما استفاده نمایند به اینصورته که ابتدا به شماره ۰۰۹۱۲۲۲۲۰۴۵۸۲ دفتر هواپیمایی ایران ایر در بمبی تماس گرفته و بلیط را رزرو می کنند بعد از یکی دو روز یک ایمیل تایید یه ارسال می شود، بایک پرینت ازش از این ایمیل به همراه گواهی اشتغال به تحصیل به دفتر کنسولگری می روید و یک گواهی برای تخفیف دریافت می کنید .
رستورانها
چنانچه تاكنون به هند سفر نكرده باشيد از متفاوت بودن رستورانهاي هند متعجب ميشويد. چون بر اساس تعاليم هندو اكثر رستورانها تنها غذاهاي گياهي عرضه ميكنند كه اصطلاحاَ Veg ناميده ميشوند. و برخي رستورانها هم غذاهاي گوشتي عرضه ميكنند كه اصطلاحاَ Non-Veg خوانده ميشوند. اتفاقا در بنگلور و بمبئي بسياري از رستورانهاي غير گياهي صاحباني ايراني مسلمان يا زرتشتي دارند. غذاهاي چيني هم در هند بسيار پر طرفدارند و معمولا با ذائقه ايراني نيزسازگار ميباشند. در بنگلور همچنين رستورانهاي معروفي مانند مك دونالد و پيتزا هات و KFC شعبه دارند.
نكته ديگر طعم غذاهاي هنديست كه بسيار تند و با ادويه فراوان طبخ ميشوند.
بعضا به نظر ميرسد كه غذا مخلوطي ازمقدار زيادي فلفل و ادويه با مقدار كمي مواد ديگر است.البته پس از مدتي به اين طعم تند عادت ميكنيد و متوجه ميشويد غذاهاي هندي بسيار لذيذ ميباشند. و كم كم حالتي پيدا ميكنيد كه غذايي كه كم ادويه باشد به شما نمي چسبد.!!! از ميان غذاهاي گياهي هند غدايي به نام ماسالودوسا كه از آرد برنج وسيب زميني و مخلفات تهيه ميشود براي مبتديان مناسب تر است.
از ميان غذا هاي گوشتي: از ميل كردن چيكن برياني و چيكن تندوري غافل نشويد. البته در هر رستوراني كه ميرويد به هنگام سفارش غذا تذكر دهيد كه غذاي بدون فلفل برايتان بياورد در اين صورت ميتوانيد يك غذاي تند اما معتدل را ميل كنيد.!!!!
يك ياد آوري در مورد چاي ضروري به نظر ميرسد، چاي در هند هميشه همراه با شير و ادويه هايي مانند زنجبيل، هل و فلفل سياه تهيه ميشود و بسيار مطبوع است. اما اگر نپسنديديد ميتوانيد قهوه را جايگزين كنيد.
همچنين رستوران های ايرانی با بهترين غذاها درهند موجود است و برای دانشجويان ايرانی نيز تخفيف ويژه ای قائل می باشند.
همچنين اشخاصی هستند که برای دانشجويان غذاهای ايرانی درست می کنند و به درب خانه هايشان می برند، که نرخ غذا در زير آمده است:يک وعده غذا : 1250 روپيه در ماه دو وعده غذا : 2500 روپيه در ماه
توصيه: ريسك خريد غذا از اغذيه فروشي هاي كنار خيابان را قبول نكنيد.

توصيه هاي بهداشتي

نسبت به تزريق واكسن هپاتيت بي در يكي از مراكز درماني اقدام كنيد.
در صورت آسيب ديدگي و زخم حتما واكسن كزاز تزريق كنيد. واكسن كزاز را اصطلاحا تي تي اينجكشن ميگويند.
از نوشيدن آب غير جوشيده و حتي آب لوله كشي خودداري كنيد. تنها آب جوشيده يا تصفيه شده بنوشيد همچنين مي توانيد از آب معدني كه در بسته بندي هاي مختلف و با بهاي مناسب به وفور يافت ميشود استفاده كنيد.

نسبت به راههاي جلوگيري از سرايت ويروس اچ آي وي دقت لازم را مبذول فرماييد.

هنگامي كه سر حال نيستيد يا موقعي كه خيلي سر حال هستيد رانندگي نكنيد!!!!
با توجه به دوري از خانواده و زندگي دانشجويي رژيم غذايي خود را به خوبي برنامه ريزي كنيد.
در صورت بروز مشكل يا بيماري جدي به يك مركز در ماني معتبر مراجعه كنيد.
در مجموع جاي هيچ نگراني نيست چون سطح دانش پزشكي هند و كيفيت داروها در اين كشور بسيار بهتر از ايران است. و از طرفي دانشجويان از بيمه برخوردارند

قوانین دریافت ویزای اقامت برای تشکیل خانواده Gezinsvorming

در صورتیکه همسر فردی در هلند به طور قانونی زندگی کند۰( تبعه هلند و یا داشتن کارت اقامت هلند) حق دارد (به موجب قانون و در صورت دارا بودن شرایط) همسر و فرزندان خود را برای اقامت کامل به هلند دعوت نماید۰

اما در سالهای اخیر سخت گیریهایی در این رابطه صورت گرفته بود که به موجب آن سن همسر بالای ۲۱ سال و حقوق فرد مقیم در هلند حداقل ۱۲۰ درصد حداقل حقوق در هلند باید می بود۰ این مبلغ هر ساله تفاوت میکند مثلا امسال ۲۰۱۰ این مبلغ ۱۵۵۸,۸۵ یورو میباشد.

ولیکن در سال قبل یکی از افرادی که حقوقش پایین تر از این مقدار بود بر علیه اداره مهاجرت هلند شکایت نمود و قاضی با اتکا به حکم Hof van Justitie که همه چیز باید بر اساس حکم عدالتی اتحادیه اروپا باشد به نفع فرد مورد نظر رای داد و در تاریخ ۲۹ آ‍پریل ۲۰۱۰ (یعنی حدودا ۱۴ روز پیش) بعضی از شرایط تغییر نمود بدین صورت که سن همسر به جای بالای ۲۱ سال به بالای ۱۸ سال دوباره تغییر نمود و حقوق فرد مقیم در هلند به جای ۱۲۰ درصد از حداقل حقوق به ۱۰۰ درصد حداقل حقوق تغییر یافت۰
مثلا امسال ۲۰۱۰ این مبلغ ۰۴, ۱۲۹۹ یورو میباشد.

منبع خبر اداره مهاجرت هلند

شرایط کنونی برای اخذ ویزای اقامت برای تشکیل خانواده Gezinsvorming:

شرایطی که همسر مقیم در ایران باید داشته باشد:
– داشتن ۱۸ سال سن
– به محض ورود به هلند در آدرسی که محل زندگی همسرتان در هلند میباشد اقامت کنید۰
– مدرک قبولی در امتحان ابتدایی شهروندی هلند Basisexamen Inburgering
– داشتن پاسپورت معتبر
– نداشتن هیچگونه خطر برای جامعه هلند
– اعلام امادگی برای چک شدن از نظر بیماری Tuberculose

شرایطی که همسر مقیم در هلند باید داشته باشد:
– داشتن ۱۸ سال سن
– شما و همسرتان با هم ازدواج کرده باشید و مدرک دال بر ازدواج را داشته باشید۰
– در صورت ازدواج در هلند ازدواج شما در هلند ثبت شده باشد۰
– شما در هلند شاغل باشید و حقوق شما مبلغ ۰۴, ۱۲۹۹ یورو در ماه باشد.

تمام کسانی که درخواستشان به علت اینکه حقوقشان مبلغ ۱۵۵۸,۸۵ یورو نبوده است , رد شده بود میتوانند دوباره تقاضای خود را به سازمان مهاجرت ارسال دارند و تقاضای پیگیری قانونی نمایند۰

* در صورتیکه همسر شما در هلند شاغل نباشد حتی با گرفتن وکیل قادر نخواهید بود که برای اقامت دائم به هلند بیایید.
همسر شما حتما باید شاغل باشد و حقوقشان مبلغ ۰۴, ۱۲۹۹ یورو در ماه باشد.

* گرفتن وکیل ایرانی در هلند کمی مشکل است زیرا در همه شهرهای هلند وکیل ایرانی پیدا نمیشود.

در مورد سوال شما که آیا بعد از انتخابات این قوانین ممکن است راحتر شود باید بگویم که
من فکر نمیکنم از این مقدار راحتر کنند و این تغییری که در آپریل امسال دادنند نیز به واسطه شکایتی بود که یکی از مقیمان هلند و با کمک از حکم عدالتی اتحادیه اروپا بر علیه سازمان مهاجرت کرده بود۰

در صورتیکه احزاب D66, CDA , VVD , PVV حاکم شوند قوانین مهاجرت مشکلتر خواهد شد ولیکن اگر احزاب SP , PVDA پیروز شوند قوانین سخت تر نمیشود و ممکن است کمی در این رابطه ملایمتر برخورد نمایند۰
 

کدام یک از شهرهای هلند برای زندگی بهتر است؟

اول از همه باید بگویم که این مطالب نظر شخصی من میباشد و معتقدم همه افراد بایستی خودشان همه چیز را تجربه کنند۰

افرادی که به عنوان توریست و یا با ویزای کار به هلند سفر میکنند تجارب بسیار متفاوتی با ایرانیانی دارند که مدت زمان زیادی در هلند زندگی میکنند،هر چند که افراد زیادی را دیده ام که بعد از اقامت ۳ یا ۴ ماهه در هلند فکر میکنند که دیگر هلندشناس شده اند!!!؟؟؟؟؟

 

راهنمای مهاجرت به هلند قسمت دوم

 انتخاب هر یک از شهرهای هلند به چندین فاکتور بستگی دارد:
– سن
– هدف از گذران زندگی
– تحصیلات
– موقعیت از نظر تاهل و ۰۰
– میزان ماجراجویی و نداشتن ترس از خطرات

برای فردی که به منظور درس خواندن به هلند آمده است بهترین گزینه در میان شهرهای هلند شهر اوترخت میباشد۰ گذشته از بافت دانشجویی این شهر میتوان سطح بالای دانشگاههای آن را نیز مد نظر گرفت۰

بعد از فارغ التحصیلی اگر کسی میخواهد در هلند ماندگار شود و در پی یافتن کار است
خوب دو حالت پیش میاید یا شانس با او همراه هست و در همان اوترخت کار مناسب پیدا میکند و
یا مجبور میشود از سه گزینه خوب دیگر که شهرهای آمستردام، روتردام، دن هاخ میباشند، یکی را انتخاب کند۰

در آمستردام شانس کار پیدا کردن بسیار است و علاوه بر آن ساکنین آنجا به واسطه صنعت توریسم با خارجیان برخورد بهتری دارند مانند اوترخت که ساکنینش با خارجیان راحترند زیرا بیشتر دانشجویان خارجی در این شهر درس میخوانند۰
روتردام هم به علت شرایط اقتصادی و داشتن بنادر دارای توریست بسیاری میباشد و در نتیجه مردمش با وجود خارجیان در میان خود خو گرفته اند۰
دن هاخ هم به علت وجود سفارتخانه ها و وجود افراد خارجی زیاد مانند شهرهای ذکر شده بالا از این مزیت برخوردارست که ساکنینش با وجود خارجیان در میانشان مشکلی ندارند۰

البته میزان جنایت و نا امنی در آمستردام مانند تمام پایتختهای دنیا بیشتر است.

پس در یک جمع بندی شهرهای مورد علاقه برای زندگی به ترتیب ذیل است:

– اوترخت

– آمستردام

– روتردام

– دن هاخ

راهنمای مهاجرت به هلند قسمت دوم

اما نباید فراموش کرد که ما همیشه جوان و ماجراجو باقی نمی مانیم و در سنین کهولت و بازنشستگی ترجیح میدهیم از هیاهوی شهرهای بزرگ دور باشیم۰ پس در نتیجه در این سن ترجیح میدهیم که آپارتمان ۸۰ متری خودمان را در آمستردام بفروشیم و به یکی از دهکده های نزدیک دریا نقل مکان کنیم و در آنجا با قیمت آپارتمانی که در آمستردام داشتیم، میتوانیم یک خانه ویلایی بزرگ ۳۰۰ متری خریداری کنیم و اوقات بازنشستگی خود را به باغبانی در باغچه امان و قدم زدن در ساحل دریا بپردازیم۰

خلاصه کلام اینکه هر جا دل خوش باشد آنجا خوش هستید۰ اگر در ۷۰ و ۸۰ سالگی هنوز هم ماجراجویی پس همان آمستردام بمان… این بستگی به روحیه افراد دارد۰

شاید بپرسید چرا شهرهای کوچکتر را دوست ندارم و از زندگی در دهکده های اینجا که اصلا منزجرم۰ این بدین دلیل است که ساکنین شهرهای کوچکتر و روستاها از خارجیها واهمه دارند. برخوردشان خیلی سرد هست و دوست ندارند که با خارجیان حرف بزنند۰

باید خودتان به مرور این چیزها را تجربه کنید۰ هلندیها افراد فضولی هستند وقتی وارد محله اشان بشوید دوست دارند از همه چیز شما سر در بیاورند۰
چون همیشه پوکر فیس خود را حفظ میکنند بسیاری از خارجیان پیش خودشان میگویند چه مردم مهربانی!!

ولی همین هلندی به ظاهر مهربان اگر بیکار باشد و شما شاغل به دشمن شما تبدیل میشود و همه جا پشت سرتان میگوید که این خارجیها میایند اینجا کار میکنند و در نتیجه ما بیکار میمانیم۰

در همین حال اگر در محل کارتان با هلندیهای دیگر نشست و برخاست میکنید بعد از ۶ ماه متوجه میشوید که چطور برای هم در محیط کار میزنند۰ و همیشه و در همه حال مرتب میگویند این خارجیها میایند اینجا ول میگردنند و از مالیات ما دولت به آنها پول میدهد۰
مثل اینکه فقط خارجیها در این مملکت بیکارند؟!!

پس به ظاهر این هلندیها نگاه نکنید۰ اگر فروشنده به شما لبخند میزند و خوش برخورد است چون شما خریدارید و او فروشنده… اگر قصاب یا نانوا با شما خوش برخورد است این به این معنی نیست که هلندیها مردم مهربانی هستند۰ بلکه این بدین معنا هست که تو خریداری و او فروشنده.. صدرصد شما از قصاب و یا فروشنده بدعنق که خرید نمیکنید، میکنید ؟؟؟؟ همین آقای فروشنده اگر ۱۰ سنت کمتر داشته باشی میگوید برو پول بیاور بعد جنست را ببر..

کجاست آن هلندیهای مهربانی که اینها میگویند؟؟؟؟

وقتی فرزندت برای دوره کارورزی دنبال محلی برای انجام کارورزی اش میگردد و جایی برای او پیدا نمیشود ؟؟؟چون هلندی خالص نیست (اینجا اگر دوره های کارورزی را انجام ندهیم نمیتوانیم مدرک تحصیلی امان را بگیریم۰ یکی از شرایط دریافت مدرک گذراندن دوره کارورزی است۰)

کجاست آن رییس هلندی مهربان؟؟؟

که در هنگام اخراج اولین نفری را که اخراج میکند خارجی است و در هنگام استخدام نیز آخرین نفر اگر هنوز نیازی بود نیز یک خارجی است؟

اگر اینجا به من نویی احتیاج مبرم نداشتند بخاطر خارجی بودنم , به خاطر کسر بودجه و اوضاع خراب اقتصادی سریعتر از همه مرا اخراج میکردنند۰ پس من هیچ وقت به رییس هلندی ام نمیگویم مهربان… چون او به تخصص من نیاز دارد و مجبور هم هست که من را در کادر خود علی رغم جدی بودن و بد عنقی ام نگاه دارد۰

 شغل حسابداری و یا پزشکی…

در یک کلام باید بگویم اگر شما جراح ارشد بهترین بیمارستان ایران هم باشید و بخواهید در هلند کار کنید باید از دوره پزشک عمومی دوباره شروع کنید۰
هلندیها فقط مدرک خودشان را قبول دارند و بس۰۰۰۰
حسابداری که زبان هلندی اش خوب نیست هیچ جا استخدام نمیشود۰ سابقه کار شما در ایران و حتی مدارک دکترا و فوق لیسانستان ممکن است که در اینجا برای کار یا برای ادامه تحصیل با یک سطح پایینتر ارزشیابی شود ولی کارفرما ترجیح میدهد یک حسابدار با مدرک صادرهه از هلند که زبان هلندی بلد باشد را به استخدام در آورد۰

در یک کلام حسابداری که هلندی بلد نیست اینجا استخدام نمیشود۰
شرط تسلط به زبان هلندی یکی از فاکتورهای اساسی در کار کردن است۰

البته بعضی از افراد برای مدت کم با ویزای کار برای کارهای کارگری ساختمان و بندر , روفو گری فرش یا کار در خانه های سالمندان به صورت کارمزدی بدون دانش زبان و با کارمزد پایین در اینجا مشغول به کارند ولی این کارها موقتی است و بعد از اتمام مدت ویزای کار باید سریع هلند را ترک کنند و یا تمدید قرارداد کاری داشته باشند۰

خلاصه اینکه هلندیها حسابگرند نه مهربان. اگر به خدمات شما نیاز داشته باشند هر خوش رقصی میکنند که برایشان کار کنید و اگر نیازی به شما نداشته باشند بلافاصله میخواهند از شرتان خلاص شوند۰
برای همین هیچ وقت به قول قدیمیها فن کوزه گری کارتان را به کسی یاد ندهید۰
زیرا همین کارفرماها افراد جوانتر از شما که هلندی هستند را به عنوان کارورز در زیر دست شما قرار میدهند تا شما به آنها کار یاد دهید. اگر ساده باشی و همه کارها را به او یاد بدهی ناگهان بعد از فارغ التحصیلی اش سر و کله اش آنجا پیدا میشود و با حقوق و مزایای کمتر از شما جای شما را میگیرد۰

دنیای هلند دنیای سرمایه داری است۰ جنگلی که اگر میخواهی در آن زنده بمانی باید با هوش و ذکاوت و فرا از تعارفات و بدون ترحم در آن گام برداری۰

قوانین ازدواج و طلاق در هلند


ازدواج

راهنمای مهاجرت به هلند قسمت دوم


در هلند از نظر قانونی مردم به دو طریق با هم زندگی میکنند.

یکی از همان طریق مرسوم در دنیا یعنی ازدواج Huwelijk و یا از طریق صرفا ثبت قانونی زندگی با فرد دیگر Samenwonen

جالب توجه است که تمامی قانونهای حمایت کننده در یک ازدواج قانونی برای افرادی که بطور Samenwonen با هم زندگی میکنند نیز صدق میکند۰
به عنوان مثال فرد میتواند ارث ببرد از فردی که فقط با او زندگی میکرده است ولی ازدواج نکرده اند.

در صورتی که هر دو فرد هلندی هستند با ارایه مدارک ساده ای مانند مدرک مجرد بودن و پرداخت مبلغی برای ازدواج یا ثبت زندگی با یک فرد میتوانند با فرد دیگر زندگی خود را شروع کنند. بعضی از افراد دوست دارند علاوه بر ثبت محضری در کلیسا نیز مراسمی داشته باشند و برخی نیز علاقه ای به این امر ندارند و فقط با حضور ۲ شاهد ازدواج خود را رسمی و بعد با حضور اندکی از دوستان این روز را جشن میگیرند۰

در صورتیکه یک ایرانی با یک ایرانی در هلند بخواهد ازدواج کند میتواند مانند هلندیها همان مراحل طی شده در بالا را طی کردهه و با حضور ۲ شاهد ازدواج نمایند. لازم به تذکر است این ازدواج فقط در خارج از ایران به رسمیت شناخته میشود و در صورتیکه میخواهید ازدواج شما در ایران هم به رسمیت شناخته شود علاوه بر این کار باید در یکی از مسجدهای واقع در هلند و با وجود یک عاقد به طریق اسلامی ازدواج نمایید و س‍پس با ارایه این مدرک و پر کردن فرمهایی دال برثبت ازدواج و مجرد بودن طرفین و همچنین در صورت دوشیزه بودن عروس یک اجازه کتبی از پدر یا جد پدری و همچنین ارایه شناسنامه ها , ۴ قطعه عکس و مدرک تندرستی و نداشتن بیماری و پرداخت مبلغی پول ازدواج خود را در سفارت ایران در هلند به ثبت برسانید۰

در صورتیکه یکی از طرفین هلندی و طرف دیگر ایرانی باشد علاوه بر موارد ذکر شده در بالا باید به سفارت مدرکی دال بر مسلمان شدن شخص خارجی نیز ارایه دهید تا ازدواج در ایران نیز ثبت گردد۰

* درصورت عدم امكان حضور مرد یا زن یا هیچکدام در سفارت، مرد مطابق وكالتنامه و یا زن مطابق وكالتنامه یا هردو میتوانند به یکدیگر یا شخص دیگری برای امضاء مدارک وکالت دهند.در این صورت امکان ثبت ازدواج بدون حضور زوجین یا یکی از آنها در ایران نیز وجود دارد . موکل برای امضاء آن باید در محل سفارت حاضر شود.

در ضمن در هلند قبل از عقد ازدواج از شما میپرسند که میخواهید نام دوشیزگی شما برایتان بعد از ازدواج باقی بماند و در عین حال از شما میپرسند که دوست دارید کتابچه ازدواجتان چه فرمی باشد و چه نوع فونت چاپی را دوست دارید که در آن به کار گرفته شود۰ یا آنکه دوست دارید بعد از تولد فرزندتان اسم فامیل چه کسی به او تعلق بگیرد؟ در هلند میتوانید بعد از تولد فرزندتان با رضایت شوهر اسم فامیل خودتان را روی بچه قرار دهید۰
* این فقط برای افرادی است که هر دو تبعه هلند شده اند۰

اگر دارای دارایی بالایی هستید و دوست ندارید بعد از طلاق و جدایی, مایملکتان نصف شود میتوانید قبل از ثبت ازدواج به محضر خانه ای مراجعه کنید که قراردادی را تنظیم نماید که بعد از طلاق فقط دارایی هایی مشترک در نظر گرفته شود که بعد از ازدواج شما با فرد به دارایی هایتان اضافه شده است۰

طلاق

در مورد طلاق فقط در صورتی طلاق مشکل است که دارایی های زیادی داشته باشید و در ضمن برای حضانت فرزندان هم به توافق نرسیده اید۰

در صورت توافق بسیار آسان و در عرض چند ساعت میتوانید طلاق بگیرید۰
در صورت عدم توافق باید وکیل بگیرید۰
در حضانت فرزندان تقریبا ۹۹ درصد مواقع حضانت فرزند به مادر داده میشود و مرد باید تا آخر عمر خرج بچه ها را تا سن ۱۸ سالگی تقبل کند۰ در صورت نپرداختن این پول سازمانهایی در هلند میباشند که به طور قانونی رد مسیر پول مرد را گرفته و سپس هر ماهه با دستور قاضی از حساب بانکی فرد مبلغ نفقه زن و فرزندان را برداشته و به حساب زن واریز مینمایند۰ (برای اطلاعات دقیق تر از این قوانین میتوانید برای مشاوره مجانی به مراجعی چون Rechtshulp مراجعه نمایید۰)

برای ثبت طلاق در ایران مراحل مشکلتر است چون قوانین شامل دو کشور میگردد برای همین حتما باید وکیل بگیرید۰
اگر طلاقتان فقط در هلند ثبت شده است و طلاق شرعی نگرفته اید باید شخصاَ و یا با نسب وكیل، از طریق دادگاههای داخل كشور اقدام نمایید.

ثبت طلاق انجام شده در سفارت دارای شرایطی است مانند:

ثبت طلاق پس از سپری شدن ۳ ماه و ۱۰ روز از تاریخ جاری شدن صیغه طلاق شرعی و احراز عدم رجوع امکان پذیر میباشد.
* حضور مرد وزن یا وكلای رسمی آنان که وکالتنامه آنها توسط دفاتر دولتی ایران تائید شده باشد ، برای امضاء دفاتر ثبت طلاق در سفارت الزامی است.
* پس از بررسی مدارک، طرفین از وقت تعیین شده برای امضاء دفاتر در محل سفارت مطلع خواهند شد.

کارت شناسایی

همراه داشتن کارت شناسایی Identiteitskaart برای تمامی ساکنین هلند (بالای سن ۱۲ سال) اعم از هلندی و غیرهلندی اجباری است ۰

تمامی افراد ساکن در اروپا دارای یک کارت شناسایی قابل قبول در کل اروپا میباشند۰
تمامی افراد بدون پاسپورت و فقط با دارا بودن کارت شناسایی اروپایی قادر به تردد و سفر در اروپا میباشند۰

کشورهای فوق به شرح ذیل میباشند:

Andorra,
België,
Bulgarije
Cyprus,
Denemarken,
Duitsland,
Estland,
Finland,
Frankrijk,
Griekenland,
Groot-Brittannië en Noord-Ierland inclusief de Kanaaleilanden,
Hongarije,
Ierland,
Italië,
Letland,
Liechtenstein,
Litouwen,
Luxemburg,
Malta,
Monaco,
Noorwegen,
Oostenrijk,
Polen,
Portugal inclusief Madeira en de Azoren,
Roemenië
San Marino,
Slovenië,
Slowakije,
Spanje inclusief de Canarische eilanden,
Turkije,
Tsjechië,
IJsland,
Zweden,
Zwitserland.

در صورت همراه نداشتن کارت شناسایی پلیس میتواند فرد را جریمه نقدی نماید۰ جریمه فوق حدودا ۱۰۰ یورو میباشد۰

درون تمامی کارتهای شناسایی یک چیپ کارت وجود دارد که حاوی اثر انگشت ، امضا و ۰۰۰ میباشد در ضمن اگر کارت را در روشنایی نگاه دارید تصویر صاحب کارت را در وسط کارت میتوانید ببینید۰


راهنمای مهاجرت به هلند قسمت دوم

 

راهنمای مهاجرت به هلند قسمت دوم

 

کارتهای شناسایی مزبور هر ۵ سال یکبار باید تجدید شود که مبلغی در حدود ۶۰ یورو هر بار برای این تجدید کارت شناسایی از فرد گرفته میشود۰

برای خارجیانی که در هلند زندگی میکنند کارتهای اقامت متفاوت وجود دارد و این بستگی به مورد اقامت شخص دارد۰

انواع کارتهای اقامت Verblijfsvergunning :
کارت اقامت با محدودیت زمانی برای افراد عادی
کارت اقامت بدون محدودیت زمانی برای افراد عادی (این کارت مانند گرین کارت در امریکا میباشد۰)
کارت اقامت با محدودیت زمانی برای پناهندگان
کارت اقامت بدون محدودیت زمانی برای پناهندگان

راهنمای مهاجرت به هلند قسمت دوم

بعد از ۵ سال اقامت قانونی با کارت اقامت بدون محدودیت زمانی و قبول شدن در امتحان زبان و فرهنگ هلندی Inburgeringsexamen و با پرداخت حدودا ۵۰۰ یورو میتوانید تقاضای تابعیت کشور هلند را بنمایید۰ (مانند سیتیزن شیپ در امریکا )

راهنمای مهاجرت به هلند قسمت دوم

بعد از دریافت پاسپورت شما از تمامی حقوق شهروندی مانند رای دادن و ۰۰۰۰ بهره مند میشوید۰

 

دریافت فاند مهاجرت تحصیلی