کاپادوکیا+عکس

کاپادوکیا

منطقه كاپادوكيا ، زيباترين نقطه جهان از نظر ادغام طبيعت و تاريخ است . حوادث طبيعي دودكش هاي جن را بوجود آورده و در طول تاريخ نيز انسانها ، در داخل اين دودكش هاي جن ، خانه و كليسا ساخته و با تزئين داخل آنها با كاشي هاي چيني آثار هزاران ساله تمدن را تا به امروز آورده است .
Strabon كه از نويسندگان دوران آنتيك امپراتوري Augustus بود در كتاب 17 جلدي خود به نام Geographika ( آناطومي 12،13،14 ) حدود كاپادوكيا را از جنوب به كوههاي توروس ، از غرب به اكسراي و از شرق به مالاتيا و از شمال به سواحل درياي سياه نوشته است .
امروزه منطقه كاپادوكيا ، منطقه محصور در استانهاي نوشهير ، آكسراي ، نيغده ، قيصريه و كير شهير است . منطقه سنگي كاپادوكيا بعنوان يك منطقه محدودتر شامل اوچ حصار ، اورگوپ ، آوانوس ، گورمه ، درين كويو ، كايماكليو حومه ايهلارا مي باشد.
خانه هاي لانه كبوتري سنتي حجاري شده در بين سنگهاي كاپادوكيا ، استقلال منطقه را به زبان مي آورد . اين خانه ها در قرن 19 از سنگهاي بريده شده ، تخته سنگها و يا كناره ها ساخته شده است . سنگ كه تنها مصالح معماري منطقه است ، از نوع سنگهاي آتشفشاني بوده كه پس از خروج آن از دهانه و بعلت نرم بودن به آساني قابل كار مي باشد ليكن پس از برخورد با هوا سخت شده و به يك سنگ بسيار مقاوم تبديل مي شود .
با توجه به فراواني مصالح مورد استفاده و حجاري آسان آنها ، صنعت سنگ كاري مخصوص در منطقه توسعه يافته و بعنوان يك معمار سنتي درآمده است . هم هال و هم درب خانه ها چوبي است . قسمت بالاي دربها با نقوش گلهاي پيچك تزيين يافته است . خانه هاي لانه كبوتري موجود در منطقه در اواخر قرن 19 و در قرن 18 ساخته شده است .
بخشي از خانه هاي لانه كبوتري كه از نظر هنر نقاشي اسلامي بسيار مهم است بعنوان كليسا و يا عبادتگاه ساخته شده است . سطح خانه هاي لانه كبوتري از طرف هنرمندان محلي با كتيبه هايي تزيين يافته است .

به این مطلب امتیاز دهید:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای