مشاوره رایگان مهاجرتی! جهت ارتباط با مشاورین ارشد مجموعه مهاجریست فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید.

غار و دشت هملون

غار هملون

غار هملون در درهء هملون در حد فاصل ميان ابتداى تنگه هملون و محوطه تاريخى لار هملون در شمال شرقی تهران و بین دو روستای میگون و شمشک قرار دارد. دسترسی به آن از طریق جادهء اصلی میگون- شمشک می باشد. به دلیل وجود سوراخها و غارهای سنگی با اندازه های گوناگون در طول دره ابتدا همه لانه نام گرفته و به مرور به هملون تبدیل شده است.
در بین غارهای درهء هملون دو غار بزرگتر وجود دارد که به نامهای هملون کوچک و هملون بزرگ مشهور هستند. هملون کوچک کمی بالاتر از رودخانه و در زیر تاق سنگی بزرگی قرار دارد، درازای غار حدود 60 متر و معمولا مرطوب و لغزنده است ابتدای غار بسیار باریک است ولی در ادامه به سالنی می رسیم که میتوان در آن به راحتی راه رفت. برای رسیدن به هملون بزرگ باید چند دقیقه*ای از یک دامنه پرشیب پس از هملون کوچک بالا رفت. هملون بزرگ حدود 100متر درازا دارد. هر دو غار در آهنی بزرگی دارند که این درهای آهنی بزرگ راهنمای خوبی برای پیدا کردن غار هستند.
قلعه كيقباد واقع در تنگه هملون که به قرون 4 و 5 هجري بر مي گردد البته بسياري از بخش هاي آن به كلي نابود شده ولی با اين وجود هنوز داراي ارزش علمي فرهنگي بوده این قلعه در مواقع هجوم، نا امني و آشوب بعنوان پناهگاه مورد استفاده اهالي روستاهاي اطراف قرار ميگرفته در سطح قلعه آثاري از معماري، سنگ و گل ديده ميشود در قسمت دوم سطح قلعه فضاهاي غار مانند سه طبقه اي است كه در زير فضاي اوليه قلعه وجود دارد. اين غارها داراي ابعاد مختلف می باشد. اين سه غار داراي پنجره هايي با اشكال نامنظم و ابعاد مختلف بوده كه ضمن تامين روشنايي آنها، امكان كنترل جاده را فراهم مي كند.
دشت و قله هملون: با گذر از تنگه هملون(تقاطع جاده ميگون به شمشك) به دشت تاریخی لار هملون میرسیم.
موقعیت دشت : قله سی چال با ارتفاع 4040 متر در غرب ، خط الرآس کلون بستک به سرکچال به ارتفاع 4150 متر تا 4210 متر در شمال ،قله آبک با ارتفاع 3401 متر در شرق و قله هملون با ارتفاع 3200 متر در جنوب از جمله قلل زیبای اطراف این دشت هستند.
قله هملون مشرف به منطقه شهرستانک و قله قلعه دختر در جنوب غربی ، قله توچال در جنوب، روستای آهار، شکرآب، روستای ایگل، دیواره های سنگی منطقه پیازچال و دارآباد در جنوب شرقی ، قلل ورجین، امامه، مهرچال، آتشکوه، ریزان و کاشونک در شرق و قلل سی چال و کلون بستک در شمال است.
مدت زمان تقریبی کوهپیمائی از مبدا تا مقصد از ابتدای دره تا انتهای آن در زیر یال های قله سی چال به 1ساعت زمان نیاز است.
در صورت تمایل به شرکت در کمپینگ غار و دشت هملون به سایت camping.mohajerist.com مراجعه نمایید.
غار و دشت هملون غار و دشت هملون
 

دریافت فاند مهاجرت تحصیلی