راهنمای کامل مهاجرت به فنلاند

مهاجرت به فنلاند

اطلاعات پايه اي و اوليه در مورد فنلاند

فنلاند كشوري با سيستم جمهوري بوده و عضو اتحاديه اروپا مي باشد
زبان هاي رسمي فنلاند شامل زبان فنلاندي و زبان سوئدي مي باشد (پنج در صد از جمعيت فنلاند زبان مادريشان سوئدي مي باشد)
جمعيت فنلاند 000 300 5 مي باشد
هلسينكي كه پايتخت كشور مي باشد حدوداً 000 590 جمعيت دارد
مساحت فنلاند 127 338 كيلومتر مربع است كه از اين مقدار 522 33 كيلومتر مربع آب مي باشد
فنلاند در جهت شمالي-جنوبي 1160 كيلومتر طول دارد
دارای 336 شهرستان و بخش است. (مطابق آمار گرفته شده در اوائل سال 2011)

همسايه هاي فنلاند عبارتند از روسيه (در شرق) نروژ (در شمال) و سوئد (در غرب).

سایت اینترنتی LifeFinland.fi ، سایت مخصوص ارائه راهنمایی به مهاجرین است که در آن اطلاعات لازم درباره سکونت و انجام کار در فنلاند، اطلاعات تماس مقامات اداری و همچنین آگاهیهای اولیه درباره مسایل فرهنگی و اجتماعی موجود می باشد. این راهنماییها به زبانهای زیر در دسترس هستند:

فنلاندی ، سوئدی ، انگلیسی ، روسی ، فرانسوی ، اسپانیایی ، چینی ، عربی

سياست و دستگاه اداري در فنلاند

سيستم سياسی

سيستم حكومتی در فنلاند جمهوری دمكراتيك می باشد. رئيس جمهور با انتخابات مستقيم هر شش سال يك بار انتخاب می شود.  رئيس جمهور فعلی فنلاند تاريا هالونن (Tarja Halonen 2006-2012 )  می باشد .

در مجلس فنلاند 200 نمايند وجود دارد. نمايندگان مجلس هر چهار سال يك بار انتخاب می شوند.

  نخست وزير منتخب مجلس و ديگر وزرا با هم هيأت دولت  را تشكيل می دهند كه همراه با رئيس جمهوری قدرت اداری را در دست دارند.

فنلاند عضو اتحاديه اروپا می باشد. نمايندگان فنلاند در پارلمان اتحاديه اروپا هر پنج سال يك بار انتخاب می گردند .

دستگاه اداری دولتی و دستگاه اداری شهرستان ها

راهنمای کامل مهاجرت به فنلاند

دستگاه اداری دولتی در فنلاند به دستگاه اداری مركزی و دستگاه اداری محلی و منطقه ای تقسيم می شود. دستگاه اداری مركزی شامل هيأت دولت و مراكز اداری و سازمان های سراسری از قبيل مركز ثبت جمعيت و سازمان بازنشستگی ملی ( KELA ) می گردد.

دستگاه اداری منطقه ای و محلی از مسئولينی تشكيل مي گردد كه دارای فعاليت منطقه ای و محلی می باشند، از قبيل دستگاه اداری منطقه ای و مراکز امرار معاش – راه و ترابری و حفظ محیط زیست (تحت عنوان ELY ) (وهمچنین در گذشته، مرکزی تحت عنوان مرکز TE ). مسئولين دستگاه اداری محلی و منطقه ای دولتی با مسئولين شهرستان همكاری می كنند.

شهرستان ها در فنلاند دارای خودمختاری هستند. شهرستان ها برای ساكنين خود خدمات پايه اي را كه در قانون آمده اند فراهم مي كنند.  بالاترين مقام تصميم گيرنده در شهرستان شورای شهرستان است كه هر چهار سال يك بار در انتخاباتی كه در سطح شهرستان برگزار می شود انتخاب می گردد.

مذهب

 در فنلاند آزادی مذهب وجود دارد. به عبارت ديگر هر كسي حق دارد كه براي خود مذهب انتخاب كرده و به انجام مراسم مذهبي بپردازد و همچنين اعتقادات خويش را بيان كند . همه همچنين حق دارند كه عضويت در تشكيلات مذهبی داشته باشند ويا نداشته باشند. هيچ كس چنانچه وجدانش شركت در مراسم مذهبي را قبول نمي كند, اجباري در شركت در اين مراسم ندارد. براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد قانون آزادي مذهب مي توانيد   به صفحات اينترنتی وزارت آموزش و فرهنگ مراجعه نمائيد .

قانون مانع این نیست که کسی در یک زمان در چندین تشكيلات مذهبي مختلف عضويت داشته باشد. تشكيلات مذهبي خودشان در این مورد تصمیم گیری میکنند که آیا اعضای ایشان میتوانند در تشكيلات مذهبي دیگر عضویت داشته باشند یا   خیر . در مورد عضو شدن در تشكيلات مذهبي و جدا شدن از   آنها   در صفحات ثبت  احوال  اطلاعات بيشتري وجود دارد.

بخش اعظم فنلاندي ها مسيحي هستند و يا به كليساي اوانكلي-لوتريايي evankelisluterilainen kirkko%78 تعلق دارند يا به كليساي ارتدكس ortodoksinen kirkko%1 . اين دو كليسا در تاريخ و فرهنگ فنلاند از اهميت زيادي برخوردارند. به اين دليل اين دو كليسا از موقعيت خاصي برخوردار هستند كه پايه قانوني دارد.


راهنمای کامل مهاجرت به فنلاند

بزرگترين انجمن هاي مذهبي ديگر عبارتند از شاهدين يهوه ( Jehovan todistajat ), كليساي آزاد فنلاند ( Suomen Vapaakirkko ), كليساي كاتوليك در فنلاند ( katolinen kirkko ), كليساي ادونتيست فنلاند ( Suomen Adventtikirkko ) فنلاند و كليساي مورمن ( mormonikirkko ). تعداد زيادي از تشكيلات مذهبي ديگر نيز در فنلاند فعاليت مي كنند.

آداب و رسوم فرهنگي فنلاندي

 وقتي كه كسي آداب و رسوم فرهنگي فنلاندي را مي داند درك فنلاندي ها برايش ساده تر است. چنين شخصي همچنين انتظاراتي كه فنلاندي ها از وي دارند را نيز به وجه بهتري مي تواند درك كند. آداب و رسوم فرهنگي در فنلاند هنوز به مقدار زيادي يكدست و همگون مي باشند و به همين دليل است كه فنلاندي ها گاهاً با مسائل جديد احساس بيگانگي كرده و از به كار بردن شيوه هاي جديد اجتناب مي كنند. از طرف ديگر در جامعه فنلاند همه با هم برابر هستند و با همه بايد برخوردي يكسان و عادلانه داشت. در فنلاند به برابري زن و مرد اهميت داده مي شود.

فنلاندي ها ممكن است در ابتدا كم حرف و داراي رفتاري غير دوستانه به نظر آيند. آنها مسائل را مستقيماً و صادقانه عنوان مي كنند. گفتگوي فنلاندي ها غير رسمي بوده و ؛تو؛ خطاب كردن معمولي مي باشد. شخص فنلاندي سرش در كارهاي خودش است و به مسايل خصوصي ديگران احترام گذاشته و در آنها دخالت نمي كند. معروف است كه آشنا شدن با فنلاندي ممكن است سخت باشد ولي دوستي با فنلاندي عمري است. در فنلاند امروزي اساس اجتماع را فرد تشكيل مي دهد نه خانواده. در فرهنگ فنلاندي, همچون اغلب ديگر كشور هاي غربي, فرد از جايگاه ويژه اي برخوردار است. به انسان كوشا و با اراده ارزش داده مي شود.

راهنمای کامل مهاجرت به فنلاند

شخص فنلاندي مايل است كه از وقت خود به طور معقول استفاده كند. او همه چيز را از پيش برنامه ريزي كرده و برنامه ها و زمان هاي توافق شده را رعايت مي كند. شخص فنلاندي به قول خود عمل مي كند و از ديگران نيز همين انتظار را دارد.

شخص فنلاندي مايل است كه تضاد ها را ترجيحاً با گفتگو حل نمايد. او نمي خواهد كه كسي را در شرايط سختي قرار دهد. شخص فنلاندي ترجيح مي دهد كه احساسات خود را به طور علني ابراز نكند. از مسايلي كه براي شخص فنلاندي اهميت دارند مي توان مثلاً از طبيعت, سكوت و سونا نام برد. فنلاندي ها هم با اعضاي خانواده سونا مي روند و هم با دوستان و شركاي تجاري خود. گاهاً گفتگوها و تبادل نظرات مهم سياسي نيز در سونا انجام مي گيرد!

لطفاً به خاطر داشته باشيد كه هر كسي براي خود داراي سابقه فرهنگي است كه در برخوردش با مسايل تأثير مي گذارد. براي اين كه بتوانيد شخصي را و فرهنگ وي را راحت تر درك كنيد سعي نمائيد كه از نقطه نظر وي به مسايل نگاه كنيد. اگر موضوعي را متوجه نمي شويد بدون ترس در مورد آن سؤال نمائيد. وقتي كه انسان با صراحت و صداقت صحبت كند سؤ تفاهم كمتر پيش مي آيد.

بعضي از عادات فنلاندي

“در هر كشوري بايد طبق عادات آن كشور رفتار نمود.”(ضرب المثل فنلاندي)
كساني كه از مهاجرتشان به فنلاند مدتي مي گذرد, بعضي از عادات فنلاندي را مشاهده نموده اند. در اين صفحه برخي از اين مشاهدات گردآوري شده است. ممكن است شما موردي علاوه بر اينها كه در ليست هستند براي گفتن داشته باشيد, ما با كمال ميل اين موارد را براي تكميل ليست خود پذيرا هستيم. به مسئولين بانك اطلاعاتي پيغام بفرستيد.

دقيق بودن در فنلاند از اهميت بسياري برخوردار است. بر سر قرار خود دير نرويد, چرا كه اين عمل بسيار ناپسند و بي ادبانه اي است. سر وقت در محل ملاقات حضور داشته باشيد!

هنگام صحبت با شخص فنلاندي صداي خود را بالا نبريد, به خصوص در اماكن عمومي! صحبت با صداي بلند عملي دور از ادب محسوب مي شود, چرا كه خود شخص فنلاندي آرام است.

 به ياد داشته باشيد كه هنگام صحبت با شخص فنلاندي مستقيم به چشمان او نگاه كنيد, اگر كسي به پايين و يا جاي ديگري نگاه كند در فنلاند به عنوان شخص ناصادق تفسير مي شود.

در صورتي كه براي ديدن شخص فنلاندي به خانه اش مي رويد از پيش به او اطلاع دهيد, تنهايي و جو خصوصي براي شخص فنلاندي بسيار مهم مي باشد.

هنگام ورود به خانه فنلاندي كفش خود را از پاي در آورده و يا با خود كفش جداگانه مخصوص داخل خانه همراه بياوريد.

راهنمای کامل مهاجرت به فنلاند

چنانچه در خانه شخص فنلاندي براي غذا دعوت شده ايد به خاطر داشته باشيد كه پس از خوردن غذا تشكر كنيد.

اين كه در رستوران هر كسي پول غذاي خود را پرداخت كند در فنلاند روشي معمول و نرمال است. با اين حال مي توان مؤدبانه پيشنهاد پرداخت پول غذاي ديگري را نمود.

در فنلاند معمولاً قهوه زياد و در همه جا مصرف مي شود. مثلاً جلسات هميشه با نوشيدن قهوه شروع مي شوند.

چنانچه در اتوبوس كسي پيش شما نمي نشيند تعجب نكنيد, اهميت تنهايي و جو خصوصي را به ياد داشته باشيد!

عدم صداقت از نظر شخص فنلاندي بدترين چيزهاست.

رفتن به سونا در فنلاند, هر چند بدون لباس, هيچ ارتباطي با مسايل جنسي ندارد – سونا براي شخص فنلاندي مكان مقدسي است.

به ياد داشته باشيد كه هنگامي كه در طبيعت هستيد با احترام با آن رفتار كنيد. طبيعت براي شخص فنلاندي عزيز و محترم است.

جامعه فنلاندي به خوبي سازمان دهي شده و با نظم و ترتيب است, نظم ترتيب را در صف ها نيز به ياد داشته باشيد!


راهنمای کامل مهاجرت به فنلاند

 

 در خانه هاي آپارتماني شب ها ساعات سكوت مي باشد كه مي تواند مثلاً از ساعت 22.00 شروع شود. در راهروي ساختمان معمولاً ساعات خاموشي ذكر شده است. مزاحمت ايجاد نكنيد!

هنگام مهاجرت به فنلاند قبل از هر چيز به اين مسائل نياز داريد

اجازه اقامت. چنانچه در فنلاند قصد انجام كار داريد بايد اجازه كار نيز داشته باشيد.

اجازه ها و پروانه ها
 ويزا

ویزا عبارت است از اجازه ورود به کشور برای اقامت کوتاه مدت و یا موقتی که حداکثر سه ماه بطول می انجامد.  آن دسته از افراد خارجی که میخواهند برای مدت زمان کوتاهی به فنلاند مسافرت کرده و علت سفر آنها مواردی از قبیل گذراندن تعطیلات، مسافرت کاری و یا آمدن به نزد دوستان و خویشان خود می باشد، چنانکه جزو افراد تبعه کشورهای آزاد از قید ویزا نباشند، نیاز به ویزا خواهند داشت.

برای کسب آگاهی درباره نیاز به داشتن ویزا برای آمدن به فنلاند، می توانید به سایتهای اینترنتی وزارت امور خارجه و یا نزدیکترین کنسولگری فنلاند مراجعه نموده و موضوع را بررسی کنید.

راهنمای کامل مهاجرت به فنلاند

شما باید قبل از آمدن به فنلاند، ویزا را درخواست کنید. ویزا را میتوان از کنسولگری فنلاند در کشور خود درخواست نمایید.

فنلاند با بعضي كشورها مثلاً كشورهاي اسكانديناوي و كشورهاي عضو اتحاديه اروپا قرارداد عدم نياز به ويزا دارد. توابع چنين كشورهايي موقع سفر به فنلاند نيازي به ويزا ندارند .

کسب اجازه اقامت برای کشور فنلاند

چنانکه می خواهید برای سکونت به فنلاند بیائید، معمولا نیاز به اجازه اقامت خواهید داشت. شما باید قبل از اینکه به فنلاند بیائید، اجازه اقامت را درخواست کنید. می توانید اجازه اقامت را از کنسولگری فنلاند در کشور خود درخواست کنید.

راهنمای کامل مهاجرت به فنلاند

 شما باید دارای دلیل قابل قبولی جهت نقل مکان به فنلاند باشید. اجازه اقامت فنلاند را میتوان بر اساس یکی از دلایل زیر دریافت کرد:
– کار
– فعالیت بازرگانی
– تحصیل
– پیوند خانوادگی (اعضای خانواده در فنلاند زندگی میکنند)
– بازگشت به وطن
– متولد فنلاند بودن
– حفاظتهای بین المللی (از قبیل پناهجویی)
– دلیلی غیر از موارد فوق

اگر بمدت حداکثر سه ماه در فنلاند هستید، در این صورت در حالت عادی نیازی به درخواست اجازه اقامت ندارید. برای اقامت کوتاه مدت، داشتن ویزا کافی می باشد. البته در بعضی از موارد ممکن است که حتی برای اقامت کوتاهتر از سه ماه نیز نیاز به اجازه اقامت داشته باشید. جهت کسب آگاهی بیشتر در این باره می توانید از کنسولگری فنلاند سئوال کنید.
توابع كشورهاي اسكانديناوي و كشورهاي عضو اتحاديه اروپا

در شرایط زیر نیازی به داشتن اجازه اقامت فنلاند ندارید:


راهنمای کامل مهاجرت به فنلاند

 

 جزو افراد تبعه کشورهای اسکاندیناوی می باشید
 جزو افراد تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستید
 جزو افراد تبعه کشورهای سوئیس و لیختن اشتاین می باشید

می توانید بطور آزادانه در فنلاند به تحصیل، انجام کار و یا فعالیتهای صنفی و تجاری بپردازید.

آن دسته از افراد تبعه کشورهای اسکاندیناوی (سوئد، نروژ، دانمارک، ایسلند) که بمدت بیشتر از شش ماه در فنلاند اقامت دارند، باید در اداره ثبت احوال شهرستان محل سکونت خود ثبت نام کنند. در سایتهای اینترنتی اداره ثبت احوال اطلاعات لازم درباره ثبت نام افراد تبعه کشورهای اسکاندیناوی به زبان فنلاندی، به زبان سوئدی، و به زبان انگلیسی، موجود می باشد.

افراد تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس و لیختن اشتاین که بمدت طولانی تر از سه ماه در فنلاند اقامت دارند، باید حق اقامت خود را در اداره پلیس شهرستان محل سکونت خود به ثبت برسانند. در سایتهای اینترنتی پلیس اطلاعات لازم درباره به ثبت رساندن حق اقامت افراد تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به زبان فنلاندی موجود می باشد.

شماره شناسايی شخصی از اداره ثبت احوال (maistraatti). در اداره ثبت احوال شهرستان محل اقامت خود ثبت نام نمائيد. در اين اداره شما به عنوان شخص ساكن كشور فنلاند ثبت مي شويد. همزمان به شما شماره شناسايی شخصی داده مي شود. گذرنامه و اجازه اقامت خود را به همراهداشته باشيد. در صورتيكه متأهل هستيد به مدركی در مورد ازدواجتان نيز نياز داريد.  در صورتی كه دارای فرزند می باشيد، گواهی تولد فرزندتان نيز مورد نياز است.

اداره ثبت احوال

راهنمای کامل مهاجرت به فنلاند

 اداره های ثبت احوال، مقامات اداری دولت در سطح محلی می باشند. اين اداره ها از جمله به مسايل مربوط به ثبت رسيدگی مي كنند. اطلاعات پايه اشخاصی كه در فنلاند زندگی می كنند به سيستم اطلاعات جمعيت منتقل می شود. هنگام مهاجرت به فنلاند ،  جابجايی از محلی به محل ديگر در فنلاند و يا مهاجرت به خارج ،  بايد مراتب را به اداره ثبت احوال اطلاع داد.

اداره های ثبت احوال وظايف متعدد ديگری نيز به عهده دارند.  بعنوان مثال میتوان اطلاعات لازم را درباره شرکت ها و انجمنهای به ثبت رسیده، از این اداره دریافت نمود.  كارمند مسئول ثبت در اداره ثبت احوال مراسم عقد غير مذهبی را اجرا می كند. همچنين در صورتی كه كسی بخواهد قبل از ازدواج قرارداد شرط ازدواج (avioehtosopimus)منعقد كند، بايد اين قرارداد را برای ثبت به اداره ثبت احوال ببرد.

همچنین از اداره ثبت احوال میتوان مدرک شهروندی را دریافت نمود که توسط این مدرک میتوانید محل سکونت قبلی و یا فعلی خود را به تثبیت برسانید.  این مدرک را میتوانید از طریق تلفن و نیز پست الکترونیکی تقاضا نمایید.

كارت كلا (Kela-kortti) از كلا (Kela) و يامؤسسه بازنشستگي  ملي(Kansaneläkelaitos)  .  با ارائه كارت كلا ميتوانيد ثابت كنيد كه شما حق استفاده از تأمينات اجتماعی فنلاند را داريد. چنانچه درفنلاند به طور دائم سكونت داشته باشيد  به شما كارت كلا تعلق ميگيرد. در مورد تأمينات اجتماعی تمام اشخاصی كه به فنلاند مهاجرت می كنند تصميم گيري می شود. اين تصميم گيری در اداره كلا محل اقامت  متقاضی انجام می گيرد. 

مؤسسه بازنشستگي ملي

گهگاهي اشخاص ممكن است به كمك جامعه نياز داشته باشند. مؤسسه بازنشستگي ملي يعني كلا (Kela)مسئوليت رسيدگي به تأمينات اجتماعي پايه اشخاص ساكن فنلاند را در شرايط مختلف زندگي به عهده دارد. امور كلا با درآمد هاي مالياتي بودجه گذاري مي شود. در صفحات اينترنتي كلا اطلاعات بيشتري در اين مورد كه چه كسي مي تواند تحت پوشش تأمينات اجتماعي باشد وجود دارد.

از كلا مي توان مثلاً درخواست كمك هزينه بازار كار و پول روزانه استعلاجي نمود. مسئولين مختلف اداري با هم همكاري مي نمايند. مثلاً چنانچه شخص بيكار در اداره كار ثبت نام نكرده باشد, نمي تواند از كلا درخواست كمك هزينه نمايد. اطلاعات نزديكترين اداره كلا را مي توان از صفحات اينترنتي كلا جستجو كرد. از ليست نام شهرستان محل اقامت خود را انتخاب كنيد.

كارت مالياتی از اداره ماليات (verotoimisto). هنگام درخواست كارت مالياتی بايد يا شماره  شناسايی شخصی داشته باشيد و يا شماره  شناسايی شخصی موقتی. اين شماره شناسايی شخصیرا مي توانيد از اداره ثبت احوال دريافت كنيد. برای كسب اطلاعات بيشتر در مورد اينكه سيستم ماليات در فنلاند چگونه عمل می كند .

اداره ماليات

در فنلاند بايد از هر نوع درآمدي ماليات پرداخت کرد . كارفرما مطابق با در صد مالياتي كه در برگه مالياتي تان وجود دارد از حقوق تان ماليات كسر مي كند. برگه مالياتي را مي توانيد از اداره ماليات دريافت نمائيد. برگه مالياتي را بايد خودتان به كارفرما تحويل دهيد. اداره هاي ماليات در تمام نقاط فنلاند وجود دارند. هنگام درخواست كارت مالياتي بايد يا شماره شناسايي شخصي داشته باشيد و يا شماره شناسايي شخصي موقتي. اين شماره شناسايي شخصي را مي توانيد از اداره ثبت احوال دريافت كنيد.

مالیات

 در فنلاند بايد از هر نوع درآمدي ماليات پرداخت. هنگامي كه مشغول به كار مي شويد, به خاطر داشته باشيد كه كه از نزديكترين اداره ماليات كارت مالياتي گرفته و به سرعت به كارفرما تحويل دهيد. بدون كارت مالياتي مقدار 60% ماليات از حقوقتان اخذ مي شود. به ياد داشته باشيد كه قرارداداستخدامي خود را كه در آن حقوقتان ديده مي شود, با خود به اداره ماليات ببريد. از كارت مالياتي ديده مي شود كه درصد ماليات شما چقدر است. در صورتي كه علاوه بر كار اصلي تان كار جانبي ديگري نيز انجام مي دهيد, از كارت مالياتي درآمد جانبي, كه آن را هم بايد بلافاصله به كارفرما تحويل دهيد, استفاده كنيد.

درصد مالياتي به درآمد بستگي دارد و در صورتي كه درآمد تغيير يابد مي توان آن را تغيير داد. خودتان بايد مقداردرآمد و درصد مالياتتان را دنبال كنيد, چرا كه در صورتي كه كمتر از آنچه كه بايد ماليات بپردازيد ماليات پرداخت كرده باشيد, اين اختلاف را بايد سال بعد پرداخت كنيد. در صورتي كه به مشاورت و راهنمائي نياز داريد مي توانيد به نزديك ترين اداره ماليات مراجعه كنيد .

در صورتي كه براي فردي شخصي كار مي كنيد و درآمد سالانه تان كمتر از 1500 يورو مي باشد نيازي به تهيه كارت مالياتي نداريد. كارت مالياتي بايد هميشه براي شركت ارائه گردد. در هر دو صورت اطلاع مالياتي بايد هميشه انجام گيريد.

اعلام وضعيت مالياتي (Veroilmoitus)

اعلام وضعيت مالياتي مي بايد هر ساله پر شود. سازمان ماليات براي تمام اشخاص حقوق بگير در ماه آوريل فرم مالياتي از پيش پر شده ارسال مي كند. اطلاعاتي كه در فرم مالياتي از پيش پر شده به كار رفته اند از مراجعي همچون كارفرماها, بانك ها, شركت هاي بيمه و سازمان بازنشستگي ملي دريافت شده اند.

در صورتي كه در فرم مالياتي از پيش پر شده اطلاعات اشتباه يا ناقص وجود دارد, خود شخص بايد آن را اصلاح نمايد. فرم مالياتي را مي بايست پس از اصلاح آن امضاء نموده و به سازمان ماليات بازگرداند. چنانچه تمام اطلاعات به كار رفته در فرم مالياتي از پيش پر شده صحيح مي باشند, نيازي به بازگرداندن آن وجود ندارد.

حساب بانكی

معمولاً هميشه حقوق به حساب بانكی واريز می شود. با خدمات بانك های مختلف آشنا شويد. روش های مختلفی برای پرداخت قبض وجود دارد (دستگاه های اتوماتيك بانك ،  به عبارت ديگر عابر بانك pankkiautomaatti, اينترنت، تلفن وغيره).  هنگام باز كردن حساب بانكی به گذرنامه و يا ديگر مدرك شناسايی رسمی نيازداريد.  گذرنامه ويژه اتباع بيگانه نيز اخيراً به عنوان مدرك شناسايی مورد قبول واقع  شده است. اطلاعات  بيشتر در مورد موضوع

شماره تلفن هر چه سريع تر. در فنلاند تلفن وسيله ارتباطی بسيار مهمی است. با خدمات شركت های مختلف مخابرات آشنا شويد. قيمت های تلفن ممكن است تفاوت های زيادی با هم داشته باشد. در فنلاند از جمله شرکتهایی که خط تلفن موبایل ارائه می دهند، عبارتند از:شبکه Sonera Mobile، خدمات موبایل Elisa  و شبکه های Finnet. همچنیندر Ahvenanmaaاپراتور شبکه موبایلی تحت عنوانMobiltelefon    Ålandsموجود میباشد.امروزه شبکه های جی اس ام تقریبا سراسر فنلاند را پوشش میدهد.

همچنین می توانید کارتهای اعتباری بخرید. اینگونه کارتها قبلا تا یک مبلغ مشخص شارژ شده اند و با آنها می توانید تماس بگیرید. کارتهای اعتباری را میتوانید از R- کیوسکی ها، از بعضی سوپر مارکتها و یا از اینترنت خریداری کنید. جهت خریداری این کارتهای اعتباری، نیازی به داشتن آدرس و یا شماره شناسایی فنلاندی ندارید.

امكان تحصيل زبان فنلاندی و يا سوئدی

در فنلاند دو زبان رسمی وجود دارد, فنلاندی و سوئدی.

 زبان مادري 91 درصد از فنلاندي ها فنلاندي است و زبان مادري 5 در صد آنها سوئدي.  زبان سوئدي بيشتر در سواحل غربي و جنوبي فنلاند تكلم مي شود.

امكان تحصيل به زبان فنلاندي و سوئدي در فنلاند وجود دارد.

شهرستان ها مي توانند تك زبانه و يا دو زبانه باشند. هنگام مراجعه به ادارجات دولتي ( اداره كار و امور كسب معيشت ), حق داريد كه از زبان فنلاندي و يا سوئدي استفاده نمائيد. در شهرستان هاي دو زبانه مي توانيد هنگام مراجعه به ادارجات غير دولتي وابسته به شهرستان نيز (مثلاً اداره امور اجتماعي), از هر دو زبان استفاده نمائيد.

در بعضي از مشاغل ممكن است كه هم مجبور به اثبات توانايي زبان فنلاندي شويد و هم زبان سوئدي.

در صفحات اينترنتي وزارت دادگستري اطلاعاتي در مورد قانون زبان به زبان هاي فنلاندي   و سوئدي موجود مي باشد.

آموزش زبان در فنلاند

در صورتي كه مي خواهيد در فنلاند وفق پيدا كنيد, بسيار مهم است كه زبان بياموزيد.

آموزشگاه ها , سازمان ها و پروژه هاي مختلف در فنلاند دوره هاي آموزش زبان فنلاندي و سوئدي برگزار مي كنند.

اربابين رجوع اداره كار و امور كسب معيشت مي توانند از طريق اداره كار و امور كسب معيشت در اين دوره هاي آموزشي زبان فنلاندي شركت كنند. تحصيلات مربوط به اداره كار براي شركت كنندگان رايگان است. اطلاعات در مورد دوره هاي آموزش زبان فنلاندي كه جزو تحصيلات مربوط به اداره كار مي باشند را مي توانيد از صفحات اينترنتي اداره كل كار   بيابيد.

دوره هاي آموزشي در آموزشگاه ها معمولاً در ماه هاي آگوست یا سپتامبر و ژانويه شروع مي شوند. مهم است كه قبل از شروع دوره  آموزشي و در زمان مناسب مربوطه ثبت نام نمائيد. از آموزشگاه مربوطه راجع به زمان ثبت نام سؤال كنيد.

مواد درسي آموزش زبان فنلاندي

آيا براي يادگيري زبان فنلاندي در جستجوي كتاب هاي درسي, فرهنگ هاي لغت و يا ديگر مواد درسي هستيد؟

از صفحات اينترنتي سيمون ( Cimo ), مركز بين المللي جابجائي اشخاص, مي توانيد اطلاعاتي در مورد مواد درسي به زبان فنلاندي كسب نمائيد.

آيا به مدركي كه سطح زبان فنلاندي و يا سوئدي شما را نشان بدهد نياز داريد؟

در صورتي كه درخواست تابعيت فنلاند مي نمائيد, بايد مهارت كتبي و شفاهي زبان فنلاندي و يا زبان سوئدي را در حد رضايت بخش داشته باشيد. مهارت زبان فنلاندي مخصوص ناشنوايان, يعني زبان علامات نيز كافي است. مهارت زبان را مي توان مثلاً با شركت و قبولي در آزمون عمومي زبان اثبات نمود. بايد سطح سوم مهارت عمومي زبان را با قبولي بگذرانيد. اين سطح سطح متوسط زبان مي باشد.

به ياد داشته باشيد كه امتحا نا ت را به موقع پشت سر بگذاريد. معمولاً داوطلبان شركت در اين امتحان زياد مي باشند, بنابر اين مدت مناسبي براي اين مسئله در نظر بگيريد. مستقيماً براي ثبت نام در امتحان به آموزشگاهي كه چنين امتحاناتي را در آنها برگزار مي كنند مراجعه نمائيد.

گواهی نامه رانندگی

گواهی نامه رانندگی كه در فنلاند معتبر باشد. مقررات مربوط به گواهی نامه هايی كه در كشورهای مختلف صادر شده اند با هم متفاوت مي باشند. معمولاً بايد در مدت يك سال پس از ورود به فنلاند گواهی نامه خارجی را تحويل داده و گواهی نامه فنلاندی دريافت نمود. 

درمانگاه

اطلاعات در مورد اين كه نزديكترين درمانگاه در كجا واقع شده است. هنگام بيماری اولين جايی كه بهتر است شما با آن تماس بگيريد درمانگاه می باشد.

بهداشت و درمان

چنانچه به طور دائم در فنلاند زندگي مي كنيد تحت پوشش بيمه درماني مي باشيد. مفهوم اين امر اين است كه كلا (Kela) بخشي از مخارج درماني شما را جبران مي كند. كلا مخارجي تهيه خيلي از داروها  را نيز جبران مي نمايد.

در فنلاند، شهرداری شهرستانها برای ساکنین خود خدمات درمانی تدارک می بینند. اغلب خدمات درمانی دولتی برای مراجعین، کم هزینه و ارزان قیمت می باشند چون هزینه این خدمات از درآمدهای مالیاتی تأمین میشوند.

اگر دارای شهروندی ( kotikunta ) در فنلاند می باشید، در این صورت می توانید از خدمات درمانی دولتی استفاده کنید. حق دریافت شهروندی بستگی به مسائل زیر دارد:

از چه کشوری به فنلاند آمده اید .

علت آمدن شما به فنلاند چیست (مثلا: کار، تحصیل و یا غیره)

آیا قصد مهاجرت دائم به فنلاند را دارید و یا اینکه بصورت موقتی در فنلاند می باشید.

اگر بصورت موقتی در فنلاند اقامت دارید، چه مدت است که در فنلاند هستید.

زمانیکه بیمار میشوید، ابتدا با درمانگاه خود ( terveysasema ) تماس بگیرید. از درمانگاه خود می توانید برای پزشک عمومی و یا پرستار وقت بگیرید. در اغلب درمانگاهها، آزمایشگاه نیز وجود دارد.

بيمه درماني مخارج درمان در مراكز خصوصي را نيز جبران مي كند.

مطابق با قانون برابري  (yhdenvertaisuuslaki) تبعيض مثلاً درهنگام استخدام و يا تحصيل ممنوع مي باشد. در مورد هيچ كسي نمي توان بر اساس مسئله قوميت و مليت مثلاً در هنگام ارائه خدمات بهداشت و امور اجتماعي تبعيض قائل شد.

داروها

 دارو را مي توان از داروخانه خريداري نمود. براي خريد برخي داروها نياز به نسخه است كه پزشك بايد بنويسد. كارت كلاي خودتان را همراهتان داشته باشيد, چرا كه بيمه درماني بخشي از قيمت خيلي از داروهايي را كه پزشك تجويز كرده باشد جبران مي كند.
در صورتي كه داروي مشابه دارويي كه پزشك تجويز كرده است با ماده اثر كننده يكسان در داروخانه با قيمت كمتر وجود داشته باشد, امكان تغيير داروي تجويز شده توسط پزشك به اين دارو وجود دارد. كارمند داروخانه به ارباب رجوع اطلاع مي دهد كه آيا داروي مشابه ارزان قيمت تر وجود دارد يا خير.

ارتباط با كشور خود. در فنلاند تمبر پستی را مي توان از اداره هاي پست ، كيوسك ها و بعضي از فروشگاه ها خريداری نمود.  در فنلاند کیوسک های تلفن عمومی وجود ندارد. شما میتواند بعنوان یک راه حل مناسب خطوط موبایل پیش پرداختی تهیه نموده و یا کارت تلفن خریداری نمایید.  چنین خطوط و کارتهای از پیش پرداخت شده را ازهر کدام از کیوسک های موجود در سطح شهر به نام ار کیسوسکی  میتوانید تهیه کنید. زمانی که از فنلاند با خارج از کشور تماس میگیرید، نرخ مکالمه را بررسی کنید. میتوانید از صفحات ویکی پیدیا به زبان فنلاندی با پیش شماره این شرکتها آشنا شوید.  تلگراف و فاكس را می توان از دفاتر پست با پرداخت قيمت مربوطه ارسال نمود. دركتاب خانه هاي وابسته به شهرستان میتوان با كارت كتاب خانه از اينترنت به طور رايگان استفاده نمود.  در اغلب كافه  ترياها نيز امكان استفاده از اينترنت وجود دارد.

 چنانچه می خواهيد با خويشاوند خود كه گم شده است ارتباط بگيريد میتوانيد از بخش  پرس و جوي اشخاص وابسته به صليب سرخ فنلاند اطلاعات بيشتر بخواهيد. در این سایت اینترنتی، اطلاعاتی به زبانهای: فنلاندی، انگلیسی، سوئدی، فرانسوی، سومالیایی، عربی، اسپانیایی، فارسی، پرتغالی و روسی موجود میباشد.  شبكه صليب سرخ و هلال  احمر پيام ها و اطلاعات را بين مردم در بيش از170كشور گردآوری كرده ومنتقل می كنند.

بسیاری از افراد نیازبه کسب اطلاعات لازم در مورد مکانهایی میباشند که بتوانند مراسم مذهبی خود را در آنجا برگزار کنند. بـرای كسب اطلـاعـات بيشتــرميتوانيـــد بـه صفحــات فنــلانـدی زبان  ادیان درفنلاند(Uskonnot Suomessa)  مراجعه نمائيد.

مهاجرت به كشور جديدي كه همه چيز آن متفاوت است ساده نيست. يادگيري زبان قدم مهمی در جهت وفق يابی در كشور جديد می باشد.  دانستن زبان به درك و فهم جامعه جديد نيز كمك می كند. در فنلاند امكانات زيادی برای تحصيل   وجود دارد. دانستن زبان و داشتن مدرك تحصيلی در هنگام تقاضای كار مفيد می باشند.

در فنلاند به اشخاص در پروسه وفق يابی كمك مي شود

در فنلاند قانونی تحت عنوان قانون وفق یابی موجود می باشد. مطابق با این قانون تمام افراد مهاجر از این حق برخوردارند که پس از دریافت اجازه اقامت فنلاند و یا به ثبت رساندن اقامتشان، از حق دریافت آگاهیها و اطلاعات اولیه درباره فنلاند، برخوردار باشند. همچنین درصورتیکه فرد مهاجر شخصی بیکار بوده و متقاضی کار می باشد و یا اینکه یارانه دریافت می کند، در این صورت این حق را دارد که برای او بررسیهای اولیه و برنامه وفق یابی نیز انجام شود. البته حتی اگر شخص مهاجر بیکار نبوده و یارانه نیز دریافت نکند، با این وجود می تواند درخواست انجام بررسیهای اولیه را بنماید.

هدف از انجام بررسیهای اولیه، ارزیابی نوع خدمات مورد نیاز شخص مهاجر برای وفق یابی او به فنلاند، می باشد.

اين طرح در بر گيرنده سه سال اول پس از ورود مهاجر به فنلاند مي باشد.  هدف طرح وفق يابی كمك به مهاجر در امر وفق يابی در فنلاند مي باشد. مثلاً دوره های آموزشی زبان فنلاندی می توانند جزئی از اين طرح باشند.

طرح وفق يابی همراه با كارمند مشاور اداره كار در اداره كار و يا همراه با كارمند امور اجتماعی در اداره امور اجتماعی انجام مي گيرد.  برای كسب اطلاعات در مورد وفق یابی و لينك های مربوطه می توانيد به صفحات وزارت كار مراجعه نمائيد.

کار در فنلاند

 در صورتی كه شخص تابع دولت بيگانه در فنلاند قصد انجام كار دارد معمولاً به اجازه اقامت استخدامی نياز دارد.
اجازه اقامت بر اساس استخدام

چنانچه در فنلاند به شما قرارداد استخدام پيشنهاد شده است،  می توانيد درخواست اجازه اقامت استخدامی نمائيد. اولين اجازه اقامت را بايد معمولاً قبل از ورود به فنلاند از نمايندگي فنلاند در كشور خود درخواست كنيد. اطلاعات در مورد درخواست اجازه اقامت استخدامی در صفحات اينترنتی اداره كل امور مهاجرت   موجود می باشد .

به خاطر داشته باشد   که   هنگام درخواست اجازه اقامت استخدامی فرمی که كارفرما در ارتباط   با   درخواست اجازه اقامت کارمند یا   کارگر تکمیل و   امضا نموده (TM 0.54)بایدهمیشه ضمیمه در خواست اجازه اقامت استخدامی گردد. در صورتی كه تصميم صادرشده از سوی اداره كار و امور كسب معيشت مثبت باشد، اداره كل امور مهاجرت می تواند برای متقاضی اجازه اقامت صادر نمايد. ازصفحات اينترنتيیاداره كار و امور كسب معيشت می توانید مشخصات تماس آن اداره های كار و امور كسب معيشت را که به مسائل صدور جوازها و امور ثبت رسیدگی میکنند کسب نماید.  پروسه درخواست اجازه كار ممكن است مدتی طول بكشد.

قبل از جستجوي كار

هنگامی كه در جستجوی كار بوده و به كمك نياز داريد، راه های مختلفی وجود دارد. به هر حال به خاطر داشته باشيد كه مهمترين مسئله اين است كه خودتان فعالانه به دنبال كار باشيد.  دقت كنيد كه تمام مداركتان صحيح و مطابق با وضعيت روز باشد. قابل توصيه است كه تمام مداركتان به زبان فنلاندی و يا سوئدی ترجمه شده باشند. تأئيد و يا برابري مدارك حرفه ای و مدارك دانشگاهی اغلب كاری مفيد مي باشد،  چرا كه اين امر به كارفرما كمك می كند كه به سابقه تحصيلی شما بهتر پی ببرد.  برای تأئيد و برابری مدارك تحصيلی بايد هزینه مربوطه را بپردازيد. 

چنانچه نمی دانيد چه نوع كاری مايليد انجام دهيد،  مي توانيد نزد مشاور انتخاب حرفه ammatinvalinnanohjaaja در اداره كار وقت رزرو نمائيد. اطلاعات بيشتر را در اين مورد از اداره كار خود سؤال كنيد.

به شخص متقاضی كار نبايد اعمال تبعيض نمود. هنگامی كه كارفرما كارمندی را استخدام می كند نبايد شرايطی برای استخدام قرار دهد كه ارتباطی به انجام كار ندارند. تبعيض انسان ها بر اساس قوميت،   مليت،  زبان،  مذهب،  اعتقادات،  نظرات،  وضعيت پزشكی،  معلول بودن،  تمايلات جنسی،  جنسيت و هويت جنسی غير قانونی می باشد.  تبعيض به خاطر مثلاً ثروتمند بودن و بارداری نيز ممنوع است.

تاريخچه مختصر تحصيلی و كاری "رزومه" (CV)

به خاطر داشته باشيد كه CV خود را به روز درآوريد. در اين مورد می توانيد به زبان فنلاندی از راهنماي كاريابي موجود در صفحات اينترنتي اداره كل كار راهنمايی بگيريد،  

رزومـه ای تحت عنـوان Europassi

Europassi ، رزومه  یا خلاصه سوابق کاری و تحصیلی معمول در اروپا می باشد. این رزومه شامل پنج مدرک مختلف است که هدف از آنها کمک به دانشجو و یا کارمند، جهت ارائه تواناییهای کاری و تحصیلی اش در اروپا میباشد.  در واقع این مدارک در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای عضو جامعه اقتصادی اروپا، یکسان است.  میتوانید جهت کاریابی و یا تحصیلات، از رزومه Europassi استفاده نمایید.  رزومه Europassi برای افرادی که در صدد تقاضای کار از دیگر کشورهای اروپایی بوده و یا میخواهند از برنامه های تحصیلی خارج از کشور استفاده نمایند، بسیار مفید می باشد.

مثالهایی از رزومه  (CV) جهت تکمیل کردن Europassi (بلغارستان، جمهوری چک، دانمارک، آلمان، یونان، انگلیس، اسپانیا، استونی، فرانسه، کرواسی، ایسلند، ایتالیا، لیتوانی، لتونی، مجارستان، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلوونی، فنلاند، سوئد، ترکیه)

سایتهای Europassi فنلاند.

تقــاضـای كـار

هنگامی كه برگه تقاضای كار می نويسيد به خاطر داشته باشيد كه برای هر كاری كه درخواست ميكنيد تقاضای جداگانه بنويسيد. تقاضا را با دقت نوشته و رويش وقت بگذاريد. هدف برگه تقاضا اين است كه توجه كارفرما را طوری جلب كند كه شما برای مصاحبه كار خواسته شويد. در مورد نگارش برگه تقاضای كار از همان  راهنماي كاريابي  می توانيد راهنمايی بگيريد،  اول قسمت   Työnhaku  را انتخاب كنيد و پس از آن قسمت   Työnhaun asiakirjat  را. به خاطر داشته باشيد كه قبل از نوشتن تقاضانامه برای كار آگهي استخدام را به دقت مطالعه كنيد.

مصــاحبـه كـار

در صورتی كه برای مصاحبه كاری دعوت شديد،  به ياد داشته باشيد كه خود را با دقت برای اين مصاحبه آماده كنيد. از پيش به سؤالاتی كه كارفرما ممكن است از شما بپرسد فكر كنيد. به اين كه خودتان چه سؤالاتی می خواهيد بكنيد نيز فكر كنيد. هنگام آماده شدن برای مصاحبه كاری می توانيد ازراهنماي كاريابي راهنمايی بگيريد،  اول قسمت Työnhakuرا انتخاب كنيد و پس از آن قسمتTyöpaikkahastattelu را.

چنانچه شاغل بوده و در جستجوی كار هستيد،  مدرك استخدامی موقت و يا قرارداد كار خود را با خود به جلسه مصاحبه كاری ببريد.

هنگام تمديد اجازه كار در فنلاند درخواست خود را بايد به اداره پليس محلي تحويل دهيد .

چنانکه جزو افراد تبعه کشورهای اسکاندیناوی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس و یا لیختن اشتاین هستید، می توانید بطور آزادانه در فنلاند کار انجام دهید. نیازی به اجازه اقامت کاری ندارید. در صورتیکه طول مدت اقامت افراد تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشتر از سه ماه طول بکشد، باید حق اقامت خود را در اداره پلیس به ثبت برسانند. در مورد افراد تبعه کشورهای اسکاندیناوی نیز چنانکه طول مدت اقامت آنها از شش ماه بیشتر باشد، باید در اداره ثبت احوال ثبت نام کنند.
اجازه اقامت بر اساس فعاليت های تجاري و مشاغل آزاد

چنانکه می خواهید در فنلاند به انجام فعالیتهای صنفی و تجاری بپردازید، به اجازه اقامت مخصوص فعالیتهای ( elinkeinonharjoittajan oleskelulupa ) بازرگانی و کسب و کار آزاد نیاز دارید.

قبل از ورود به فنلاند از نمايندگي فنلاند در كشور محل اقامت تان درخواست اجازه اقامت نمائيد. اجازه اقامت فقط يرای كارها و فعاليت های سودآور صادر مي گردد. مرکز امرار معاش، راه و ترابری و حفاظت از محیط زیست(مرکز ELY ) بررسی می كند كه آيا پيش شرط های لازم برای كسب و كار مربوطه وجود دارد و آيا متقاضی می تواند با انجام اين كار و فعاليت در اين شغل به اندازه كافی تأمين امرار معاش بنمايد يا خير. در صورتی كه تصميم  صادر شده مرکز ELY مثبت باشد،  اداره كل امور مهاجرت می تواند برای متقاضی اجازه اقامت كسب و كار صادر نمايد.

چنانکه جزو افراد تبعه کشورهای اسکاندیناوی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس و یا لیختن اشتاین هستید، می توانید بطور آزادانه به انجام فعالیتهای صنفی و تجاری در فنلاند بپردازید. نیازی به داشتن اجازه اقامت مخصوص انجام فعالیتهای بازرگانی و کسب و کار آزاد ندارید. در صورتیکه طول مدت اقامت افراد تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشتر از سه ماه طول بکشد، باید حق اقامت خود را در اداره پلیس به ثبت برسانند. در مورد افراد تبعه کشورهای اسکاندیناوی نیز چنانکه طول مدت اقامت آنها از شش ماه بیشتر باشد، باید در اداره ثبت احوال ثبت نام کنند.

مسكن اجاره اي     
        
مسكن اجاره اي از كجا مي توان يافت؟
اجاره دهندگان مسكن از جمله شهرستان ها , كمون ها, سازندگان مسكن, موسسه ها, شركت هاي بيمه, بانك ها و مالكين. معمولاً خانه اجاره اي را

بخشي از مسكن هاي اجاره اي با كمك دولت ساخته شده اند. سازندگان و مالكين اين مسكن ها كه با نام مسكن هاي با بهره وام مسكن پائين (آراوا  Arava) و مسكن هاي با كمك بهره وام مسكن معروف هستند بيشتر شهرستان ها و بنگاه هاي خيريه مي باشند. مستأجرين اين مسكن هاي تحت حمايت مالي دولت بر اساس مسائل اجتماعي انتخاب مي گردند. براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد مباني انتخاب مستأجرين اين مسكن ها و طريقه تقاضاي اين مسكن ها به صفحات اينترنتي ympäristö.fiبه زبان هاي فنلاندي, سوئدي و انگليسي مراجعه كنيد.

خانه هايي ويژه دانشجويان و جوانان نيز وجود دارد. براي گروه هاي ويژه از قبيل معلولين و سالمندان خانه هاي مخصوصي وجود دارد .

مي توان همچنين به عنوان مستأجر جزء در خانه اي كه در اجاره مستأجر ديگري مي باشد زندگي كرد .

مي توان از صاحب كار نيز امكان برخورداري از مساكن ويژه كارمندان را سؤال نمود. عيب خانه هاي ويژه كارمندان اين است كه هنگامي كه محل كارتان را عوض مي كنيد معمولاً مجبور به ترك مسكن تان نيز هستيد .

مسكن تحت مالكيت شخصي

 اگر به اندازه كافي سرمايه داشته باشيد مي توانيد براي خود مسكن شخصي خريداري كنيد. مي توانيد از بانك درخواست وام مسكن براي خريد مسكن بنمائيد. با اين حال كل قيمت مسكن نمي تواند با وام پرداخت شود, به عبارت ديگر سرمايه اوليه از خود خريدار لازم است. سيستم هاي وام گيري مختلفي وجود دارد كه مثلاً براي اشخاص با سنين مختلف در نظر گرفته شده اند. مي توانيد از بانك خود راجع به امكانات متفاوت پس انداز و انواع وام مسكن سؤال كنيد .

كمك بهره

دولت بابت وام مسكن بانك كمك بهره  ارائه مي دهد و تقبل ضمانت مي كند. دولت براي خريد خانه هاي شخصي مستقيماً وام نمي دهد. كمك بهره طبق دو سيستم جداگانه پرداخت مي شود. كمك بهره به اشخاصي كه اولين خانه خود را خريداري مي كنند از طريق سيستم آ س پ ASPارائه مي گردد. روش دیگر پرداخت كمك بهره از طريق سيستم كمك بهره وام مسكن مي باشد.  

 آ س پ سيستم پس انداز و كمك مسكن مي باشد. اين سيستم براي جواناني كه اولين خانه خود را خريداري مي كنند در نظر گرفته شده است. سن شخص بايد هنگام شروع پس انداز بين 18 الي 30 سال باشد.
ديگر وام هاي شامل كمك بهره دولت (به قسمت ؛مسكن تحت مالكيت شخصي؛ مراجعه كنيد بيشتر براي ساختن خانه هاي شخصي ويلائي و خريد سهام خانه هاي آپارتماني منظور شده است. دولت از خريد مسكن تحت مالكيت شخصي به اين شكل نيز حمايت مي كند كه بهره وام مسكن را مي توان از ماليات درآمد كسر نمود.

مسكن تحت مالكيت نيمه شخصي

چنانچه مستقيماً توانايي خريد مسكن شخصي را به طور كامل نداريد, مالكيت غير كامل مي تواند راهي براي تهيه مسكن شخصي باشد. شخص ساكن در ابتدا فقط قسمتي از قيمت مسكن را مي پردازد. بيشترين بخش از سهام خانه به شركت ساختماني سازنده مسكن تعلق دارد. در ابتدا ساكن به عنوان مستأجر در خانه زندگي مي كند و مي تواند بعداً خانه را با پرداخت قيمت كاملش به مالكيت خود در آورد .

مسكن از كجا مي توان يافت؟
براي كسب اطلاعات در مورد  تقاضاي مسكن هاي اجاره اي به صفحات اينترنتي بانك اطلاعاتي Infopankkiمراجعه نمائيد.

اطلاعات بيشتر در مورد سكونت در مسكن هاي اجاره اي

هميشه از مؤجر خود قرارداد اجاره مسكن كتبي بخواهيد !

همه مسكن هاي اجاره اي مشمول قانون اجاره مسكن مي شوند. اين قانون شامل مقرراتي در مورد از جمله قرارداد اجاره مسكن, مقدار اجاره و نيز پايان دادن به قرارداد اجاره مسكن و باطل كردن آن مي باشد.

 حقوق و وظايف مستأجر:

    اجاره بايد هر ماه تا روز مقرر پرداخت شده باشد.
    مسئوليت خسارتي كه به بار مي آوريد با شماست. مسئوليت خسارتي كه  ميهمانان شما به بار مي آورند نيز با شماست.
    مقررات انضباطي ساختمان را رعايت كنيد.
    قرارداد اجاره مسكن را كتباً فسخ كنيد. از تاريخي كه قرارداد را فسخ كرده ايد تا يك ماه بايد از خانه نقل مكان كرده باشيد.

اطلاعات بيشتر را مي توان از صفحات اينترنتي پروژه كوتيلو ( Kotilo-hanke ) به زبان هاي آلباني, انگليسي, لهستاني, سومالي, سوئدي و روسي مطالعه نمود. ( pdf , 6 صفحه)

حقوق و وظايف مؤجر:

    مؤجر موظف است كه به خانه رسيدگي كرده و مسئوليت تعميرات را به عهده داشته باشد, ولي مسئوليت تعمير خساراتي كه مستأجر موجب شده است به عهده مؤجر نمي باشد.
    مؤجر فقط به طور كتبي و با داشتن دليل موجه مي تواند قرارداد اجاره مسكن را فسخ كند.
    مؤجر مي تواند در صورتي كه مستأجر از پرداخت اجاره مسكن سر باز زده و يا به طور دائم مزاحم ديگران شود او را از خانه اخراج نمايد.

كمك هزينه مسكن     
      
خانوارهاي كمك درآمد مي توانند درخواست كمك هزينه مسكن نمايند. كمك هزينه مسكن مي تواند به اشخاصي كه به طور دائم در مساكن اجاره اي, در مساكن با حق سكونت دائم و يا در مساكن شخصي كه در فنلاند واقع شده اند سكونت دارند تعلق گيرد. خانوار به معني اشخاصي است كه در يك مسكن زندگي مي كنند. كمك هزينه مسكن به طور مشترك به كل خانوار تعلق مي گيرد.

مسايل زير بر روي كمك هزينه مسكن و بر روی این موضوع که پرداخت چه بخشی از مخارج مسکن بر عهده خود شخص می باشد تأثير مي گذارند.

تعداد اعضاي خانوار

شهرستاني كه مسكن در آن واقع شده است, اندازه مسكن, سال ساخت مسكن و نيز طريقه گرم كردن مسكن.

مخارج سكونت خانوار

مقدار كل درآمد ماهانه ناخالص (ماليات در نرفته) اعضاي خانوار

اطلاعات مهم در مورد سكونت

  با تلفن كردن به اداره برق و اطلاع دادن نام و آدرس جديدتان مي توانيد قرارداد برق منعقد كنيد. خريد و تعويض لامپها و فيوز به عهده خود مستأجر مي باشد.

 در قرارداد اجاره مسكن ذكر مي شود كه آيا پول آب جزو اجاره مسكن است و يا آن را جداگانه هر ماه پرداخت مي كنيد.

چنانچه مالك خط تلفن ثابت هستيد, آدرس  جديد خود را به شركت تلفن اطلاع دهيد تا خط تلفن را برايتان باز كند

 اگر تلويزيون داريد بايد هميشه جواز استفاده از آن را نيز داشته باشيد. جواز تلويزيون را مي توانيد از Viestintävirasto  تهيه كنيد.

در فنلاند طبق قانون در همه خانه ها بايد دستگاه آژير آتش سوزي وجود داشته باشد. دقت كنيد كه آژير آتش سوزي شما ايراد نداشته باشد. مستأجر موظف است كه باتري آژير آتش سوزي را تقريباً سالي يك بار تعويض كند. چنانچه دستگاه آژير آتش سوزي ايرادي داشته و كار نكند, در صورت بروز حادثه آتش سوزي بيمه خانه خسارتي را جبران نمي كند.

خانه را مي توانيد در شركت بيمه بيمه كنيد. شركت بيمه به شما در انتخاب بيمه مناسب كمك مي كند. براي خود روشن كنيد كه بيمه خانه تان چه نوع خساراتي را جبران مي كند.

رسيدگي به لوازم برقي خانه به عهده مستأجر است: رسيدگي به يخچال, فريزر, اجاق گاز, دودكش اجاق گاز و ماشين لباس شوئي.

در صورتي كه مي خواهيد آنتن ماهواره نصب كنيد به اجازه مديريت ساختمان نياز داريد.

بالكن فقط مكاني در اختيار مستأجر براي گذراندن وقت است. در بالكن نبايد غذا پخته و يا مواد غذائي نگه داري نمود.

زباله ها را بايد در كيسه هاي در بسته در جاهاي مخصوص خود قرار داد. مواد سمي, لوازم برقي از كار افتاده و وسايل الكترونيكي اوراقي جزو زباله هاي زيان آور محسوب مي شوند. اين چيز ها را نمي توان در زباله دان هاي شركت ساختماني قرار داد. زباله دان مخصوص زباله هاي بيولوژيكي (زباله دان های  قهوه ای یا سبزرنگ ) براي مواد زائد غذائي منظور شده است. در اين زباله دان ها نمي توان مواد پلاستيكي و  يا زباله هاي از نوع ديگر ريخت. فقط روزنامه ها   و مجلات و برگه های تبلیغاتی را در   زباله دان های   روزنامه ها   و مجلات بیاندازید , نه مواد پلاستيكي و  يا زباله هاي از نوع ديگر را.   زباله ها در حیاط پرندگان و دیگر حیوانات را به سوی   خود   وسوسه   میکنند . بسیاری از بیماری ها نیز همراه حیوانات از مکانی به مکان دیگر منتقل   میشوند . به این دلیل زباله ها باید همیشه در مکانهای مخصوص خود انداخته شوند .

اماكن مشترك ساكنين:

پس از اين كه در دفتر مديريت ساختمان قرارداد نوبت سونا امضاء كنيد, نوبت سونا و كليد سونا در اختيارتان قرار مي گيرد.
براي استفاده از محوطه مشترك لباس شوئي بايد از پيش وقت رزرو كنيد.
انبار ساختمان براي وسايلي منظور شده اند كه هر روز مورد احتياج نيستند.
اتومبيل را بايد در جاي مخصوصي كه برايش در نظر گرفته شده پارك كرد. پس از عقد قرارداد محل اتومبيل در نزد مديريت ساختمان, به شما محل پارك اتومبيل كرايه داده مي شود.

معمولاً هر ساختماني داراي گروه رسيدگي به امور ساختمان است كه با هيئت مديره در ارتباط مي باشد. گروه رسيدگي به امور ساختمان نظرات و خواست هاي ساكنين را به هيئت مديره منتقل مي كند. توصيه مي شود كه همه ساكنين ساختمان در نشست هاي ساكنين شركت كنند. در اين نشست هاي مي توان به عضويت گروه رسيدگي به امور ساكنين انتخاب شد و بدين طريق امكان تأثير گذاري روي مسايل ساختمان خود را به دست آورد. در صورتي كه با مشكلي در ارتباط با سكونت خود مواجه مي شويد مي توانيد موضوع را با گروه رسيدگي به امور ساختمان در ميان بگذاريد.

 

به این مطلب امتیاز دهید:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای