مشاوره رایگان مهاجرتی! جهت ارتباط با مشاورین ارشد مجموعه مهاجریست فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید.

تخصیص ارز مبادله‌ای به کالاهای اولویت 8 از امروز

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور از تامین ارز گروه هشت کالایی با عنوان کلی کالاهای سرمایه‌ای و ماشین آلات صنعتی به نرخ مبادله‌ای خبر داد و گفت: حسب تایید معاونت ارزی و ریاست کل بانک مرکزی ایران، تامین ارز گروه هشت کالایی از امروز ششم دیماه در سیستم بانکی کشور عملیاتی می شود.
صمد کریمی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: این تصمیم سبب انتقال تقاضای بالای ارز این گروه از شبکه سراسری مجاز به مرکز مبادلات ارزی کشور یا بازار بین بانکی شده و در ثبات بازار ارز کشور نقش معناداری خواهد داشت.
وی گفت: نظر به اینکه ارزش متوسط دلاری کالاهای مشمول این گروه در مقایسه با سایر گروهها به طور نسبی بالاتر بوده پوشش تقاضای این گروه از طریق بازار بین بانکی یا مرکز مبادلات ارزی کشور در تعمیق مرکز مبادلات ارزی کشور نقش چشمگیری خواهد داشت.
به گفته کریمی با اعلام این سیاست مرکز مبادلات ارزی کشور در آغاز سه ماهه دوم فعالیت خود توانسته است نیازهای ارزی خانواده تولید ( گروههای سه تا هشت کالایی) را پوشش دهد و به اهداف اعلام شده خود در ایجاد جریان با ثبات از واردات کالا و خدمات به کشور به ویژه مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای و ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی نقش بسزایی داشته باشد.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور افزود: این در حالی است که مرکز مبادلات ارزی نهادی نوپا بوده و با وجود برخی چالشها و مشکلات از جمله فعالیت با کف عرضه توانسته است در جهت حمایت از تولید به ویژه برای واحدهای کوچک و متوسط اقدامات اساسی صورت دهد.
بنابر اعلام سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور اسامی برخی از کالاهای مشمول گروه هشت شامل توربین‌ها، ابزار پرس، دیگهای مولد آب فوق العاده گرم، دیگهای مولد بخار، ماشین‌آلات و دستگاههای جداسازی ایزوتوپ، دستگاههای ساکشن پزشکی، موتورهای واکنشی غیر توربوجت‌ها، ماشینهای مولد بار، ساکشن دیواری اتاق عمل و بیمار، اتوکلاو دندان پزشکی، ماشین‌آلات کشاورزی، ماشین‌آلات خمیر کاغذ و چوب، ماشین‌آلات تقطیر و تصفیه، دستگاههای مولد حرارتی، دستگاههای مولد مه‌ ‌ساز، جرثقیل‌های سقفی، ماشین‌آلات نانوایی و قندسازی، ماشین‌آلات کاغذسازی، چاپگرها و دستگاه رادیوگرافی است.
 
 تخصیص ارز مبادله‌ای به کالاهای اولویت 8 از امروز

دریافت فاند مهاجرت تحصیلی