پرداخت های تأمین اجتماعی برای شهروندان نیوزیلندی که در استرالیا زندگی می کنند

تامین اجتماعی

در پی پرسش های مکرر کاربران محترم  بر آن شدیم تا مقاله ای در خصوص اینکه آیا شهروندان نیوزیلندی امکان ورود به استرالیا و کار در آن کشور را دارند و اینکه هنگامی که به استرالیا وارد می شوند چه مزایایی دریافت می کنند و کدام قوانین تأمین اجتماعی استرالیا برای افراد نیوزیلندی اعمال می شود، برای مشتاقان مهاجرت به نیوزیلند فراهم آوریم. نتیجه پژوهش های به عمل آمده را در ادامه این مطلب بخوانید:

 

«ویزای رده خاص» (Special Category Visa or SCV) چیست؟

اگر شما شهروند نیوزیلند هستید و با گذرنامه نیوزیلندی، وارد استرالیا شدید، برای شما عموما یک «ویزای رده خاص» صادر خواهد شد. اگر شما با گذرنامه نیوزیلندی وارد استرالیا شدید، ممکن است آگاه نباشید که یک ویزای رده خاص در دست دارید، چرا که این ویزاها بصورت خودکار در هنگام ورود به استرالیا به شما اعطا خواهد شد. مهری در گذرنامه تان نخواهد خورد که مشخص کند که برای شما این ویزا صادر شده است.

اگر یک ویزای رده خاص به شما اعطا شده باشد، شما می توانید به طور نامحدود در استرالیا کار و زندگی کنید. گرچه، از لحاظ فنی این یک ویزای دائم نیست. اگر شما شهروندی نیوزیلندی باشید، شما می توانید به سازمان مهاجرت و تابعیت استرالیا درخواست ویزای دائم بدهید و اگر با این ویزا موافقت شود (بر اساس سیستم امتیاز بندی)، شما اقامت دائم استرالیا را می گیرید. قبل از اعطای اقامت دائم، فقط اگر شما به عنوان صاحب ویزای رده خاص، تحت حمایت هستید، می توانید طیف گسترده ای از پرداخت های تأمین اجتماعی را به عنوان شهروندی نیوزیلندی دریافت کنید.

 

توافقنامه تأمین اجتماعی بین کشوری استرالیا و نیوزیلند چگونه است؟

اگر شما صاحب یک ویزای رده خاص هستید که در استرالیا زندگی می کنید، در هر تاریخی که به استرالیا وارد شده باشید، ممکن است، برای پرداخت تأمین اجتماعی تحت توافقنامه بین کشوری تأمین اجتماعی بین نیوزیلند و استرالیا، واجد شرایط شوید.

 

«قصد سکونت» چیست؟

اگر به عنوان فردی که دراسترالیا زندگی می کند، یا در زمان مشخصی در آنجا زندگی کرده است، به Centrelink(نام تجاری آژانس ارائه خدمات مشترک المنافع که مقام قانونی مسئول برای ارائه خدمات انسانی از جانب استرالیا است.) برای قصد سکونت درخواست دهید، شما باید یک نامه از Centrelink، دریافت کنید که سکونت تان را تایید کند. چنین نامه ای، «گواهی اقامت در استرالیا» است. اگر شما دارای یک ویزای رده خاص هستید که خواستار پرداخت تأمین اجتماعی شده اید و به عنوان ساکن واجد شرایط پرداخت شده اید، شما می توانید قصد سکونت را ارائه دهید.

 

پرداخت هایی که توسط توافقنامه تأمین اجتماعی بین کشوری بین استرالیا و نیوزیلند پوشش داده می شود

تحت توافقنامه تأمین اجتماعی بین کشوری بین استرالیا و نیوزیلند که از ۱ جولای ۲۰۰۲(۱۱ تیرماه ۱۳۸۱) به اجرا در آمد، پرداخت:

  • مستمری بازنشتگی،
  • مستمری پشتیبانی ازکارافتادگی(فقط اگر فرد به شدت از کارافتاده باشد) و
  • پرداخت نگهداری(فقط در صورت نگهداری از همسری که تحت مستمری پشتیبانی ازکارافتادگی است)

می تواند به شهروندان نیوزیلندی که ویزای رده خاص دارند و در استرالیا زندگی می کنند، صورت گیرد.

هر صاحب ویزای رده خاص که در استرالیا زندگی می کند و در هر تاریخی به استرالیا وارد شده باشد، ممکن است برای پرداخت تحت این توافقنامه ادعا کند.

 

مستمری بازنشستگی

برای اینکه تحت این توافقنامه، مستمری بازنشستگی پرداخت شود، شما باید خانم ها ۶۵ ساله و آقایان ۶۷ ساله باشند یا در مجموع بیشتر از ده سال در استرالیا و نیوزیلند اقامت داشته باشید.  برای دوره های سکونت در نیوزیلند، فقط دوره های زمانی بین ۲۰ تا ۶۴ سالگی جزو ۱۰ سال محسوب می شود. برای دوره های زمانی سکونت در استرالیا، بصورت کلی سکونت در هر سنی جزو ۱۰ سال محسوب می شود. دوره های زمانی سکونت در استرالیا و نیوزیلند بین سن های مورد نیاز، می توانند با هم ۱۰ سال را تشکیل دهند.

برای مثال، فردی که در نیوزیلند برای چهار سال قبل از رسیدن به ۶۵ سالگی زندگی کند و با گذرنامه نیوزیلندی به استرالیا وارد شده باشد، و برای شش سال یا بیشتر در آنجا زندگی کرده باشد، ممکن است، تحت موافتنامه واجد شرایط مستمری بازنشتگی شود.

 

مستمری پشتیببانی از کارافتادگی

برای اینکه مستمری پیشتیبانی از کارافتادگی تحت توافقنامه پرداخت شود، شما باید «به شدت از کارافتاده» ارزیابی شوید. متقاضیان باید در مجموع حداقل ده سال سکونت استرالیا و/یا نیوزیلند را داشته باشند و درطول زمانی که در استرالیا یا نیوزیلند زندگی می کنند، «به شدت از کارافتاده» شده باشند. و سکونت نیوزیلند را حداقل برای یک سال داشته باشند.

واژه «به شدت از کارافتاده» بصورت فیزیکی، روانپزشکی و یا اختلال و آسیب عقلانی تعریف شده است که فرد را از کارکردن بیشتر از هشت ساعت در هفته یا بهره مندی از برنامه توانبخشی برای دو سال آینده ناتوان می سازد.

 

پرداخت نگهداری

پرداخت نگهداری یک مستمری است. برای اینکه تحت توافقنامه واجد شرایط پرداخت باشید، شما باید از همسرتان که مستمری پشتیبانی از کارافتادگی دریافت می کند، نگهداری کنید. شما باید همچنین حداقل دو سال در استرالیا و/یا نیوزیلند زندگی کنید تا واجد شرایط شوید.

 

حقوق دیگر برای شهروندان نیوزیلندی در استرالیا

شهروندان نیوزیلندی که در استرالیا بدون ویزای دائم زندگی می کنند، زمان ورودشان هر چه باشد، ممکن است برای پرداخت های زیر واجد شرایط باشند:

  • مزایای مالیاتی خانوادگی
  • مزایای نگهداری از کودکان
  • کارت مراقبت بهداشتی افراد کم درآمد
  • جایزه و حق الامتیاز نوزاد
  • مستمری دو یتیمی
  • کارت بهداشتی سالمندان
  • کمک هزینه ایمن سازی زایمان

جهت اخذ ویزای اقامت دائم نیوزیلند از طریق تخصص و یا تحصیل به سایت www.help.mohajerist.com مراجعه نمایید.

 

پرداخت های تأمین اجتماعی برای شهروندان نیوزیلندی که در استرالیا زندگی می کنند

به این مطلب امتیاز دهید:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای