همه چيز درباره آنتاليا – تركيه

همه چیز درمورد آنتالیا

مختصري درباره ي آنتاليا

معناي لغوي آنتاليا ، سرزمين آتالوس مي باشد و در زمان آتالوس دوم بنا شده است. اين شهر پس از پايان پادشاهي برق ها براي مدتي مستقل بوده و بعدها هم به دست دزدها افتاده است. در سال 77 قبل از ميلاد اين شهر توسط فرمانده سرويلميوس ايسائوريكوس ضميمه خاك روم گشت. در سال 67 قبل از ميلاد به عنوان پايگاه اصلي نيروي دريايي يوپمئيوس درآمده بوده است. اين شهر در زمان بيزانس ها مركز كليساي جامع بوده و نامش آتالئيا بوده و بعد از تصرف ترك ها پيشرفت بزرگي داشته است. علي رغم اين كه اين شهر مدرن در زمان عتيق محل زندگي انسان ها بوده است، اما آثار به جاي مانده از اين دوره بسيار كم مي باشد. يكي از اين آثار به جاي مانده از اين دوره ديوار بلندي مي باشد كه قسمتي از آن به عنوان موج شكن بوده و شهر را از طوفان هاي سهمگين حفظ مي‌كرده است. دروازه مرمت شده هادريان اين ديوار، از اثرهاي بسيار زيباي عهد عتيق محسوب مي شود.
اين شهر به خاطر اين كه در منطقه درياي مديترانه قرار گرفته، در زمستان ها باراني و معتدل و در تابستان ها گرم مي باشد.
ارتباط با اين شهر از طريق راه هاي هوايي، دريايي و زميني امكان پذير است. فرودگاه آنتاليا آماده پذيرايي تمام پروازهاي بين المللي است.

مراکز خرید آنتالیا

 

Kaleici

يکي از بهترين مراکز خريد آنتاليا، Kaleici است، که نزديک ديوارهاي شهر است. با پياده روي تا ديوار شهر شما شانس يافتن آيتم هاي زيادي براي فروش را خواهيد داشت. عطر غذاها و ادويه جات به همراه سر و صداي بازاريان شما را به گذشته مي برد.
سه ناحيه ارزنده براي بازديد عبارتند از Ataturk، Cumhuriyet و Kaleici. ممکن است علاقه مند باشيد که سري به بازار هميشه باز ميوه و سبزيجات بزنيد. اگر به دنبال سوغاتي، قهوه، چاي، ادويه جات و جواهر بدلي هستيد سري به Pakistaniguy بزنيد.

مرکز Tansas/h

Tansas/h يکي از بزرگترين فروشگاه هاي مواد غذايي ترکيه است. طبقه اول با محدوده وسيعي از غذاهاي محلي و بين المللي با کيفيت، ارائه مي گردند. در طبقه دوم، شما هزاران محصول، لباس، لوازم الکترونيکي، وسايل تزئيني را از برندهاي بين المللي و ترکي خواهيد يافت. Tansas/h همچنين داراي پله برقي عريضي است که براي بردن خريداران و لوازمشان به طبقه دوم مورد استفاده قرار مي گيرد. به عنوان قسمتي از خدمات اين مجموعه Tansas/h براي خانواده ها و فرزندانشان ماشين مخصوص خريد را براي استفاده در فروشگاه تهيه کرده است.

Migros Net

اين جا يکي از فروشگاه هاي زنجيره اي بين المللي سوئيسي است که در ترکيه به خوبي فعاليت مي کند. اين مجموعه بالغ بر 470 فروشگاه در ترکيه دارد و مکاني براي برندهاي بين المللي، محصولات کامپيوتري، عطرها، کفش و البسه و بسياري از محصولات ديگر مي باشد.

تفرجگاه Turban Kaleici

اين جا يکي از جذاب ترين تفرجگاه هاي ترکيه محسوب مي شود، که صحنه هاي قديم و جديد را با درختان و گل ها، درختچه ها و … ترکيب کرده است. شما در اين جا قادر به يافتن فروشگاه هاي فروش تجهيزات دريايي، کفش، برندهاي بين المللي، سوغاتي و … خواهيد بود. مغازه هاي فروش قهوه در رستوران ها، در مرکز وسيع آن قرار گرفته است.

تفرجگاه Setur

اين تفرجگاه در 10 کيلومتري غرب آنتاليا در يک مکان آرامتر نسبت به مرکز شهر قرار گرفته است. فروشگاهاي کمي براي فروش تجهيزات غواصي در اينجا يافت مي شود. البته آمدن شما به اين جا تنها براي خريد نخواهد بود.

بازار غذاي سر پوشيده آنتاليا

ديدن اين بازار را به شما توصيه مي کنيم. اين جا مجموعه اي در حدود 760 مغازه و دفتر کار، در محدوده 480000 متر مربعي را شامل مي شود. اين مجموعه عظيم شامل تمام مکان هاي تجاري از قبيل ادارات، ايستگاه هاي پليس، پايانه هاي گاز، برخي شعب بانک ها، اداره پست، مجموعه ورزشي، سرويس هاي تاکسي و چندين نوع از فروشگاه هاي غذا، ميوه و سبزيجات مي باشد.

بازار آنتاليا

بازديد بازار اصلي آنتاليا نيز توصيه مي شود. اين بازار سر پوشيده است و شامل محصولات متنوعي؛ چون صنايع دستي، انواع جواهر آلات، خوراک هاي ترکي، سوغاتي هاي ويژه ترکيه مثل حلوا، باقلوا، چاي سيب، شيره کاج، ادويه جات و … است. همچنين شما اين جا مي توانيد بسياري از فروشگاه هاي کفش و البسه از جمله کالاهاي چرمي ترکيه را بيابيد. خياط هاي محلي انواع تعميرات را مي پذيرند. در اين بازار همچنين کفش ها و لباس هاي دست دوخت با کيفيتي عالي ارائه مي شود.
ديگر سوپر مارکت ها و فروشگاه هاي بزرگ آنتاليا عبارتند از Kipa، G-Mall، مرکز جهاني White، مرکز فروش ديپو Dipo، مرکز فروش Lara و فروشگاه زنجيره اي Real.

ديدني هاي آنتاليا

 

سواحل آنتالیا

آنتالیا سواحل زیبای بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به کنیالتی، لارا که یکی از بلند ترین سواحل شنی ترکیه است و کارپوزکالدیران اشاره کرد. سواحل آنتالیا شن هایی سفید و آفتابی درخشان دارند و سالانه میلیون ها توریست را به خود جذب می کنند.

منطقه قدیمی شهر یا کالیچی

کالیچی که دارای خیابان هایی باریک می باشد، در دیوارهای شهر باستانی محصور شده و بهترین راه ورود به آن، از طریق دروازه‌ی هادریانوس می باشد. طرح و ساختار خانه های باستانی کالیچی که همگی از چوب و سنگ ساخته شده و در دوره سلجوقی توسعه یافته اند، بازگوی شیوه زندگی، آداب و سنن و روابط اجتماعی مردم آن زمان می باشد.

دروازه هادریان

دروازه هادریان، هادریانوس یا اوکاپیلار که به معنی سه دروازه می باشد، در سال ۱۳۰ توسط امپراطور روم هادریانوس ساخته شد و دارای سه طاق می باشد. در حالی که ساخت برج جنوبی دروازه یا جولیا سنکتا، به دوران هادریان بر می گردد، برج شمالی ساخت سلجوق ها می باشد.

آسپندوس

این شهر تاریخی که در ۴۰ کیلومتری آنتالیا واقع شده، با تئاتر باستانیش یکی از جاذبه های تاریخی آنتالیا محسوب می شود. آمفی تئاتر آسپندوس که به رودخانه کوچوکای متصل می باشد، در طول تاریخ هدف امپراطوری های مختلف بوده و امروزه یکی از مهم ترین تئاترهای روباز دنیا محسوب می شود.

کسیک مناره یا مناره شکسته

کسیک مناره که در کلیسای کورکوت قرار گرفته در قرن پنجم میلادی به نام مریم مقدس ساخته و در زمان بایزید دوم به دستور شاهزاده کورکوت به مسجد تبدیل شد، به همین دلیل از آن به نام مسجد کورکوت یا مسجد کبیر یاد می شود. در نتیجه خسارتی که از آتش سوزی سال ۱۸۹۶ به مسجد وارد آمد و سوختگی قسمت چوبی بالای مناره آن، این مسجد به مسجد مناره شکسته مشهور می باشد.

اولیمپوس

اولیمپوس که نامش از کوه های اولیمپوس گرفته شده در ۱۵ کیلومتری شمال شهر واقع شده و به خاطر سرسبزی بسیار، درختان مو، درختان ساحلی، خرزهره های زیبا، انجیرهای وحشی و کاج های بلند و همچنین سایت های باستانی و سواحل زیبایش بسیار مشهور است.

موزه آنتالیا

موزه آنتالیا که به موزه باستان شناسی آنتالیا نیز مشهور می باشد، یکی از بزرگترین موزه های ترکیه است و دارای ۱۳ تالار نمایشگاهی و یک گالری رو باز است. این موزه که مساحتی حدود ۷۰۰۰ متر مربع را به خود اختصاص داده، ۵۰۰۰ اثر هنری از آناتولی را در خود جای داده است. موزه آنتالیا در سال ۱۹۸۸ جایزه ویژه انجمن اروپا را از آن خود کرد.

غار کاراین

این غار در ۳۰ کیلومتری شمال آنتالیا قرار دارد و در دامنه شرقی کوه کاتران، در نواحی مدیترانه ای رشته کوه های توروس واقع شده است و قدمتی ۲۵ هزار ساله دارد. غار کاراین در سنگ های آهکی قرار دارد و ارتفاعش از سطح تراورتین ۱۵۰ متر، و از سطح دریا ۴۳۰ متر می باشد.

مسجد مراد پاشا

این مسجد عثمانی که بیرون از محوطه کاخ ها در خیابان کاظم اوز آلپ قرار دارد، به دستور صدراعظم مراد پاشا در سال ۱۵۷۰ ساخته شده است. ستون های بخش انتهایی مسجد که باریک و سه گنبدی می باشند، با سنگ های رنگین تزیین شده اند. دیوارهای این مسجد نمونه های زیبایی از خطاطی ترک-سلجوق را بر خود جای داده اند.

به این مطلب امتیاز دهید:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای