معرفی دانشگاه اراک

مهاجریست

این دانشگاه، در چهار رشته فیزیك، شیمی، زیستشناسی و زبان و ادبیات فارسی با عنوان مدرسه عالی مرجان آغاز به كار نمود و سپس در سالهای بعد به افزایش رشته و دانشجو پرداخت. در سال 54، در پی سیاستهای حكومت به بخش دولتی پیوست و در سال 68 با عنوان دانشگاه تربیت معلم اراك به فعالیت خود ادامه داد و بالاخره در سال 76 به علت تنوع رشته و گستردگی، دانشگاه اراك نام گرفت. این دانشگاه، در حال حاضر با بیش از 26 رشته تحصیلی به خصوص كارشناسی ارشد شیمی، فیزیك، ادبیات فارسی و زیستشناسی فعالیت مینماید. این دانشگاه دارای چهار دانشكده علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی و كشاورزی است.
در سال 1350 تعدادي از اساتيد دانشگاه تهران و دانشسراي عالي سابق، مقدمات تاسيس يك موسسه آموزش عالي خصوصي را در اراك ايجاد نمودند.در مهرماه همان سال فعاليت اين واحد آموزشي در چهار رشته فيزيك، شيمي، زيست شناسي، زبان و ادبيات فارسي با پذيرش 450 دانشجو به نام مدرسه عالي مرجان در محل استيجاري آغاز شد.
اين موسسه در اواخر سال 1351 با نام مدرسه عالي علوم اراك وابسته به دانشگاه تربيت معلم تهران و با مديريت دولتي فعاليت خود را ادامه داد و در آذرماه سال 1368 اين موسسه به طور مستقل و با عنوان دانشگاه تربيت معلم اراك فعاليت خود را پي گرفت.
در سال 1375 با تصويب طرح جامع (دانشگاه تربيت معلم )به (دانشگاه اراك) تغيير يافت. طرح جامع دانشگاه اراك با مساحت 382 هكتار شامل پنج دانشكده علوم پايه، ادبيات و علوم انساني، كشاورزي و منابع طبيعي، هنر معماري و فني ومهندسي ادامه يافت و همچنين امكانات جانبي شامل سالن ورزشي، سلف سرويس، مسجد، فضاي سبز. ودر حال حاضر دانشكده هاي علوم پايه،ادبيات و علوم انساني، كشاورزي و منابع طبيعي وفني و مهندسي فعال مي باشد.
دانشگاه اراك به عنوان دانشگاه توسعه يافته و جامع در حال حاضر داراي 4 دانشكده و تعداد 85 رشته تحصيلي از جمله : 1رشته كارداني، 1 رشته كارشناسي ناپيوسته و 29 رشته كارشناسي پيوسته و 44 رشته كارشناسي ارشد و 10 رشته دكتري مي باشد و بصورت روزانه و شبانه نسبت به تربيت دانشجويان و تامين نيروي انساني متعهد و متخصص براي اداره و توسعه ايران اسلامي اقدام مي نمايد.
از مهرماه 1391 شعبه محلات دانشگاه اراك در سه رشته مهندسي علوم كامپيوتر، مهندسي نرمافزار و مهندسي صنايع دانشجو ميپذيرد

به این مطلب امتیاز دهید:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای