راهنمای کامل مهاجرت به سوئد

راهنمای مهاجرت به سوئد

ویزای سوئد

ویزا، مجوزی است که با داشتن آن می‌توان در مدت کوتاهی به سوئد و سایر کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کرد. این ویزا می‌تواند به منظور ملاقات اقوام و دوستان، سفر توریستی، حضور در کنفرانس و یا بازدید کاری باشد. کلیه شهروندان خارج اروپا نیاز برای سفر به سوئد به ویزا نیاز دارند.

آدرسها و اطلاعات برخی از سفارتخانه ها و ادارات مهاجرت سوئد را در بخوانید
تعدادی از فرمهای اداره مهاجرت جهت سادگی کار شما در وجود دارد. همچنین میتوانید از برای دعوت دوستان و آشنایان خود استفاده کنید.

راهنمای کامل مهاجرت به سوئد

برای دریافت ویزای سوئد به چه چیزهایی نیاز است؟

موارد عمومی برای دریافت هر نوع از ویزا در سوئد عبارت است از:

 • پاسپورت معتبر که حداقل 3 ماه به انقضای آن باقی‌مانده باشد.
 • پول کافی برای زندگی و مسافرت برگشت به کشور خود.(کشور سوئد این مبلغ را 40 یورو معادل 370 کرون برای هر روز در نظر گرفته است.) البته این مبلغ در صورتی که شخص در منزل اقوام خود در سوئد اقامت خواهد داشت و یا برخی عوامل دیگر قابل کاهش است.
 • بیمه مسافرتی

سوالات ضروری که هنگام درخواست ویزا باید به آنها پاسخ دهید

 • چرا می‌خواهید از سوئد بازدید کنید؟
 • چه مدت مایل به ماندن در سوئد هستید؟
 • هزینه‌های شما در مدت سفر چگونه تامین خواهد شد؟
 • چه پاسپورتی دارید و چه مدت معتبر است؟
 • پس از بازدید از سوئد به کدام کشور سفر خواهید کرد؟
 • آیا شما اجازه سفر به کشور مقصد (پس از خروج از سوئد) را دارید؟

انواع ویزای کوتاه مدت

 • ویزای بازدید اقوام و دوستان
 • بازدید کنفرانس و کاری
 • بازدید جهت درمان پزشکی

بازدید کنفرانس و کاری

برای درخواست ویزای بازدید کنفرانس، شرکت مربوطه یا مرجعی که کنفرانس را برقرار می کند باید دعوتنامه(نامه) مربوط به کنفرانس و یا جلسه(مصاحبه) کاری را به متقاضی ارسال کند. دعوتنامه باید حاوی اطلاعاتی در مورد متقاضی باشد:

 • مشخصات فردی
 • علت دیدار از سوئد
 • مدت زمان بازدید از سوئد
 • چه کسی مسئولیت تامین هزینه‌های متقاضی را در سوئد بعهده خواهد داشت

سفر به منظور درمان پزشکی

اگر هدف از سفر به سوئد درمان پزشکی است باید فرم ویژه‌ای موسوم به برگ ضمیمه “سی” نیز تکمیل شده و همراه درخواست ویزا  تحویل سفارت شود. همچنین یک گواهی پزشکی نیز باید از سوئد ارائه شود که نشان دهد چه زمانی قرار است متقاضی در سوئد تحت درمان پزشکی قرار گیرد و چه درمانی قرار است انجام گیرد. به‌علاوه باید یک گواهی پزشکی صادره از کشور محل سکونت ارائه شود که نشان دهد شخص متقاضی نمی‌تواند در آن کشور تحت درمان مذکور قرار گیرد.همچنین باید نشان داده شود برای درمان مذکور و مراقبت‌های احتمالی پس از آن در سوئد سپرده مالی وجود دارد.

هزینه صدور ویزا

تسلیم تقاضای ویزا به یک کنسولگری یا سفارت سوئد برای اغلب متقاضایان 60 یورو (حدود 550 کرون سوئد) هزینه دارد. این مبلغ در صورت عدم دریافت ویزا مسترد نخواهد شد.

افراد مبری از پرداخت هزینه

افراد زیر بطور کامل از پرداخت هزینه معاف هستند:

کودکان کمتر از شش سال

دانش آموزان, دانشجویان و دانشجویان محقق (محققان مشروط بر آنکه هدف آنها از سفر انجام تحقیقات علمی باشد. همچنین آموزگارانی که با آنها همراه هستند مشروط بر آنکه هدف از سفر آنان تحصیل یا آموزش باشد)

خویشاوندان یک تبعه کشورهای اتحادیه اروپا به اضافه نروژ, ایسلند, لیختن اشتاین و سوئیس نیز از پرداخت هر گونه هزینه برای تقاضای ویزای خود معاف هستند. اینگونه متقاضیان باید نوعی گواهی مبنی بر اثبات پیوند زناشویی یا قرابت خانوادگی ارائه کنند. افراد زیر بعنوان خویشاوند محسوب می شوند:

 • زوج, زوجه و همزی
 • فرزندان کمتر از 21 سال یا فرزندان بزرگتری که برای تامین معاش وابسته به والدین خود هستند
 • والدینی که از لحاظ مالی به فرزندان خود در سوئد وابسته هستند

مرجع تصمیم گیرنده در مورد ویزا

در اغلب موارد نمایندگی سوئد در خارج از کشور پس از انجام کنترل‌هایی با سایر کشورهای منطقه شنگن تصمیم گیری می کند. اگر نمایندگی سوئد در خارج از کشور در مورد تصمیم گیری در مورد تقاضانامه نامطمئن باشد آن را برای اتخاذ تصمیم به اداره مهاجرت در سوئد ارسال خواهد نمود.

صدور ویزا چه مدت طول می کشد؟

زمان صدور ویزا معمولا دو هفته است ولی سفارت سوئد در هر کشور بسته به فشار کاری و دیگر مسائل ممکن است متفاوت باشد. اداره مهاجرت توصیه می‌کند جهت اطمینان از دریافت به موقع ویزا باید درخواست، حداقل دو ماه قبل از سفر به سفارت و یا کنسولگری سوئد تسلیم شود. طی تعطیلات تابستانی و از ماه  جولای تا آگوست این مدت ممکن است طولانی‌تر باشد.

تمدید ویزا

اداره مهاجرت به جای تمدید ویزا، اجازه اقامت جدید برای دیدار از خویشاوندان صادر می‌کند که هزینه آن 1000 کرون برای بزرگسال و 500 کرون برای کودکان زیر 18 سال است.

شکایت از تصمیم رد تقاضای ویزا

فقط خویشاوندان یک تبعه اتحادیه اروپا و همچنین خویشاوندان یک تبعه منطقه همکاری‌های اقتصادی اروپا (ئی اس اس) به اضافه سوئیس می توانند نسبت به رد درخواست ویزا به اداره مهاجرت اعتراض کنند و فقط تصمیم صادره از سوی اداره مهاجرت قابل اعتراض است. اعتراضنامه توسط دادگاه مهاجرت مورد رسیدگی قرار می گیرد. افراد مشروح زیر خویشاوند محسوب می شوند:

 • زوج, زوجه و همزی
 • فرزندان کمتر از 21 سال یا فرزندان بزرگتری که برای تامین معاش وابسته به والدین خود هستند
 • والدینی که از لحاظ مالی به فرزندان خود در سوئد وابسته هستند

سایر افراد نمی توانند نسبت به رد درخواست ویزا اعتراض کنند. تنها راه این است که تقاضای جدیدی را تسلیم نمایند.

اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از موارد فوق در خبرنامه مهاجرت موجود است.
در صورتی که سوالی دارید می‌توانید از قسمت سوالات متداول استفاده کنید و یا با ما تماس بگیرید در زمینه‌های مختلف کمک بگیرید.

اجازه اقامت کاری سوئد

قوانین جدید مهاجرت نیروی کار به سوئد

متن زیر در سه بخش جهت استفاده سه گروه یعنی کارفرمایان, متقاضیان کار و متقاضیان پناهندگی تهیه و تنظیم شده است. در ضمن لینک مستقیم به همه فرمهای مورد نیاز در رابطه با قوانین جدید مهاجرت نیروی کار نیز در داخل متن گنجانده شده است. خوانندگان در صورت باقی ماندن هر گونه پرسشی پس از مطالعه متن زیر می توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل نمایند.

قوانین جدید مهاجرت نیروی کار به سوئد

بنا بر تصمیم پارلمان سوئد قوانین مهاجرت نیروی کار برای افراد خارج از اتحادیه اروپا (ئی یو), منطقه همکاری اقتصادی اروپا (ئی ئی اس) و سوئیس دستخوش تغییرات شده است. از روز 15 دسامبر سال 2008 اداره مهاجرت سوئد مسئولیت کامل رسیدگی به تقاضای افرادی که مایل به کار در سوئد هستند را بر عهده خواهد گرفت.

اتباع اتحادیه اروپا (ئی یو), اتباع منطقه همکاری اقتصادی اروپا (ئی ئی اس), اتباع سوئیس و اعضای خانواده آنان و همچنین افراد دارای مدرک اقامت دائم در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نیازی به درخواست اجازه کار ندارند. اینگونه افراد مشمول قوانین ویژه اتباع اتحادیه اروپا (ئی یو) و منطقه همکاری اقتصادی اروپا (ئی ئی اس) هستند.

اتباع خارجی غیر از موارد بالا از 15 دسامبر سال 2008 مشمول قوانین زیر خواهند بود
اتباع خارجی که مشمول موارد ذکر شده در بالا نشوند جهت کار در سوئد نیاز به اجازه کار دارند. برای کار بمدت بیش از 3 ماه دارا بودن اجازه اقامت نیز ضروری است. برای کار به مدت کوتاهتر از 3 ماه اتباع برخی از کشورها نیاز به ویزا دارند, اینکه این کشورها کدامند را می توانید از طرق تماس با وزارت امور خارجه سوئد و یا وب سایت زیر جویا شوید.

www.ud.se

اطلاعات ویژه متقاضیان کار, کارفرمایان و متقاضیان پناهندگی
شرایط ویژه این قانون در رابطه با متقاضیان کار, کارفرمایان و متقاضیان پناهندگی در هر مورد بصورت مجزا در ذیل توضیح داده خواهد شد.

شرایط دریافت اجازه کار کدامند؟

فردی که مایل است در سوئد کار کند می بایست از سوی یک کارفرما در سوئد پیشنهاد استخدامی داشته باشد. برای دریافت اجازه همچنین می بایست:

متقاضی دارای گذرنامه معتبر باشد

قادر به تامین زندگی خود از طریق درآمد حاصل از کار باشد

شرایط استخدامی در سطح قراردادهای گروهی ضنفی در سوئد و یا در سطح معمول آن شغل یا رشته باشد

سندیکای و اتحادیه صنفی مربوطه نظر خود را پیرامون شرایط استخدامی اعلام کرده باشد
شغل مربوطه در اتحادیه اروپا و منطقه همکاریهای اقتصادی اروپا آگهی شده باشد

متقاضی کار و کارفرما بصورت همزمان وظیفه دارند به اداره مهاجرت نشان بدهند که شرایط فوق برآورد شده است. این کار از طریق تکمیل فرم 232011 که از سوی هم کارفرما و هم متقاضی کار تکمیل می شود صورت می گیرد.

متقاضی تقاضای خود را در کجا تسلیم می کند؟

قانون کلی این است که متقاضی می بایست تقاضای کار و اقامت را قبل از ورود به سوئد و از کشور موطن و یا کشوری خارج از سوئد که در آن زندگی می کند تسلیم نماید. اجازه می بایست قبل از ورود به سوئد آماده شده و برچسب آن در گذرنامه متقاضی نصب شده باشد. متقاضی می تواند در برخی موارد تقاضای اجازه کار خود را از داخل سوئد تسلیم نماید

این موارد عبارتند از:

دانشجویان دارای اقامت دانشجویی که حداقل 30 پوئن دانشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند و یا حداقل یک ترم در دوره های تحقیقی مشغول به تحصیل بوده اند
متقاضیان کار که جهت ملاقات با کارفرما وارد سوئد شده اند و از سوی کارفرما پیشنهاد کاری دریافت نموده اند و بواسطه دلایل ویژه می بایست بدون درنگ کار خود را آغاز کنند. نوع این مشاغل در لیستی که بعدا بر روی وب سایت اداره مهاجرت منتشر می شود مشخص خواهد شد

متقاضیان پناهندگی که به درخواست خود تصمیم منفی دریافت کرده و این تصمیم قوت اجرایی یافته است

تقاضای اجازه کار و اقامت به چه صورت تسلیم می شود؟

چنانچه برای اولین بار تقاضا تسلیم می کنید و یا تقاضای خود را تمدید می کنید مشمول مقررات زیر خواهید بود:

اگر در خارج از مرزهای سوئد بسر می برید تقاضای خود را:

بصورت الکترونیک از طریق وب سایت اداره مهاجرت تسلیم می کنید.
و یا

به یکی از نمایندگیهای سوئد در محل زندگی خود تسلیم می کنید.

اگر در داخل مرزهای سوئد بسر می برید تقاضای خود را:

بصورت الکترونیک از طریق وب سایت اداره مهاجرت تسلیم می کنید

و یا

از طریق پست به اداره مهاجرت ارسال می کنید.

و یا

تسلیم یکی از شعبه های صدور مجوز اداره مهاجرت تحویل می دهید.

مدارک زیر می بایست در همه موارد ضمیمه تقاضا باشد

کپی گذرنامه

پیشنهاد استخدامی از سوی کارفرما

کپی از فیش پرداخت هزینه درخواست

اعضای خانواده مشمول چه مقرراتی خواهند شد؟

اعضای خانواده دارنده اجازه کار می توانند برای همان مدتی که وی اجازه کار و اقامت دریافت کرده است اجازه اقامت بگیرند. اگر حداقل مدت اجازه کار شش ماه باشد اعضای خانواده دارنده مجوز نیز می توانند اجازه کار دریافت نمایند.

منظور از اعضای خانواده افراد زیر می باشند:

همسر, همزی (سامبو) و یا شریک زندگی ثبت شده

فرزندان زیر 21 سال دارنده کار و نیز فرزندان زیر 21 سال همسر, همزی و یا شریک زندگی ثبت شده وی

برای اینکه فرزندان بالای 21 سال بتوانند بر این اساس اجازه اقامت دریافت می کنند می بایست ثابت شود که آنان جهت امرار معاش خود وابسته به والدین می باشند. توجه کنید که مرز سنی جهت اعضای خانواده متقاضیان پناهندگی که اجاز کار دریافت می کنند 18 سال است.

هزینه آن چقدر است؟

اکثر متقاضیان موظف به پرداخت هزینه ای به هنگام تسلیم تقتاضای خود هستند. این هزینه بهنگام تسلیم اولین تقاضای کار 2000 کرون و در برخی موارد همین مبلغ برای تمدید آن است. اما اگر تقاضای تمدید در حیطه یک کارفرما و یک شغل باشد هزینه آن 1000 کرون خواهد بود.

هزینه تسلیم تقاضای برای اعضای بالای 18 سال خانواده 1000 کرون و برای اعضای زیر 18 سال خانواده 500 کرون است.

اجازه کار چه مدت اعتبار دارد؟

اگر مدت استخدام محدود باشد دارنده کار اجازه کار و اقامت برای همان مدت دریافت می کند, این مدت برای هر بار می تواند حداکثر 2 سال باشد. دارنده اجازه کار می تواند پس از 48 ماه اجازه اقامت دائم دریافت نماید.

اگر دارنده کار کارفرمای خود را تعویض کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟
در مدت 2 سال اول اجازه کار و اقامت وابسته به یک کارفرمای مشخص و بک شغل مشخص است. به همین واسطه چنانچه فرد در طی دو سال اول شغل و یا کارفرمای خود را عوض کند مجبور به تسلیم یک تقاضای جدید اجازه کار و اقامت خواهد بود. اگر اجازه کار و اقامت پس از دو سال تمدید شود این اجاره وابسته به یک سغل معین خواهد بود. در این صورت فرد در صورت تعویض شغل مجبور به تسلیم یک اجازه کار و اقامت جدید خواهد بود.

اگر قرارداد استخدامی فرد لغو شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

یک اجاره کار و اقامت در سوئد همیشه دارای مدت زمان محدود است. اگر دارنده کار شغل خود را از دست دهد اداره مهاجرت می تواند اجازه اقامت وی را لغو نماید. اما فرد می تواند بمدت حداکثر سه ماه پس از از دست دادن کار خود در سوئد باقی مانده و بدنبال کار دیگری بگردد. اگر فرد در طی این مدت موفق به یافتن کار جدیدی نشود اداره مهاجرت می تواند اجاره اقامت وی را لغو نماید و فرد در اینصورت مجبور به ترک سوئد خواهد بود.

اگر فرد موفق به یافتن کار جدیدی شود و مدت اجازه کار فعلی برای کار جدید کافی نباشد وی موظف به تسلیم یک تقاضای اجازه کار جدید است. در این موارد اداره مهاجرت وضعیت استخدامی در نزد کارفرمای جدید را ملاک بررسی و تصمیم گیری خود قرار می دهد.

شمایی که در یکی از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سوئد مشغول تحصیل هستید
شما که در سوئد دانشجو هستید و همزمان به کار استغال دارید و یا یک پیشنهاد کار دریافت کرده اید می توانید ترکیبی از اجازه کار و اقامت را تقاضا کنید. شما می بایست دارای اقامت دانشجویی باشید, حداقل 30 پوئن دانشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید و یا حداقل یک ترم در دوره های تحقیقی مشغول به تحصیل بوده باشید. تقاضا را باید قبل از پایان مدت اعتبار اقامت دانشجویی خود تسلیم نمایید.

اگر همه شرایط احراز شده باشد اداره مهاجرت تقاضای اقامت و کار را بر اساس قوانین درج شده در بالا مورد بررسی قرار خواهد داد.

شمایی که جهت ملاقات با کارفرما به سوئد آمده اید

چنانچه جهت ملاقات با یک کارفرما به سوئد سفر کرده اید, برای مثال جهت حضور در یک مصاحبه کاری, وی می تواند تقاضای اجازه کار و اقامت خود را پس از ورود به سوئد تسلیم نماید. برای اینکه چنین تقاضایی مورد موافقت قرار بگیرد می بایست:

– تقاضا در زمان اعتبار ویزای فرد تسلیم گردد

مارفرما دارای دلایل ویژه ای جهت شروع بی درنگ کار داشته باشد

شغل ارائه شده می بایست در لیست مشاغل مورد نیازی که در نزد اداره مهاجرت موجود است قرار داشته باشد. این لیست بر روی وب سایت اداره مهاجرت سوئد قرار خواهد گرفت.

می بایست نشان داده شود که چنانچه شما مجبور به ترک سوئد شود کارفرما جهت اداره امور تشکیلات خود دچار مشکل خواهد شد.

اگر این شرایط احراز شده باشد اداره مهاجرت تقاضا را بر اساس قوانین درج شده در بالا مورد بررسی قرار خواهد داد.

حق شکایت

تصمیم مخالفت با درخواست اجازه کار قابل شکایت به مرجع بالاتری نیست مگر اینکه متقاضی همزمان حکم ممنوعیت ورود و یا اخراج از کشور دریافت کرده باشد.

اطلاعات ویژه کارفرمایان

این شما بعنوان کارفرما هستید که تعیین می کنید نیاز جهت استخدام فردی از خارج از اتحادیه اروپا / منطقه همکاری اقتصادی اروپا و سوئیس وجود دارد. در این صورت شما به متقاضی کار یک پیشنهاد کار ارائه می کنید. متقاضی کار پس از آن تقاضای اجازه کار تسلیم می کند. اداره مهاجرت سوئد تصمیم گیری می کند که دستمزد و دیگر شرایط استخدامی در سطح قراردادهای گروهی ضنفی در سوئد و یا در سطح معمول آن شغل یا رشته قرار دارد.

شما بعنوان کارفرما می بایست چه اقداماتی را صورت دهید؟

قدم اول: آگهی کردن شغل

شما می بایست بهنگام استخدام پرسنل جدید امکان تقاضای آن را در اختیار افراد ساکن سوئد, دیگر کشورهای اتحادیه اروپا/منطقه همکاری اقتصادی اروپا و سوئیس قرار دهید.

چگونه؟
آسان ترین راه آگهی دادن شغل مربوطه از طریق اداره کاریابی سوئد است. مشاغل آگهی شده از طریق اداره کاریابی بصورت اتوماتیک در EURES (بانک شغلی اتحادیه اروپا) نیز آگهی می شوند.

کارفرمایان می توانند پس از تماس با اداره کاریابی شغل مربوطه را براحتی از طریق خدمات “آگهی مستقیم” این اداره بر روی اینترنت آگهی نمایند. اداره کاریابی همچننی می تواند جهت یافتن نیروی کار از کشورهای اتحادیه اروپا/منطقه همکاری اقتصادی اروپا و سوئیس نیز به شما کمک کند. اطلاعات بیشتر در این زمینه در وب سایت اداره کاریابی سوئد در دسترس علاقمندان قرار دارد

شما می بایست به اداره مهاجرت نشان بدهید که نیاز به نیروی کار را آگهی نموده اید. به این صورت که در پیشنهاد استخدامی که ارائه می کنید درج نمایید که مراتب نیاز به نیروی کار در چه تاریخی و در کجا آگهی شده است و شماره رفرنس مربوط به آگهی را که همزمان با انتشار آگهی به شما داده می شود را نیز اعلام نمایید

وب سایت اداره کاریابی سوئد

www.arbetsformedlingen.se

قدم دوم: چگونگی تنظیم یک پیشنهاد کاری

فرم 232011 اداره مهاجرت جهت ارائه یک پیشنهاد کاری را تکمیل کنید. چنانچه پیشنهاد کاری مربوط به چند نفر با وظایف و شرایط شغلی مشابه باشد می بایست از فرم “لیست اسامی” شماره 2340 11 اداره مهاجرت استفاده کرده و آن را ضمیمه فرم پیشنهاد کاری نمایید.

اطلاعات مربوط به شرایط استخدامی در تصمیم گیری اداره مهاجرت از اهمیت بسیاری برخوردار است. بسیار مهم است که این فرم بصورت کامل و صحیح تکمیل شود. شغل ارائه شده توسط شما می بایست با کد مخصوص هر شغل که لیست آن تحت عنوان لیست SSYK در وب سایت مرکز آمار سوئد در دسترس است مشخص گردد. کد SSYK مربوط به شغلی که ارائه می کنید به هنگام آگهی کردن آن توسط اداره کاریابی سوئد نیز در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

وب سایت مرکز آمار سوئد

www.scb.se

قدم سوم: درخواست نظر اتحادیه صنفی مربوطه

اتحادیه صنفی مربوطه می بایست در مورد عادلانه بودن شرایط استخدامی که شما به متقاضی ارائه می کنید نظر بدهد. شرایط دستمزد, بیمه و دیگر شرایط استخدامی می بایست همطراز با شرایط قراردادهای گروهی صنفی سوئد و یا در سطح معمول آن شغل یا رشته باشد

چنانچه شما دارای قراردادهای گروهی با یک اتحادیه صنفی هستید که امور مربوط به آن شغل را سازماندهی می کند آن اتحادیه می بایست در رابطه با شرایط استخدامی نظر بدهد. اگر فاقد قرارداد گروهی با یک اتحادیه صنفی هستید یک اتحادیه صنفی مربوط به شغل و رشته مربوطه می بایست در رابطه با آن نطر بدهد.

چنانچه خود شما نظر اتحادیه صنفی مربوطه را تهیه کرده و در اختیار اداره مهاجرت قرار دهید کمک زیادی به سرعت بخشیدن به روند پرونده کرده اید. برای اینکار می توانید فرم پیشنهاد کاری خود را به اتحادیه صنفی مربوطه ارسال کنید تا اتحادیه صنفی مربوطه پس از تکمیل بخشهای مورد نیاز و اعلام نظر خود آن را به شما برگشت دهد.

قدم چهارم: پیشنهاد کاری را برای متقاضی کار ارسال کنید

پیشنهاد کاری به متقاضی کار ارسال می شود که آن را ضمیمه دیگر مدارک خود می نماید. این بسیار مهم است که تقاضا تکمیل و همه مدارک مورد نیاز ضمیمه شده باشد.

کارفرمایی که مایل به استخدام فردی است که در یکی از دانشگاه های سوئد مشغول به تحصیل است

دانشجویی که در سوئد کار نیز می کند و یا در سوئد پیشنهاد کاری دریافت کرده است می تواند بدون نیاز به ترک سوئد تقاضای کار و اقامت تسلیم نماید. دانشجو برای برای دریافت اجاره کار می بایست:

دارای اقامت معتبر تحصیلی باشد

حداقل 30 پوئن دانشگاهی را گذرانده و یا حداقل یک ترم در دوره های تحقیقی مشغول به تحصیل بوده باشد

تقاضای می بایست قبل از اتمام مدت اقامت تحصیلی دانشجو تسلیم شود. اگر این شرایط احراز شده باشد اداره مهاجرت تقاضای اقامت و کار را بر اساس قوانین درج شده در بالا مورد بررسی قرار خواهد داد.

حق شکایت

یک دانشجو در صورتی می تواند از یک تصمیم مربوط به اجازه کار و اقامت به مرجع بالاتر شکایت نماید که همزمان حکم ممنوعیت ورود و یا اخراج از کشور دریافت کرده باشد.

اگر مایل به استخدام فردی هستید که جهت ملاقات شما یا کارفرمای دیگری به سوئد آمده است

اگر فردی جهت ملاقات با یک کارفرما به سوئد سفر کرده باشد, برای مثال جهت حضور در یک مصاحبه کاری, وی می تواند تقاضای اجازه کار و اقامت خود را پس از ورود به سوئد تسلیم نماید. تقاضا برای اینکه مورد موافقیت قرار بگیرد می بایست در زمان اعتبار ویزای فرد تسلیم گردد. همچنین می بایست دلایل ویژه ای جهت شروع بی درنگ کار وجود داشته باشد. شغل ارائه شده می بایست همچنین در لیست مشاغل مورد نیازی که در نزد اداره مهاجرت موجود است قرار داشته باشد. این لیست بر روی وب سایت اداره مهاجرت سوئد قرار خواهد گرفت. همچنین می بایست نشان داده شود که شما در صورتیکه متقاضی کار مجبور به ترک سوئد شود جهت اداره امور تشکیلات خود دچار مشکل خواهید شد. اگر این شرایط احراز شده باشد اداره مهاجرت تقاضای اقامت و کار را بر اساس قوانین درج شده در بالا مورد بررسی قرار خواهد داد.

حق شکایت

تصمیم مخالفت با درخواست اجازه کار قابل شکایت به مرجع بالاتری نیست مگر اینکه متقاضی همزمان حکم ممنوعیت ورود و یا اخراج از کشور دریافت کرده باشد.

چنانچه کارفرمای یک متقاضی پناهندگی هستید

چنانچه شما مبادرت به استخدام یک متقاضی پناهندگی نمایید وی می بایست دارای مدرکی بنام AT-UND مبنی بر عدم نیاز به دارا بودن اجازه کار است. معنی چنین اجازه ای این است که متقاضی پناهدنگی مجاز است تا بدون نیاز به دارا بودن اجازه کار در سوئد به کار مشغول شود. برای اینکه بدانید یک متقاضی پناهدنگی دارای مدرک AT-UND می باشد می توانید به پشت کارت شناسایی موسوم به “ال ام آ” که همه متقاضیان پناهندگی دارای آن هستند نگاه کنید. چنانچه در بخش 7 کارت “ال ام آ” کلمه AT-UND درج شده باشد متقاضی پناهندگی جهت اشتغال به کار در سوئد نیازی به اجاره کار ندارد. AT-UND بصورت معمول تا زمانی که متقاضی کشور را ترک کرده و یا اجاره کار و اقامت بگیرد دارای اعتبار است.

چنانچه شما یک متقاضی پناهندگی را استخدام کنید موظف هستید که مراتب آن را کتبا به اداره مهاجرت گزارش کنید. گزارش را به شعبه ای از اداره مهاجرت ارسال کنید که متقاضی پناهندگی در آن ثبت شده است. شما همچنین موظفی هستید که پس از پایان مدت استخدام مراتب آن را به اطلاع اداره مهاجرت سوئد برسانید. اطلاعات بیشتر و فرم های مورد نیاز در این زمینه از روز 15 دسامبر 2008 بر روی وب سایت اداره مهاجرت سوئد در دسترس خواهد بود.

اگر متقاضی پناهندگی به تقاضای پناهندگی خود پاسخ منفی دریافت کرده و این تصمیم قوت اجرایی پیدا کرده باشد وی می تواند در سوئد تقاضای اجازه کار و اقامت نماید. چنین تقاضایی می بایست در مدت حداکثر دو هفته پس از قوت اجرایی پیدا نمودن تصمیم تسلیم شود. متقاضی پناهندگی جهت اخذ اقامت می بایست همچنین:

از شش ماه قبل مشغول به کار بوده باشد و از زمان تسلیم تقاضا تا یکسال دیگر نیز قادر به ادامه کار باشد

بتواند از طریق آن کار مخارج زندگی خود را تامین کند

دارای گذرنامه ای باشد که تا پایان زمان مجوز کاری دارای اعتبار باشد

توضیح: یک تصمیم زمانی قوت اجرایی پیدا می کند که مدت سه هفته از زمانی که متقاضی پناهندگی از تصمیم اداره مهاجرت و یا دادگاه اطلاع حاصل نموده گذشته باشد. تصمیم دادگاه عالی مهاجرتی بلادرنگ دارای قوت اجرایی است. اگر یک متقاضی پناهندگی از تصمیم اتخاذ شده اعلام رضایت نماید نیز آن تصمیم بلادرنگ قوت اجرایی خواهد یافت.

اطلاعات ویژه متقاضیان پناهندگی

برای اینکه در طی مدتی که متقاضی پناهندگی هستید حق کار کردن داشته باشید می بایست دارای مدرکی بنام AT-UND مبنی بر عدم نیاز به دارا بودن اجازه کار باشید. این اجازه در صورتی برایتان صادر می گردد که:

اداره مهاجرت تخمین بزند که رسیدگی به درخواست پناهندگی شما بیش از چهار ماه به طول خواهد انجامید

شما از طریق ارائه مدارک شناسیی معتبر هویت خود را اثبات کرده باشید. یک مدرک هویت معتبر می بایست نشان دهد که نامتان چیست, تاریخ تولدتان چه زمانی است و کشوری که تابعیت آن را دارا هستید چه کشوری است. مدرک هویت همچنین می بایست عکسدار بوده و از سوی مقامات ذیصلاح کشورتان صادر شده باشد.

چنانچه دارای شرایط بالا باشید مدرکی مبنی بر اینکه دارای AT-UND هستید در کارتال ام آ” شما درج خواهد شد. AT-UND بصورت معمول تا زمانی که کشور را ترک کرده و یا اجاره کار و اقامت بگیرید دارای اعتبار است.

چنناچه دارای AT-UND باشید می توانید خود را در نزدیکترین اداره کاریابی محل سکونتتان ثبت نام کنید. لیست مشاغل قابل درخواست و اطلاعات بیشتر در وب سایت اداره کاریابی سوئد موجود است.

کار در طی مدت زمانی که متقاضی پناهندگی هستید:

زمانی که کاری پیدا می کنید می بایست مدرک AT-UND خود را به کارفرما نشان دهید. کارفرمای شما موظف است به اداره مهاجرت اطلاع دهد که شما را به استخدام خود در آورده است. این گزارش به شعبه ای از اداره مهاجرت که نام شما در آن ثبت شده است تسلیم می شود. چنانچه از اداره مهاجرت کمک اقتصادی دریافت می کنید موظف هستید که میزان درآمد خود را به این اداره اطلاع دهید. شما همچنین می بایست با اداره مالیات تماس گرفته و تقاضای یک شماره ملی موقت کنید

شما برای اینکه بتوانید بعدا و در صورت نیاز به تسلیم اجازه کار ثابت کنید که در زمانی که متقاضی پناهندگی بودید کار کرده و مالیات پرداخت کرده اید به این شماره ملی موقت نیاز دارید. شما همچنین به شماره ملی موقت چنانچه بیمار شده و قادر به رفتن به سر کار نباشد جهت دریافت حقوق بیماری از صندوق بیمه احتیاج دارید.

امکان تسلیم تقاضای اجازه کار

چنانچه به تقاضای پناهندگی خود پاسخ منفی بگیرید می توانید تقاضای اجازه کار تسلیم کنید. چنین تقاضایی را می توانید تنها از روزی که تصمیم اخراجتان قوت اجرایی پیدا کرده باشد تسلیم کنید. یک تصمیم زمانی قوت اجرایی پیدا می کند که مدت سه هفته از زمانی که متقاضی پناهندگی از تصمیم اداره مهاجرت و یا دادگاه اطلاع حاصل نموده گذشته باشد. تصمیم دادگاه عالی مهاجرتی بلادرنگ دارای قوت اجرایی است. اگر یک متقاضی پناهندگی از تصمیم اتخاذ شده اعلام رضایت نماید نیز آن تصمیم بلادرنگ قوت اجرایی خواهد یافت.

برای دریافت اجازه کار باید دارای چه شرایطی بود؟

اجازه کار در صورتی صادر می شود که:

شما در زمان انتظار برای دریافت پاسخ خود حداقل بمدت شش ماه به کار اشتغال داشته اید و از زمان تسلیم تقاضا تا یکسال دیگر نیز قادر به ادامه اشتغال خود باشید
بتواند از طریق آن کار مخارج زندگی خود را تامین کند

دارای گذرنامه ای باشد که تا پایان زمان مجوز کاری دارای اعتبار باشد
شرایط استخدامی در سطح قراردادهای گروهی ضنفی در سوئد و یا در سطح معمول آن

 شغل یا رشته باشد

سندیکای و اتحادیه صنفی مربوطه نظر خود را پیرامون شرایط استخدامی اعلام کرده باشد

شما می بایست حداکثر دو هفته پس از آنکه تصمیم اخراجتان از سوئد قوت اجرایی پیدا میکند تقاضای خود را تسلیم اداره مهاجرت نمایید. تقاضا می بایست به یکی از شعب اداره مهاجرت که دارای بخش صدور مجوز باشد تسلیم شود. شما می بایست همزمان با تسلیم تقاضا قادر به نشان دادن یک گذرنامه معتبر باشید و هزینه تسلیم تقاضا را نیز پرداخت کرده باشید.

این وظیفه کارفرماست که به اداره مهاجرت نشان دهد که شراطی استخدامی رعایت شده است. کارفرما این کار را از طریق تکمیل فرم 232011 که شما ضمیمه تقاضای خود می کنید انجام می دهد.

حق شکایت

تصمیم مخالفت با درخواست اجازه کار قابل شکایت به مرجع بالاتری نیست. در این صورت تصمیم قبلی مبنی بر اخراج و ممنوعیت ورود به قوت خود باقی است و شما موظف به ترک کشور هستید.

صدور یک اجازه کار برای من به چه معنی است؟

اگر مدت استخدام محدود باشد دارنده کار اجازه کار و اقامت برای همان مدت دریافت می کند, این مدت برای هر بار می تواند حداکثر 2 سال باشد. در مدت 2 سال اول اجازه کار و اقامت وابسته به یک کارفرمای مشخص و بک شغل مشخص است. اگر اجازه کار و اقامت شما پس از گذشت دو سال تمدید گردد دیگر وابسته به یک کارفمای مشخص نیست, اما کماکان وابسته به یک ششغل مشخص است.

پس از 48 ماه می توانید اجازه اقامت دائم دریافت کنید. تصمیم اخراجی و ممنوعیت ورود قبلی شما تنها همزمان با دریافت اجازه اقامت دائم لغو می شود. اگر کار خود را از دست بدهید اداره مهاجرت می تواند در صورتیکه در طی مدت 3 ماه کار جدیدی پیدا نکنید اجازه اقامتتان را لغو نماید. در برخی موارد مجبور به تسلیم یک تقاضای کار جدید خواهید شد.

برای تصمیم اخراج من چه اتفاقی خواهد افتاد؟

تسلیم یک تقاضای کار به این معنی نیست که تهیه کردن مقدمات بازگشت شما به کشورتان متوقف شده است. این بستگی به این دارد که تقاضای تسلیم شده از سوی شما تا چه حدی حائض شرایط باشد. تصمیم اخراج شما حتی پس از صدور اجازه کار و اقامت به قوت خود باقی است. شما تا زمانی که دارای اجازه معتبر باشید می توانید در سوئد بمانید. تصمیم اخراج شما زمانی اغو می شود که اجازه اقامت دائم خود را دریافت کنید.

اعضای خانواده مشمول چه مقرراتی خواهند شد؟

اعضای خانواده شما می توانند برای همان مدتی که شما اجازه کار و اقامت دریافت کرده اید اجازه اقامت بگیرند.

منظور از اعضای خانواده افراد زیر می باشند:

همسر, همزی (سامبو) و یا شریک زندگی ثبت شده

فرزندان زیر 21 سال دارنده کار و نیز فرزندان زیر 21 سال همسر, همزی و یا شریک زندگی ثبت شده وی

برای اینکه فرزندان بالای 18 سال بتوانند بر این اساس اجازه اقامت دریافت کنند می بایست ثابت شود که آنان جهت امرار معاش خود وابسته به والدین می باشند.

آیا متقاضیان پناهندگی که پاسخ منفی دریافت کرده اند می توانند بر اساس قوانین جدید اجازه کار بگیرند؟

قوانین جدید تنها از روز 15 دسامبر 2008 قوت قانونی پیدا می کنند و تنها آن دسته از متقاضیان پناهندگی که تصمیم اخراجشان قوت اجرایی یافته باشد قادر به استفاده از آن هستند. تقاضای اجازه کار همچنین می بایست در مدت دو هفته پس از قوت اجرایی یافتن تصمیم اخراج تسلیم شود. در نتیجه آن دسته از متقاضیان پناهندگی که تصمیم اخراجشان قبل از روز اول دسامبر سال 2008 قوت اجرایی پیدا کرده باشد قادر به استفاده از قوانین جدید نخواهند بود.

۷ کار که بعداز وارد شدن به سوئد باید انجام دهیم:

۱. مسکن: بعداز عقد قرارداد با سازمان املاک در سوئد برگی دریافت می‌کنید که روی آن نام سرپرست یا مسئول ناحیه‌ای که خانهٔ شما در آن واقع شده است نوشته شده، با مراجعه به دفتر آن شخص شما میتوانید برای تحویل گرفتن منزل خود اقدام نمایید.

۲. برق و اینترنت: طبق قوانین در سوئد هر شخص میبایستی با ارائه مدارک مربوط به خانهٔ خود به سازمانهای برق و اینترنت مراجعه کرده و برای راه اندازی آنها اقدام نماید.

۳.شماره ملی (personnummer):هر فرد می‌‌تواند به سازمان مالیات مراجعه کرده و با ارائه مدارک شخصی‌ خود از جمله پاسپورت، شمارهٔ ملی‌ دریافت کند که این شماره معرف شخص در تمام ادارات و سازمان‌ها و مکان‌های عمومی‌ می‌باشد.

۴.افتتاح حساب بانکی: شما می‌‌توانید با در دست داشتن مدارک خود، و شمارهٔ ملی دریافت شده از سازمان مالیات برای افتتاح حساب در یکی‌ از بانکهای موجود اقدام کنید.

۵.کارت اتوبوس: بهترین و ارزانترین وسیلهٔ حمل‌نقل در کشور سوئد اتوبوس‌ شهری است که می توان با مراجعه به فروشگاهای pressbyrån یا ترمینال اصلی‌ واقع در هر شهر کارت اتوبوس ماهیانه را خریداری کرد.

۶.سیم کارت: با مراجعه به یکی‌ از فروشگاهای مخابراتی از قبیل Tele2 ، Telia و … یا فروشگاه pressbyrån در سرتاسر شهر می‌‌توانید جهت خریداری سیم کارت اقدام کنید. به دلیل امکانات ارزان خط ComviqTele2 به دانشجویان توصیه میشود برای خریداری این سیم کارت اقدام کنند.

۷.یادگیری زبان سوئدی: هر شخص می‌‌تواند بنا بر نوع ویزا خود برای ثبت نام در کلاسهای آموزش زبان سوئدی اقدام کند. به طور مثال دانشجویان می‌‌توانند از امکانات دانشگاه برای یادگیری زبان سوئدی استفاده کنند.

آشنایی با هزینه های زندگی در کشور سوئد

در گفتار زیر تلاش شده است مهمترین هزینه های زندگی اعم از هزینه های اقامت، خورد و خوراک، پوشاک،سفر و…در کشور سوئد بطور خلاصه و مفید برای تمامی کسانی که به نحوی علاقه مند به زندگی در سوئد هستند توصیف شود.عوامل بسیاری در کاهش یا افزایش این هزینه ها که بطور متوسط و بصورت نرمال حساب شده اند نقش دارند. مثلا با پخت و پز در خانه یا استفاده از خدمات اجتماعی ارزان قیمت اعم از خرید از مراکز ارزان یا سفرهای مقرون به صرفه می توان از هزینه های زندگی در سوئد بطور قابل توجهی کاست و یا با کارهای نیمه وقت یا تمام وقت بخشی از هزینه های زندگی را جبران نمود.برای یافتن فرصت های شغلی و آگاهی از شرایط کار در سوئد به پستهای بخش کار در سوئد در همین وبلاگ مراجعه نمایید.

خورد و خوراک

بطور متوسط و حدودی، اختصاص ۲۰۰۰ کرون (تقریبا ۲۰۰ یورو) برای پوشش هزینه های خورد و خوراک ماهیانه برای یک فرد بزرگسال در سوئد کافی بنظر میرسد.این هزینه بدون درنظر گرفتن هزینه های جداگانه ای است که برای صرف وعده های غذایی در رستورانها یا بارهای داخل سوئد می پردازید.در رستورانها یا بارها، هزینه خرید یک لیوان آبجو بین ۳ تا ۵ یورو متغیر است.یک گیلاس شراب کمی بیشتر هزینه برمی دارد و صرف یک ساندویچ معمولی بین ۶ تا ۸ یورو در رستورانهای سطح شهر برایتان خرج خواهد داشت.صرف شام یا ناهار در رستوران هم بسته به نوع و محل رستوران بین ۵ تا ۱۵ یورو هزینه دارد.در اکثر رستورانها هزینه نوشیدنی ها در هزینه غذای شما گنجانده می شود.

مسکن

یافتن خونه،آپارتمان،اتاق،ویلا ودر سوئد تماما بصورت آنلاین و از طریق اینترنت انجام می شود.سایتهای مختلفی در سوئد ارائه کننده خدمات املاک و اقامتی هستند که از مهمترین آنها می توان به پایگاههای اینترنتی زیر اشاره نمود

www.blocket.se
هزینه متوسط اقامت در یک آپارتمان بسته به شرایط آن از جمله محل و منطقه آن-متراژ-امکانات و تسهیلات آن-مشترک بودن آشپزخانه یا سرویسهای عمومی آن (درصورت اجاره اتاق) و… بسیار می تواند متغیر باشد.در شهر استکهلم هزینه ها به مراتب از شهرهای دیگر بیشتر است.در شهر استکهلم هزینه اجاره یک آپارتمان معمولی می تواند از ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ کرون (تقریبا۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو) متغیر باشد درحالیکه در دیگر شهرهای سوئد این هزینه می تواند بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کرون (تقریبا۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو) تغییر نماید.برای اجاره فقط یک اتاق با امکانات آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک طبیعتا هزینه ها کمترخواهد بود( بطور متوسط از ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کرون(

برای یافتن محل اقامت در این سایت باید ابتدا شهر موردنظر خود را انتخاب کنید و برروی نام آن کلیک کنید.متاسفانه تنها زبان این سایت زبان سوئدی است ولی میتوانید همزمان از مترجم همزمان گوگل برای ترجمه به انگلیسی یا فارسی استفاده نمایید.پس از انتخاب شهر موردنظرخود، از بخش بالای صفحه ( از بخش نشان داده شده در شکل زیر) یعنی Alla kategorier گزینه Bostad را پیدا کنید و زیرشاخه Lägenheter (به معنی آپارتمان) را انتخاب و  Sök  به معنی جستجو را کلیک نمایید.

سپس می توانید از قسمت بالای صفحه منطقه موردنظر خود از شهر انتخاب شده را پیدا کرده و فقط آگهی های اقامتی در آن منطقه خاص را دنبال نمایید. از گزینه های بالای صفحه می توانید Tab ای را انتخاب کنید که Privat (به معنی آپارتمانها یا خانه های خصوصی) نام دارد.با کلیک برروی هرکدام از موارد آگهی شده مشخصات کاملی از شرایط اجاره یا فروش به شما داده خواهد شد.همچنین پس از انتخاب نهایی می توانید در همان محل به شخص آگهی دهنده ایمیل ارسال کنید.اجاره خونه یا آپارتمان از طریق این سایت اغلب به ارائه کپی فیش بانکی از حساب پس انداز شما و یا ارائه گواهی کار در سوئد نیاز دارد ولی با اینحال مورد به مورد می تواند متفاوت هم باشد.

www.boplats.se
برای یافتن محل اقامت از طریق این سایت می توانید به بخش انگلیسی زبان سایت این شرکت از اینجا مراجعه نمایید.سپس بهتر است در سایت ثبت نام نمایید تا بتوانید محل اقامت خود را بعدها بصورت قرارداد رسمی ثبت نمایید.برای این کار به بخش Register  رفته و مشخصات فردی خود را وارد نمایید.درصورتی که دارای شماره ده رقمی یا Swedish Social Security number که در سوئد به آن”پرشون نامبر” اطلاق می شود نیستید،تاریخ تولد خودتان را در بخش موردنظر وارد کنید.پس از ثبت نام در سایت می توانید براحتی از گزینه Available apartments  استفاده کنید.توجه داشته باشید که پیداکردن محل اقامت از این سایت معمولا ممکن است تا یکسال هم طول بکشد.بنابراین ثب نام زودهنگام شما و قرارگرفتن در صف متقاضیان بیشمار این سایت، تاثیر بسزایی در نتیجه جستجوی شما خواهد داشت.

www.studentlya.com

این سایت به بخش خصوصی تلعق دارد و پس از یافتن محل اقامت خود می توانید براحتی با مالک آن که معمولا فردی حقیقی است تماس مستقیم داشته باشید.همچنین می توانید بر روی قیمت و شرایط خونه وارد مذاکره شوید.یافتن محل اقامت از طریق این سایت گاها ساده تر و راحت تر از سایتهای قبلی است.برای این کار ابتدا شهر موردنظر خود را از لیست گزینه ها انتخاب و سپس گزینه Search accomodation را انتخاب کنید و از صفحه بعدی منطقه و شرایط موردنظر خود را برای یافتن محل اقامت خود مشاهده و انتخاب کنید.با کلیک بر روی هریک از نتایج بدست آمده می توانید مشخصات کاملی از آگهی داده شده را بیابید و با ارسال ایمیل یا تماس تلفنی با آگهی دهنده(درصورت وجود در آگهی) با وی وارد مذاکره شوید.

پوشاک

هزینه پوشاک در سوئد تفاوت چندانی با ایران ندارد.فقط گاهی ممکن است در مواقع حراجی ها یا تاریخ های فروش ویژه از فروشگاههای مارک دار و درجه یک هم بتوانید اجناس را با قیمتهای باورنکردنی خریداری کنید.برای هزینه پوشاک می توانید بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کرون را درنظربگیرید.

حمل ونقل

بطور متوسط درنظرگرفتن ۵۰۰ کرون در ماه برای استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی در شهرهای سوئد و ۷۰۰ کرون برای شهر استکهلم کافی بنظر میرسد.در سوئد، اتوبوسهای عمومی در برنامه مشخص و دقیقی یکی از منظم ترین و راحت ترین راههای حمل ونقل در سطح شهر و همچنین خطوط بین شهری محسوب می شوند و اصولا بجز برای مسافرتهای خانوادگی نیاز چندانی به اتومبیل شخصی نخواهید داشت.درصورتی که همچنان درصدد باشید که از اتومبیل شخصی استفاده نمایید، باید هزینه های قابل توجه پارک اتومبیل در سطح شهر،هزینه بنزین (درحال حاضر ۱۲ کرون یا حدودا ۱۷۰۰ تومان به ازای هر لیتر) و هزینه بیمه ماهیانه اتومبیل خود را مدنظر داشته باشید.

تلفن و اینترنت

هزینه استفاده از تلفن همراه شخصی (درحد مکالمات معمولی) و اینترنت (خدمات Broadband) از شرکتهای مختلف ارائه دهنده اینگونه خدمات ارتباطی بطور متوسط ماهیانه ۳۰۰ کرون خواهد بود.سرعت اینترنت بسیار معمولی در سوئد حداقل ۵۴ مگابایت در ثانیه است ولی با پرداخت بیشتر می توانید به سرعتهای بالاتر نیز دسترسی پیدا کنید.

بهداشت و درمان

اگر در سوئد دانشجوی بین المللی باشید بطور خودکار شامل بیمه اجتماعی همگانی خواهید بود و درصورت بیماری تا سقف ۱۰۰۰ کرون بابت دوا و دارو بیشتر نخواهید پرداخت و بعد از آن هیچ هزینه دیگری از شما بابت هیچ خدمات درمانی دیگری دریافت نخواهدشد.درصورتی که شهروند سوئد هم باشید بازهم بطور خودکار بیمه درمانی هستید.با این همه،درنظرگرفتن ۲۵۰ کرون برای موارد احتمالی نشان از آینده نگری شما خواهد بود.درصورتی که بصورت توریستی به سوئد سفر می کنید، باید از کشور محل اقامت خود بیمه ای جهت پوشش بیمه خود در مدت اقامت تان در منطقه شنگن ارائه نمایید.

سفر

هزینه مسافرت در سوئد و یا سفر به کشورهای اطراف بستگی زیادی به خودتان دارد.اینکه از ایرلاینهای ارزان قیمت (مثل خدمات شرکت هواپیمایی رایان ایر) یا از خدمات Last Minute و یا از پکیج های استثنایی شرکتهای مختلف مسافرتی استفاده می کنید یا نه، نقش مهمی در کاهش هزینه سفرهای شما دارد.همچنین استفاده از خدمات هاستلها،هتل آپارتمانها و… تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های اقامتی شما دارد.صرفنظر از این موارد،بطور متوسط برای سفرهای داخلی در سوئد اختصاص ۵۰۰ کرون و برای سفرهای برون مرزی کوتاه مدت اختصاص ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کرون (تقریبا ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو) برای هر نفر کافی بنظر میرسد.

مجموع هزینه ها

در مجموع و طبق برآورد رسمی اداره مهاجرت سوئد، درنظرگرفتن ۷۳۰۰ کرون درماه(تقریبا ۷۳۰ یورو) برای هزینه های زندگی در سوئد کافیست ولی چیزی که در عمل معمولا مشاهده می شود، اختصاص ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو برای مخارج ماهیانه در سوئد نیز کفاف یک زندگی معمولی را خواهد داد.البته همانطوری که قبلا هم در بالا ذکر شد، این هزینه کلی بستگی زیادی به محل زندگی شما و نوع  عادات زندگی شما دارد.

طبق قوانین نسبتا جدید سوئد (دسامبر ۲۰۰۸) شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا در صورت دارا بودن یک دعوت نامه کاری از یک کارفرمای سوئدی امکان تقاضای اجازه کار و اقامت در سوئد را برای خود و خانواده ‌شان دارند. با این حال همواره پیدا کردن کار مناسب در سوئد و جلب اعتماد کارفرمای سوئدی از موانعی است که ایرانیان و شهروندان دیگر کشور‌های خارج از اروپا با آن مواجه هستند.

گواهی کیفیت سوئد ورکز (SWQC)

حسن نیّت ما در هر شرایطی ارائه دادن اشخاص حرفه‌ای و متخصص به کارفرمایان سوئدی است. لذا کسب گواهی کیفیت سوئد ورکز جهت استفاده از خدمات ما الزامی است.

کسب گواهی کیفیت سوئد ورکز شامل دو مرحله است:

 1. دارا بودن شرایط پایه
 2. انجام حد اقل یک آزمون تخصصی سوئد ورکز با نتیجه مطلوب

مرور مدارک شما و همچنین انجام آزمون‌های سوئد ورکز به وسیله و زیر نظر نماینده حقوقی ما در ایران صورت می‌گیرد.

SWQC 1: شرایط پایه

تمامی‌ متقاضیان میباید شرایط اولیه زیر را دارا باشند:

 • مدرک دانشگاهی

حد اقل مدرک لیسانس در رشته مورد نظر از یکی‌ از دانشگاه‌های معتبر ایران. مدرک میباید به انگلیسی‌ ترجمه و دارای مهر دادگستری و تمبر وزارت امور خارجه باشد.

 • سابقه کار

حد اقل ۲ سال سابقه کار در زمینه کاری مورد نظر. مدت زمان سابقه کار متفاوت بوده و در بعضی‌ شرایط کارفرما یان حتی دانشجویان تازه فارغ‌التحصیل شده را می‌پذیرند.

 • زبان انگلیسی‌ IELTS 6.0

مدرک معتبر زبان انگلیسی‌ در سطح حد اقلIELTS 6.0

جهت اطمینان خاطر کارفرمایان سوئدی از دارا بودن شرایط فوق انجام آزمون‌های فنّی زیر الزامی است.

SWQC 2: آزمون‌های هوشمند فنی

گام دوم جهت کسب گواهی کیفیت سوئد ورکز انجام آزمون‌های پیش استخدامی فنّی با نتیجه مطلوب می‌باشد. این آزمون ها جهت اطمینان خاطر از درجه تخصص افراد تقاضا کننده بوده و نتیجه آزمون‌ها به کار فرما‌های سوئدی ارائه میشود. .

 • میزان تخصص

ازمونها به شیوه‌ای طراحی شده اند که پیشگوئی میکنند کدام یک از تقاضا کنندگان بهترین شرایط, استعداد و تخصص لازم جهت موفقیت در شغل مورد نظر را دارا هستند.

 • آزمون‌های حرفه ای

آزمون‌ها بر پایه تحقیقات وسیع علمی‌, روانشناسی‌ و فنی‌ ساخته شده اند.

 • شرکت طراح

آزمون‌ها توسط شرکت SHL Previsor که یکی‌ از بزرگترین‌ شرکت‌ها در زمینه طراحی آزمون‌های هوشمند در دنیا‌ست ساخته شده اند.

توجه: آزمون‌ها یک مرحله الزامی بوده و نتیجه این آزمون‌ها در شروع پروسه مهاجرت تاثیر گذارند

مهاجرت به سوئد

آیا همینکه برای سالهای سال در اروپا یا در همین کشور سوئد زندگی کرده باشید،کافیست تا دیگر مهاجر یا Immigrant و یا به قول خود سوئدی ها Invandrare نامیده نشوید؟! آیا اگر فرزندان شما از دوران کودکی در اروپا یا سوئد بزرگ شده باشند،این حق را برای آنها قائل نیستید که جامعه آنها را با برچسبمهاجر غیرسوئدینشناسد و برای همیشه به این خاطر تبعیض یا هرگونه دسته بندی بین جمعیت یک کشور از بین برود؟! و یا اینکه نه معتقد هستید که بین یک ایرانی حتی در صورتی که از کودکی در سوئد بزرگ شده باشد با یک فرد سوئدی الاصل همچنان باید تفاوت اسمی باشد ولی وجود برچسب ها تا زمانی که خدشه ای به حقوق اجتماعی و قانونی آنها وارد نکند،اشکالی ندارد؟

!
آیا فکر می کنید که یک ایرانی در هر جای دنیا که زندگی کند فارغ از اینکه از کجا آمده و در چه محیطی رشد کرده است، باید تنها با تعصب و ملی گرایی تنها یک ایرانی نامیده شود و یا اینکه رشد کردن شخصیتی فرد در یک جامعه می تواند به وی هویت دوگانه ای بدهد؟! و اگر فرض کنیم که این فرد دارای هویت دوگانه است،آنگاه رفتار جامعه ای که در آن رشد نموده است باید با وی چگونه باشد؟! آیا مردم آن جامعه این حق را دارند که وی را هرگز یک سوئدی ننامند و یا اینکه رفتار آن فرد است که تعیین کننده رفتار مردم آن جامعه به وی و در نتیجه از بین رفتن فاصله ها و یا همچنان وجود این فاصله های فکری است؟!

در ادامه این موضوع را بیشتر می شکافیم و از نظرات برخی از دوستان سوئدی و غیرسوئدی استفاده می کنیم.

تبعیض و اختلاف قائل شدن بین دو نژاد یا نژادپرستی پدیده ای نیست که تنها مختص اروپایی ها یا کشورهای توسعه یافته دنیا باشد. مشکل اصلی در طرز فکر و نوع نگاه انسانها به محیط پیرامون خودشان است و اینکه آنها کل جمعیت جامعه ای که توده ی مردم آن هنوز از نظر توسعه فرهنگی به رشد و تکامل نرسیده اند را بدون استثناء مستحق تبعیض و فاصله های دور و دست نیافتنی از خود بدانند.بیماری ای که امروز گریبان دنیا را گرفته است مردمانی هستند که تنها دریچه ی دریافت اطلاعات آنها از دنیای پیرامون شان به فیسبوک،گوگل،CNN،BBC و برخی از شبکه های اجتماعی و مطبوعات جهت دار و نه بی طرف محدود شده است.امروزه دنیا به شکل بسیار هوشمندانه و تاسف باری به سمتی می رود که در آن رشد فناوری و توسعه علوم بیشتر از آنکه زمینه ساز آشنایی عمیق فرهنگهای مردمان از همدیگر شود،به سمت ارتباط های مجازی،غیرواقعی،موقتی و ناپایدار و عمدتا ناقص و بدون اعتماد و شفافیت لازم پیش می رود.نژادپرستی محصول کارخانه فکری ای است که در آن افکار بیمار و متعصب هیچگونه تمایلی به استخدام کارگران خارجی ندارند و حقوق آنها را محترم نمی شمارند.نژادپرستی تا زمانی به حیات خود ادامه خواهد داد که ما بعنوان مهاجر تلاشی برای شناساندن حقایق درون خود به محیط پیرامون خود نکنیم و انتظاری هم از دیگران برای درک و فهم حقایق مطابق با آنچه در عمل در کشورمان وجود دارد نداشته باشیم.شبکه های اجتماعی،کتب و اخبار رسانه ها به ارتقای سطح دانش انسانها کمک می کنند ولی قطعا ما برای نزدیکی عملی اندیشه ها و درک بیشتر از یکدیگر نیاز به وجود فضای گفتمانی داریم که در آن همه ی نقطه نظرات محترم شمرده شود و روحیه اتحاد را در بین ما تقویت کند

کشور سوئد صرفا با پناه دادن به جمعیتی پناهجو از کشورهای توسعه نیافته و یا در حال توسعه دنیا که آنهم با اجبار و کمک مالی سازمانهای حقوق بشری به سختی و با دردسرهای فراوان انجام می شود نمی تواند این ادعا را داشته باشد که کشوری موفق در زمینه مهاجرپذیری است.البته در بسیاری از تسهیلات و خدمات اجتماعی و آموزشی و درمانی رایگانی که دولت سوئد ارائه آنها را بدون چون و چرا حق مسلم و قانونی گروه های مختلف جمعیتی در سوئد می داند شکی نیست و همه ی اینها نشان از میهمان نوازی و روحیه انسان دوستی سوئدی هاست اما برای داشتن یک جامعه سالم و زیبا که در آن همه ی انسانها فارغ از نژاد و رنگ پوست شان در درجه اول یک انسان خوانده شوند فاصله ها هنوز محسوس است.حتی در کشورهایی که از نظر کیفیت و راندمان فرایند مهاجرپذیری کارنامه موفق تری به نسبت سوئد دارند(از جمله کانادا،آمریکا و استرالیا)،وجود برچسب ها همیشگی است و نمی توان ادعا نمود که یک فرد خارجی برای همیشه یک خارجی نامیده نشود اما بواقع خارجی یا مهاجر نامیده شدن یا نامیده نشدن در جای خودش هیچگونه اهمیتی برای افراد آن جامعه ندارد چون جمعیت مهاجر یک کشور خودش بخوبی می داند که یک مهاجر و خارجی است و به آن افتخار هم می کند اما مشکل از نقطه ای آغاز می شود که وجود برچسب ها به نقطه ی آغازی برای ایجاد فاصله های نامرئی بین انسانها تبدیل می شود و آنگاه بذر اختلاف برای همیشه در سلول های خاکستری افراد آن جامعه کاشته می شود

در واکنش به این پدیده،بسیاری از انسانهای مهاجر این را حق مسلم مردم آن جامعه می دانند که خودشان را به هر جهت برتر از آنها ببینند و در مواردی وجود این اختلاف را عملا در زندگی روزمره خود می پذیرند و نیازی هم به نزدیکی بیشتر احساس نمی کنند چون خودشان را از نظر تکامل فکری یا بلوغ اجتماعی بالغ و کامل می دانند و یا اینکه اساسا مردم جامعه میزبان را از نظر فرهنگی بسیار دور از خود می بینند و همینکه از نظر رفاهی و سیاسی در امان هستند برای آنها کافی بنظر می رسد.این عده از افراد هیچگونه تمایلی به سازگاری با محیط جدید خود ندارند و از نظر  مردم جامعه میزبان در رده شهروندان “بی اثر” جای می گیرند

بسیاری دیگر نیز وجود اختلاف ها را همیشگی نمی دانند و تلاش می کنند تا با درست رفتار کردن و نشان دادن حسن نیت و رفتارهای صادقانه و انسانی خود این اختلاف های فکری را به حداقل سطح ممکن خود برسانند.سوءاستفاده نکردن از قوانین،صداقت کاری و احساس مسئولیت در قبال خود و جامعه جدید،احترام به حقوق دیگران،پرداخت قانونی مالیات،احترام به فرهنگ و آداب و سنن مردم آن جامعه و میل به یادگرفتن زبان آنها،افتادگی و تواضع،سخاوتمندی و دوری از تعصب بیجا و بدون دلیل از مهمترین خصوصیات این گروه از افراد مهاجر است.تجربیات و آمارها نشان داده است که در طی زمان این عده از افراد مهاجر کمتر در معرض برچسب گرفتن قرار می گیرند و بخودی خود و در طی مرور زمان با فرهنگ جدید آنگونه سازگار می شوند که یک سوئدی بندرت و یا به سختی به این فکر می افتد که همسایه وی یک مهاجر سوئدی بوده است.این همان چیزی است که هر شهروند پس از سالها زندگی در غربت از یک جامعه آزاد و سالم انتظارش را دارد.در واقع آنچه از جامعه به شما بازخورد و یا فیدبک می شود با احتمال بسیار زیاد آن چیزی است که در جهت آن واقعا تلاش کرده اید و سپس انتظارش را داشتید.

اما در موفقیت فرایند مهاجر پذیری و ارتقای کیفیت و راندمان آن،جهت همه ی فلش ها تنها به سمت افراد مهاجر و مسئولیت های آنها در قبال جامعه جدید نیست بلکه این جامعه جدید هم در قبال افراد مهاجر مسئولیت هایی دارد که اگر بخوبی محقق نشود،باز هم گره از تمامی مشکلات باز نخواهد کرد.قطعا بسیاری از سیاست های اداره مهاجرت سوئد در فرایند مهاجرت قابل نقد و انتقاد است.مهاجرینی که علیرغم سالهای سال زندگی در سوئد با فرهنگ و کشور جدید کوچکترین سازگاری ای نیافته اند،مهاجرینی که بصورت غیرقانونی از آنها توسط کارفرمایان سودجو و بی انصاف کار کشیده می شود،مهاجرینی که بخاطر تنها زندگی در اروپا قوانین را دور می زنند و حقوق دیگران را محترم نمی شمارند،مهاجرینی که صرفا از تسهیلات و خدمات اجتماعی و سوسیال دولت سوئد استفاده می کنند و هیچگونه تعاملی با محیط خود ندارند،مهاجرینی که بازار کار مناسبی در سوئد نمی بینند و برای ماندن و زندگی در سوئد متوسل به راههای غیرقانونی،ناخواسته و غیراخلاقی می شوند و خیلی موارد دیگر

تمامی اینها انتقادهای روشنی است که به سیاست های اداره مهاجرت سوئد وارد است.اگر برای دولت سوئد بهبود این شرایط از اولویت برخوردار باشد،طبیعتا بایستی تمهیداتی را بیاندیشد که به مرور زمان شرایط برای بهتر شدن اوضاع فراهم شود.در غیراینصورت حتی اگر شما بعنوان یک فرد مهاجر به سوئد شهروند نمونه ای هم باشید با یک خلاء اجتماعی در مقابل خود روبرو هستید که عرصه را برای زندگی بهتر برایتان تنگ می کند.البته وجود این خلاء به این معنی هم نباید باشد که بهانه ای باشد که مسئولیت های فردی خودمان را از یاد ببریم.قطعا تعامل این دو با همدیگر نتیجه خوبی را در بر خواهد داشت و جامعه در صورتی که تلاشی را در جهت بهتر شدن مشاهده کند قطعا به آن واکنش نشان خواهد داد.

داشتن دو گذرنامه یا چند گذرنامه از کشورهای مختلف و یا داشتن حق شهروندی یا سیتیزن شیپی بصورت همزمان از دو یا چند کشور مختلف جهان، موضوعی است که در نوع خودش می تواند بحث برانگیز و امری پر چالش باشد.کشورهای مختلف جهان در این زمینه قوانین متنوعی دارند.برخی کشورها آن را منع می کنند و یا قوانین بازدارنده برای آن وضع کرده اند،برخی کشورها حتی جریمه های سنگین مالی و محدودیت های سیاسی و اجتماعی برای آن درنظر گرفته اند و برخی کشورها هم آن را امری مجاز می دانند و محدودیت خاصی برای آن قائل نیستند.نظر شما چیست؟!
در ادامه مروری کوتاه بر قوانین موجود در حوزه ی داشتن تابعیت دوگانه Dual Citizenship در سوئد،ایران و سایر کشورهای جهان خواهیم داشت و در نهایت با تحلیلی کوتاه و طرح پرسش هایی، قضاوت نهایی را بر عهده  خوانندگان فهیم این مطلب خواهیم گذاشت.

تابعیت دوگانه به زبان ساده

داشتن تابیعت دوگانه یعنی آنکه فردی در یک زمان شهروند(سیتیزن) دو کشور مختلف باشد.بطور مثال،فردی که از ایران به سوئد مهاجرت کرده و پس از پنج سال کار و زندگی در سوئد حق شهروندی یا سیتیزن شیپی سوئد را دریافت نموده و در واقع در حال حاضر دارای دو گذرنامه جداگانه از کشورهای ایران و سوئد است.

وضعیت تابعیت دوگانه در سوئد و سایر کشورهای جهان

در سوئد و با اجرایی شدن قانونی که از اول ماه جون سال 2001 میلادی قوت اجرایی یافت،امکان دریافت تابعیت دوگانه برای شهروندان سوئدی وجود دارد و در این زمینه هیچگونه محدودیت خاصی وجود ندارد.قبل از این تاریخ،شهروندان سوئدی تنها در شرایطی خاص از جمله در زمان تولد امکان دریافت تابعیت دوگانه را داشتند.

 

شما می توانید شرایط کامل برای دریافت حق شهروندی سوئدی را در اینجا بخوانید.توجه داشته باشید که سوئد همانند بسیاری از کشورهای اروپاییقانون خاکندارد یعنی فرزندی که در سوئد از والدین خارجی متولد می شود بطور خودکار شهروند سوئد محسوب نمی شود مگر آنکه یکی از والدین وی (پدر یا مادر) دارای تابعیت سوئدی باشند.

در کشور همسایه یعنی در نروژ و طبق قوانین موجود،به شخصی سیتیزن شیپی نروژی داده می شود که به مدت هفت سال از ده سال گذشته را در نروژ کار و زندگی کرده باشد و برای دریافت حق شهروندی نروژی حاضر باشد تا تابعیت اولیه و اصلی خود را باطل نماید.البته در مواردی خاص امکان این وجود دارد که بطور مثال فرد ایرانی بتواند تابعیت ایرانی خود را همچنان حفظ نماید و همزمان دارای دو گذرنامه باشد.این موارد خاص عبارتند از:

هزینه ابطال تابعیت اولیه فرد بدون هیچ دلیلی بسیار زیاد باشد

مدت زمان برای ابطال تابعیت اولیه فرد بدون هیچ دلیلی بسیار زیاد باشد

به دلایل امنیتی،فرد نباید با نهادها و سازمانهای دولتی کشور اول خود در تماس باشد.

*نکته:
ایرانیانی که در کشورهایی مثل نروژ و یا سایر کشورهایی که در آنها تابعیت دوگانه و چندگانه به رسمیت شناخته نمی شود زندگی می کنند معمولا با تکیه بر موارد ذکر شده در بالا، می توانند در صورت دریافت تابعیت دوم و سوم گذرنامه و تابعیت ایرانی خود را کماکان حفظ کنند.

نروژ به همراه چین،ژاپن،دانمارک،جمهوری چک،هندوستان،آذربایجان و چند کشور دیگر از جمله کشورهایی هستند که در آنها با وضع قوانین بازدارنده از شرایط بوجود آمدن تابعیت دوگانه یا چند گانه افراد جلوگیری می شود.
در کشورهای سنگاپور و آفریقای جنوبی احتمال ابطال تابعیت دوگانه یا چندگانه بصورت خودکار انجام نمی شود ولی محتمل است.حتی در عربستان سعودی داشتن تابعیت دوگانه حتی جریمه سنگین دولتی هم دارد.در بیشتر کشورهای عرب زبان دنیا،داشتن تابعیت دوگانه منع شده است.

کشورهای آلمان،اتریش،هلند معمولا اجازه داشتن تابعیت دوگانه را به افراد نمی دهند و تنها در حالتی که در زمان تولد فرد،امکان داشتن تابعیت دوگانه وجود داشته باشد(یعنی والدین وی از دو کشور مختلف باشند)،احتمال داشتن تابعیت دوگانه وجود دارد.بطور نمونه، آرنولد شوارتزنگرکه هم اکنون شهردار ایالت کالیفرنیاست متولد اتریش است ولی دارای تابعیت دوگانه اتریشی-آمریکایی است.در سایر موارد یعنی در صورتی که فرد درخواست تابعیت کشوری دیگر را بدهد،تابعیت آلمانی یا اتریشی فرد بصورت خودکار باطل می شود.

در اسپانیا نیز قوانین بازدارنده برای دریافت تابعیت دوگانه است و تنها در مواردی خاص این امکان وجود دارد که شخصی دارای تابعیت دوگانه باشد.بطور مثال اگر فردی که تابعیت اسپانیا را دارد تابعیت برخی از کشورهای آمریکای جنوبی و یا مرکزی را داشته باشد می تواند همچنان تابعیت اولیه خود را حفظ نماید.

در انگلستان هم داشتن تابعیت دوگانه برای افراد از سال 1948 میلادی بدون هیچگونه محدودیتی آزاد بوده است

در کانادا و آمریکا و طبق قوانین موجود،تمامی افرادی که در خاک کانادا یا آمریکا متولد شوند شهروند و یا سیتیزن آن کشور محسوب می شوند و مجاز هستند تابعیت دوگانه هم داشته باشند.حتی در آمریکا اگر شخصی بمدت شش ماه در ارتش این کشور خدمت کرده باشد،می تواند تابعیت آمریکایی دریافت کند.مطابق مقررات کشور آمریکا،افراد دارای تابعیت دوگانه یا چندگانه برای ورود و خروج از آمریکا باید از گذرنامه آمریکایی خود استفاده کنند با توجه به اینکه استفاده از گذرنامه غیرآمریکایی هم هیچ گونه مشکلی برای تابعیت آمریکایی آنها ایجاد نمی کند.

با این همه،دولت کانادا در سالهای اخیر موضوع عدم پذیرش تابعیت دوگانه افراد را مجددا در دست بررسی قرار داده است.دستور بازنگری پس از آن داده شد که دولت کانادا در ماه آگوست سال گذشته هنگام جنگ لبنان با اسرائیل 85 میلیون دلار صرف کرد تا 15 هزار نفر از لبنانی تبارهای ساکن کانادا که دارای پاسپورت کانادایی بودند را از آن کشور خارج سازد.

در ارمنستان تابعیت دوگانه افراد به تصویب رسیده است و براساس قانون هر فرد بالای 18 سال که زبان ارمنی بداند و با قانون اساسی این کشور آشنا باشد و نیز آنانی که ارمنی الاصل بوده یا همسر ارمنی داشته باشند، می توانند از مزایای تابعیت دوگانه برخوردار باشند.

در سوئیس و استرالیا و نیوزیلند که در این زمینه بیشترین حقوق را برای شهروندان خود قائل هستند،هم تابعیت دوگانه و هم تابعیت چندگانه افراد به رسمیت شناخته می شود و افرادی که تابعیت خارجی دارند می توانند تابعیت اصلی خود را بدون ابطال تابعیت اصلی خود حفظ کنند.

وضعیت تابعیت دوگانه در ایران

 طبق اصل چهل و یکم قانون اساسی ایران تابعیت کشور ایران حق مسلم هر فرد ایرانی است و دولت نمی تواند از هیچ ایرانی سلب تابعیت کند مگر به درخواست خود او یا در صورتی که به تابعیت کشور دیگری درآید.بنابراین،دولت ایران تابعیت دوگانه هیچ فرد ایرانی را به رسمیت نمی شناسد و در زمان مسافرت هر فرد ایرانی که سیتیزن کشورهای بیگانه هم هست باید گذرنامه ایرانی خود را همواره به همراه داشته باشد.طبق قوانین موجود در ایران، تابعیت یک امر همیشگی و زوال ناپذیر است.

عواقب ترک تابعیت در ایران

در صورتی که فردی ایرانی به هر دلیلی تابعیت ایرانی خود را لغو کند،این امرجرممحسوب نمی شود ولی عواقب خاص خودش را دارد.ابتدا اینکه در صورتی درخواست لغو تابعیت وی مورد بررسی قرار می گیرد که شخص متقاضی ترک تابعیت 25 سال تمام را داشته باشد و خدمت نظام وظیفه را انجام داده باشد ضمن اینکه هیات وزیران نیز خروج از تابعیت وی را اجازه دهد و مهم تر از همه اینکه متعهد شود ظرف حداکثر یک سال پس از ترک تابعیت نسبت به تعیین تکلیف اموال غیرمنقول خویش اقدام کند.این بدان معنی است که کلیه اموال غیرمنقول شخص ایرانی که دارای تابعیت دوگانه است با نظارت دادستان به فروش میرسد و پس از کسر مخارج فروش، الباقی قیمت آن به او مسترد می شود.

شرایط دریافت تابعیت ایرانی

طبق قانون اساسی ایران،اتباع خارجی در صورتی می توانند تابعیت ایرانی داشته باشند که:
به سن 18 سال تمام رسیده باشند

– 5 سال متوالی یا متفاوت بصورت قانونی در ایران ساکن بوده باشند

فراری از خدمت نظام وظیفه در کشور متبوع خود نباشند

در هیچ کشوری به جنحه مهم یا جنایت غیرسیاسی محکوم نشده باشند

محدودیت ها و مشکلات دریافت تابعیت ایرانی

با این همه، افرادی که تابعیت ایرانی دریافت کنند از تمامی حقوق یک ایرانی برخوردار می شوند ولی نمی توانند هیچگونه مقام و پستهای مهم دولتی یا سیاسی را احراز نمایند و یا در مجلس شورای اسلامی به عضویت درآیند و یا در امور قضاوت و یا در وزارت امورخارجه استخدام شوند.

در حال حاضر حتی به فرزندان بانوان ایرانی که با مردان غیرایرانی ازدواج می کنند،تابعیت ایرانی تعلق نمی گیرد و این فرزندان باید تابعیت پدر خارجی خود را داشته باشند.پدیده ازدواج دختران و زنان ایرانی با اتباع دیگر کشورها با ورود اتباع افغان به کشور شکل پیچیده‌تری به‌خود گرفت. ازدواج تعداد زیادی از دختران با مردان افغانی، تولد کودکانی را به‌دنبال داشت که دورگه بودند اما از زمان تولد در ایران ساکن بودند. رشد روزافزون این ازدواج‌ها، تولد کودکان دورگه بیشتری را در پی داشت. ورود به دبستان یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی بود که کودکان ایرانی- افغانی با آن روبه‌رو می‌شدند. از طرفی دبستان‌ها بدون برگه‌های هویتی نمی‌توانستند کودکان را ثبت‌نام کنند از سوی دیگر تولد این کودکان در هیچ سند رسمی‌ای به ثبت نرسیده بود.

تحلیلی کوتاه بر مقوله تابعیت دوگانه

همه ی ما می دانیم که داشتن تابعیت دوگانه یا داشتن دو گذرنامه در نگاه اول یعنی داشتن دو دفترچه کاغذی که هیچ دلیلی مبنی بر داشتن تعلق خاطر یا داشتن ریشه های فرهنگی و تاریخی مشترک با کشور موردنظر نخواهد بود.در واقع،داشتن گذرنامه از یک کشور بیگانه علاوه بر داشتن گذرنامه از موطن اصلی خود گویای هویت و شخصیت خارجی فرد نیست و شاید تنها راه حلی برای برخی افراد جهت تسهیل امور مسافرتی شان به خارج از کشور می تواند باشد.بنابراین،اگر در قوانین موجود ترک تابعیت اولیه فرد شرطی اجباری برای کسب تابعیت کشور دوم باشد،به احتمال خیلی زیاد هیچ فردی تن به آن نخواهد داد و کمتر کسی حاضر می شود تنها برای تسهیل امور مسافرتی اش از هویت اصلی خودش صرفنظر کند.البته موارد خاص همچنان وجود دارد و امکان دارد افرادی که از نظر سیاسی یا اجتماعی پناهنده محسوب می شوند تحت شرایط خاص تن به این کار بدهند ولی شاید بتوان ادعا نمود که توده ی افراد بر این باور باشند که داشتن تابعیت دوگانه تنها در صورتی واقعی جلوه می کند که فرد از نظر احساسات درونی با جامعه کشور جدید به قدری درهم آمیختگی داشته باشد که نسبت به کشور دوم خود احساس قوی تعلق خاطر و وفاداری نماید که معمولا این حالت نادر در کمتر فردی قابل درک است

بنابراین شاید طرح این پرسش خیلی هم غیرمنطقی و غیرمعقول نباشد اگر از خودمان بپرسیم که مرزهای تعریف تابعیت یک کشور در کجاست و آیا باید مرزی وجود داشته باشد یا خیر؟! آیا اینکه فردی خارجی تابعیت سوئدی داشته باشد و همزمان دارای دو گذرنامه از ایران و سوئد باشد در حالیکه از نظر درونی و شخصیتی،افکار و احساسات و حس مسئولیت پذیری و وفاداری قویتری نسبت به وطن اصلی خود دارد،دلیلی موجه برای داشتن تابعیت دوگانه وی می تواند باشد یا خیر؟! آیا گذرنامه فرد نباید چیزی فراتر از یک دفترچه کاغذی یا یک نیاز مقطعی باشد؟!
برای اینکه به پاسخ این پرسش ها کمی بیشتر نزدیک شوید،پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه کنید و نظرات خودتان را با دیگر دوستان تان در بخش نظرات این وبلاگ به اشتراک بگذارید.

سیاست های مهاجرتی دولت سوئد همواره با انتقادهای فراوانی از سوی منتقدان سیاسی و اجتماعی،مردم و رسانه های سوئد مواجه بوده است.انتقادهایی که هدف آنها در جهت کاهش روند پذیرش پناهندگان خارجی و سوق دادن اهداف فرایند مهاجرت به سوی استفاده از نیروهای کاری و متخصص  بوده است.وضع قوانین جدید مهاجرت کاری به سوئد( از 15 دسامبر سال 2008 میلادی) که طی آن راه برای ورود افراد متخصص خارجی به سوئد بازتر شده است نمونه بارزی از این تغییر و تحولات است.گرچه بخاطر مشکلات بیکاری در سوئد و در کل در سطح اروپا، هنوز هم راه برای ورود اینگونه افراد آنچنان که باید هم هموار و آسان نیست چون در صورتی این افراد تحصیلکرده و ماهر می توانند براحتی وارد سوئد شوند که از کارفرمایی در سوئد یک پیشنهاد رسمی کار داشته باشند.در حال حاضر،دریافت این پیشنهاد کار برای خارجی هایی که داخل سوئد هستند هم دشوار است چه برسد به افرادی که در خارج از سوئد هستند.

اما در این مطلب قصد داریم با بازگشتی به گذشته،نگاهی گذرا به اختلاف های سیاست های مهاجرتی دول سوئد و کانادا در جذب نیروهای خارجی-چه بعنوان پناهنده و چه بعنوان غیرپناهنده- در طی سالهای قبل داشته باشیم.هفت تفاوت عمده و مهم را بطور خلاصه بررسی می کنیم تا به نتایج عملکرد هر دو دولت در طی این سالها بیشتر پی برده باشیم.قصد نتیجه گیری نداریم زیرا بر این باوریم که مهاجرت به هر سرزمینی صرفنظر از اهداف و امیال شخصی افراد مهاجر،دارای شرایط (مزایا و معایب) منحصر بخود نیز هست.هفت تفاوت اصلی از این قرارند:

تفاوت اول:

نوع مهاجرانی که به سوئد مهاجرت می کنند با نوع مهاجرانی که به کانادا مهاجرت می کنند تفاوت اساسی دارد. بغیر از اقلیتی که برای تحصیل یا کار به سوئد می آیند و بغیر از نسل جدید مهاجران خارجی که پس از تغییر قوانین مهاجرت کاری در ماه دسامبر سال 2008 میلادی بعنوان نیروهای متخصص به سوئد می آیند،بیشتر مهاجرانی که به سوئد می آیند و یا در سالهای پیش وارد سوئد شده اند را افراد پناهجو و عموما تحصیل نکرده و غیرمتخصص تشکیل می دهند که بیشتر به حمایت های بشردوستانه دولت سوئد چشم دوخته اند در حالیکه سهم عمده مهاجران کانادا را اغلب افراد تحصیلکرده با توانایی ها و قابلیت های کاری در سطح بالا تشکیل می دهند که در قالب نیروی انسانی ماهر یا Skilled-Worker به کانادا وارد می شوند و در عرض مدت کوتاهی جذب بازار کار این کشور می شوند.از دهه نود میلادی تا کنون،این روند مهاجرتی در کانادا روندی صعودی و عموما با شرایطی که روز به روز سخت گیرانه تر برای پذیرش مهاجرین را تجربه کرده است.در نمودار زیر روند مهاجرت به سوئد و کانادا طی سالهای 1990 تا 2008 میلادی با هم نشان داده شده است.

در نمودار بالا،روند ورود مهاجران به سوئد و کانادا بر حسب درصد کل جمعیت کشور نشان داده شده است.همانطوری که مشاهده می کنید،در حالت کلی روند ورود مهاجران به سوئد بین 0.6 تا 0.8 درصد جمعیت کشور در نوسان بوده است درحالیکه در کانادا این روند کمتر و بین 0.4 تا 0.9 درصد جمعیت کشور متغیر بوده است.بیشتر متغیر بودن این روند در سوئد نشان می دهد که سرعت مهاجرت مهاجران به سوئد با سرعت ارائه خدمات مهاجرتی مثل دوره های آموزش زبان یا خدمات سکونت مهاجران همگون نبوده است.همچنین ورود چشمگیر مهاجران در سالهایی که سوئد خود با رکود اقتصادی مواجه بوده است به دشواری روند تطبیق پذیری مهاجران با محیط افزوده است.

تفاوت دوم:

در سالهای اخیر مهاجرت در سطح کلان به سوئد روندی تندتر از مهاجرت در سطح کلان به کانادا را داشته است و بهمین خاطر شاید جمعیت و نسل جدید مهاجر سوئد هنوز زمان کافی را برای تطبیق و سازگاری خود با جامعه و محیط جدید زندگی پیدا نکرده اند.این در حالیست که مهاجرت در سطح کلان به کانادا در سالهای دورتر اتفاق افتاده است و مهاجران به کانادا با داشتن زمان بیشتر در تطبیق و تلفیق خود با محیط،توانسته اند تاکنون از نظر سازگاری اقتصادی موفق تر از سوئدی ها عمل کنند.البته نباید از این نکته هم غافل شد که موانع و مشکلاتی که بر سر راه پیدا کردن کار در دو کشور موجود است،تفاوت های اساسی با هم دارند که این خود در تند و کند شدن روند سازگاری اقتصادی قشر مهاجر تاثیر بسزایی دارد.

تفاوت سوم:

دولت کانادا برای مهاجرت پیش شرط های متفاوتی با دولت سوئد دارد.بدین معنی که مهاجران برای ورود به کانادا عموما باید حداقل به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشند در حالیکه دولت سوئد پس از ورود افراد مهاجر است که این شرط را لازمه ورود به بازار کار سوئد می داند و دانستن زبان سوئدی پیش شرط ورود به بسیاری از مشاغل است و مشاغل انگلیسی زبان بسیار محدودتر هستند

 

تفاوت چهارم:

مقایسه آمارهای نرخ اشتغال نیروهای مهاجر خارجی در دو کشور خود گویای این حقیقت است که در کانادا این اشتغال با سرعت بیشتری صورت می گیرد اما اینکه مشاغل موردنظر با تخصص های افراد مهاجر در ارتباط مستقیم بوده و یا میزان حداقل دریافتی آنها چقدر بوده است خود یک مقوله دیگری است که جای بحث دارد.تحقیقات و آمارها همچنین نشان می دهند که هرچقدر شرایط ورود به بازار کار در کشوری سخت تر باشد(مثل سوئد)،میزان توجه افراد به میزان حقوق و مزایای دریافتی کمتر خواهد بود و بیشتر تمرکز بر روی خود یافتن شغل و استخدام شدن می باشد در حالیکه در کشورهایی که شرایط ورود به بازار کار در آنها به نسبت آسانتر است(مثل کانادا و آمریکا)،روند استخدام شدن تندتر است و در نتیجه سازگاری اقتصادی افراد مهاجر نیز زودتر اتفاق می افتد.

تفاوت پنجم:
نرخ اشتغال و بیکاری در کانادا با نرخ بیکاری و اشتغال در سوئد تفاوت های زیادی دارد.در نمودار زیر نرخ بیکاری در سوئد و کانادا طی سالهای 1980 تا 2009 میلادی نشان داده شده است:

همانطوری که در نمودار بالا مشاهده می کنید،نرخ بیکاری در سالهای دهه هشتاد میلادی بین 2 تا 4 درصد در نوسان بوده درحالیکه در همین بازه زمانی،نرخ بیکاری در کانادا بین 8 تا 12 درصد بوده است اما در دهه نود میلادی و پس از آن با اتخاذ سیاست های جدید مهاجرتی کانادا،نرخ بیکاری در کانادا روندی نزولی را طی کرده است درحالیکه در سوئد این روند تقریبا صعودی بوده است. اگر سیاست های مهاجرتی در کانادا همانند سیاست مهاجرتی سالهای قبل از سال 2008 میلادی در سوئد،تنها به ورود گسترده پناهندگان و مهاجرت از طریق پیوندهای خانوادگی محدود می شد، امروزه تقریبا دیگر تفاوتی بین آمارهای بیکاری بین دو کشور دیده نمی شد.در حال حاضر،نرخ بیکاری در کانادا 7.2 % و در سوئد 8.8 % می باشد.(آمار مربوط به ماه جولای سال 2011 میلادی است.)

نرخ اشتغال در کانادا بین افراد مهاجر به کانادا و شهروندان کانادایی تبار متفاوت است.همچنین آمارهای اشتغال برای مردان و زنان هم تفاوت زیادی دارند. با نگاهی به جدول زیر متوجه می شویم که بسته به بازه زمانی و بسته به اینکه چند سال یک فرد در کانادا زندگی کرده باشد، نرخ اشتغال به نسبت کل جمعیت کشور برای افراد 25 تا 64 سال بسیار متغیر است.

همچنین بسته به اینکه چند سال در کانادا زندگی کرده باشید و از چه سطح تحصیلاتی برخوردار باشید، نرخ اشتغال متغیر است.نمودار زیر خود گویاست.

تفاوت ششم:

وجود سیستم اجتماعی سخاوتمند در سوئد(سوسیال و کمک هزینه های دولتی) موجب وادار نمودن افراد مهاجر برای ورود به بازار کار جهت امرار معاش روزانه نمی شود که این خود موجب کند شدن روند سازگاری اقتصادی افراد مهاجر در سوئد می شود در حالیکه در آمریکا و با چند درجه کمتر در کانادا چنین چیزی اتفاق نمی افتد و یا کمتر اتفاق می افتد.سوءاستفاده برخی پناهندگان و مهاجران به سوئد از وجود چنین ساز و کاری موجب شده است که انتقادهای فراوانی متوجه سیاست های سیاسی و اجتماعی دولت سوئد طی این سالها شود.این در حالیست که برخی نیروی های متخصص مهاجر ضمن محروم بودن از چنین حمایت های دولتی و رویارویی با مشکلات اقامتی با موانع بسیاری برای ورود به بازار کار و تشکیل یک زندگی مناسب مواجه هستند.در کانادا شرایط این تسهیلات اجتماعی برای قشر مهاجر تحصیلکرده و متخصص مهیاتر است اما مشکل کاریابی و اشتغال در ابتدای ورود به کشور تقریبا برای هر دو کشور وجود دارد گرچه در کانادا همانطوری که در بالا اشاره شد،شرایط اشتغال و روند سازگاری با محیط به نسبت سوئد مساعدتر است


تفاوت هفتم:

در سال 2005 میلادی، نرخ مهاجرت به سوئد به میزان قابل توجهی افزایش یافت و این افزایش ها خود بخود موجب شد که از کیفیت خدماتی که باید برای افراد مهاجر از جمله برای آموزش زبان و خدمات رفاهی جهت اسکان آنها تدارک دیده شود کاسته شود.این یعنی آنکه افراد مهاجر برای آموزش زبان سوئدی مدت بیشتری در صف های انتظار ماندند و یا مدت بیشتری را برای یافتن اسکان موقت سپری نمودند.در نتیجه روند سازگاری با محیط برای مهاجرین به سوئد طولانی تر شد

زیر آسمان سوئد: هفته نخست ماه جولای هرساله در سوئد به هفته سیاستمداران یا Almedalsveckan اختصاص دارد. در طول این هفته که در واقع یکی از مهمترین هفته های تقویم سیاسی سوئد محسوب می شود سمینارها،سخنرانی ها و همایش های بسیاری با حضور نمایندگان احزاب اصلی پارلمان سوئد در پارک Almedal در شهر ویسبی Visby در جزیره زیبای گوتلند سوئد برگزار می شود.علت انتخاب این مکان برای برگزاری مراسم به سال 1968 میلادی برمی گردد یعنی زمانی که نخست وزیر سابق سوئداولف پالمههر تابستان در این مکان به سخنرانی می پرداخت.نخستین دور از این مراسم سیاسی بطور رسمی در سال 1982 میلادی با برگزاری سمینارهای اقتصادی حزب سوسیال دموکرات سوئد آغاز شد و از آن سال به بعد هرساله در نخستین هفته ماه جولای این مراسم با حضور سیاستمداران و نمایندگان احزاب سیاسی جهت بحث درباره مسائل سیاسی روز کشور در این مکان برگزار می شود.

امسال در سومین روز از هفته Almedalen ،آقاییان بیورکلوند” Jan Björklund-رهبر حزب لیبرال و وزیر آموزش سوئد-پیشنهادی را مبنی بر تسهیل شرایط برای مهاجرین متخصص و تحصیلکرده از جمله دانشجویانی که برای پیدا کردن کار قصد ماندن در سوئد را دارند را مطرح نمود که توجه بسیاری از سایر نمایندگان احزاب و از جمله نماینده حزب دموکرات مسیحی را برانگیخت.

رهبر حزب آزادیخواه(لیبرال) سوئد از نیاز سوئد به نیروهای بیشتری با تحصیلات عالیه خبر داد و گفت که باید شرایط برای ورود محققین،پژوهشگران و مهندسین متخصص و تحصیلکرده به سوئد آسانتر از پیش شود.وی پیشنهاد نمود که باید به متقاضیانی که دارای تحصیلات عالیه (حداقل فوق لیسانس) هستند ولی هنوز پیشنهاد کاری قابل توجهی از داخل سوئد ندارند- به شرطی که توانایی تامین مالی امرار معاش خود را داشته باشند و به یکی از زبانهای سوئدی یا انگلیسی نیز مسلط باشند- امکان ورود به سوئد جهت یافتن کار و ورود به بازار کار سوئد داده شود.

“یان بیورکلونددر توجیه پیشنهاد خود اضافه نمود که امروزه در جهان توسعه اقتصادی دیگر تنها در گرو مکانیزه شدن نیست بلکه کشورهایی از عملکرد و کارایی بهتری برخوردار خواهند بود که در جذب نیروهای لایق متخصص و تحصیلکرده موفق تر هستند.وی همچنین خواستار ایجاد تسهیل شرایط برای کارآفرینان و یا کسانی شد که تجربه راه اندازی کسب و کار را دارند و می خواهند با یک سرمایه اولیه ای به سوئد مهاجرت کنند و این کسب و کار را در سوئد پی بگیرند

حرفهای اخیر وزیر آموزش سوئد در حالی مطرح می شود که طبق آخرین قوانین مهاجرتی کاری سوئد که از 15 دسامبر سال 2008 میلادی به مرحله اجرا گذاشته شد،افراد تحصیلکرده یا متخصص تنها در صورتی می توانند از سایر کشورها به سوئد مهاجرت کاری داشته باشند که از یک کارفرمای داخل سوئد یک پیشنهاد رسمی کار داشته باشند ولی اکنون با صحبت های اخیر وی انتظار می رود فصلی جدید از مذاکرات احتمالی بیشتر در این رابطه در محافل سیاسی سوئد رقم بخورد.

مراحل گرفتن ویزا برای دیدار از خویشاوندان و دوستان

برای ورود به سوئد یا هر کشور عضو منطقه شنگن، برای دیدار خویشاوندان یا دوستان، گردش توریستی، سفر بازرگانی، شرکت در کنفرانس یا عبور از این کشور (ترانزیت) افراد موظف به داشتن ویزا میباشند. ویزا مجوزی است که از طرف کنسولگری هر کشور، به فرد داده میشود و باید قبل از ورود به منطقه شنگن در پاسپورت درج شده باشد.

مراحل گرفتن ویزا برای دیدار از خویشاوندان و دوستان به قرار زیر است:

۱. باید پاسپورت فرد درخواست کننده، حداقل سه ماه پس از تاریخ انقضای ویزا معتبر باشد.

۲. مقامات سوئد تشخیص داده اند که هر مسافر هر روز به ۴۰ یورو (۳۷۰ کرون) طی مدت اقامت در سوئد نیاز دارد. این مبلغ در برخی موارد از جمله در مورد اطفال خردسال، یا در مواردی که هزینه مکان و غذا از قبل پرداخت شده باشد و یا اینکه متقاضی ویزا نزد خویشاوندان یا دوستان سکونت نماید کاهش پیدا میکند. فرد میتواند صورتحساب بانکی در ایران و یا مدرک دیگری که بر طبق آن دعوت کننده در سوئد تعهد کرده باشد که تمام مخارج را درطول مدت بازدید او تقبل میکند ارائه دهد

۳. یک بیمه پزشکی نیز لازم است تا مخارج زیر را تحت پوشش قرار دهد:

خدمات پزشکی اورژانسی

خدمات درمانی بیمارستانی اضطراری

انتقال به وطن به دلایل پزشکی

این بیمه بایستی مخارجی بالغ بر ۳۰۰۰۰ یورو را تحت پوشش قرار دهد و در کلیه کشورهای شنگن اعتبار داشته باشد.

۴. برای درخواست ویزا فرد میبایستی فرم “درخواست ویزا برای شنگن” را تکمیل نماید. این فرم را میتوان از طریق اینترنت با آدرس :

www.migrationsverket.se دریافت کرد، همچنین این فرم نزد مقامات سوئد در کنسول گری این کشور موجود میباشد.

۵. متقاضی میبایست فرم “ضمیمه خوانوادگی“(Bilaga D ) را نیز پر کند.

۶. فرد دعوت کننده میبایستی فرم “دعوتنامه” (Bilaga E) را تکمیل کند. همچنین یک گواهی مشخصات فردی(personbevis) با عنوان دعوتنامه (Inbjudan) را از اداره مالیات شهر خود دریافت کند و به همراه فرم تکمیل شده(Bilaga E) برای فرد متقاضی ارسال کند.

۷. پرداخت هزینه تقاضای ویزا به کنسولگری سوئد به میزان ۶۰ یورو (حدود ۵۵۰ کرون سوئد).

صدور ویزا معمولا دو هفته طول خواهد کشید ولی مدت رسیدگی به مدارک در مقامات اداری سوئد در خارج از کشور متفاوت است. برای اطمینان از اینکه ویزا را به موقع دریافت کنید بایستی درخواست خود را حداقل دو ماه قبل از سفر به سوئد به کنسولگری ارائه دهید. لازم به ذکر است که در تعطیلات تابستانی (از ماه ژوئن تا اوت) به علت بالا بودن تعداد درخواست کننده‌ها این زمان طولانی تر خواهد بود.

مدت ویزا محدود است و طی یک دوره ششماهه حداکثر سه ماه اعتبار دارد. در صورت داشتن دلایل ویژه فرد میتواند برای مدت طولانی تری (حداکثر یکسال) ویزا دریافت کند، ولی در این صورت ویزا برای ورود و ماندن در سوئد اعتبار دارد. ( به طور مثال یکی از دلایل ویژه اینست که فرد متقاضی لازم باشد در طول یکسال چندین مرتبه برای دیدار فرزند خود به سوئد سفر کند.)

در صورت تمایل میتوان مدت ویزا را با مراجعه به اداره مهاجرت در سوئد تمدید کرد. در این صورت میبایست یک هزینه دیگر از قرار ۱۰۰۰ کرون برای افراد بزرگسال و ۵۰۰ کرون برای کودک زیر ۱۸ سال پرداخت کرد.

به این مطلب امتیاز دهید:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای