راهنمای مهاجرت تحصیلی به سوئیس

شرایط تحصیل در سوئیس – تحصیل رایگان در سوئیس – تحصیل در سوئیس بدون مدرک زبان 

مورد تایید وکلای مجموعه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دسته بندی: کشور سوئیس
بروزرسانی: 14 شهریور1400

اقامت تحصیلی سوئیس (راحت ترین راه مهاجرت به سوئیس)

اقامت تحصیلی سوئیس بی شک یکی از آرزوهای بزرگ جوانان برای تحصیل در این کشور است. مهاجریست با علم بر این نکته در این مقاله سعی دارد در خصوص شرایط تحصیل در سوئیس، خصوصا تحصیل رایگان در سوئیس و هزینه های تحصیل در سوئیس و … اطلاعات مهم و اساسی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهد.

سوئیس نام رسمی کنفدراسیون سوئیس و برگرفته از تلفظ فرانسوی این کلمه میباشد.

از آنجاییکه در سال 1291 اولین استانی که به کنفدراسیون سوئیس پیوست ، سوئیس نام داشت این نام برای این کشوربه یادگار ماند . جمعیت این کشور در حال حاضر بالغ بر 7.5 میلیون نفر میباشد که بیست درصد این جمعیت را خارجیان تشکیل میدهند .

  ایتالیایی ها ، اتباع  یوگوسلاوی سابق و سپس پرتقالیها و ترکها  پرتعداد ترین  تیره خارجیها محسوب میشوند  . این کشور متشکل از 26 استان میباشد که اصطلاحا کانتون نامیده میشود و هر کانتون در امور داخلی خود از خودمختاری نسبی برخوردار هست .

 زبان رسمی در 20 کانتون آلمانی ، 5 کانتون فرانسوی و 1 کانتون ایتالیایی می باشد و لیکن در بعضی از کانتونها مثل فریبورگ ویا گرابوندن بیش از یک زبان رایج است و در کل سوئیس از هر سه زبان به عنوان زبان رسمی نام برده میشود. سوئیس تنها کشور دنیا میباشد که از سه زبان رسمی برخوردار است  . آب و هوای این کشور در سالهای اخیر رو به تعادل نهاده و از زمستانهای سرد و سخت کمتر اثری به چشم میخورد. 

این کشور به طرز با شکوهی در دامنه کوه آلپ قرار گرفته و این مساله باعث پیدایش جذابیتهای خارق العاده ای در این کشور گردیده به طوریکه تفاوت آب و هوا در شمال و جنوب این کشور کاملا محسوس میباشد . این کشور به کشور دریاچه ها نیز مشهور است به طوریکه تعدد و فراوانی دریاچه ها در این کشور کوچک توجه هر بیننده ای را به خود جلب میکند .

 اقتصاد این کشور نیز به نوبه خود در خور توجه میباشد . در حالیکه پس از به وجود آمدن پول واحد اروپایی ، کشور های این منطق تورم سرسام آوری را تجربه کردند ولیکن این کشور توانست بدور از هرگونه دغدغه خاطری از این پدیده مستثنی بماند .در آمد سرانه مردمان این کشور در حال حاضر 43000 دلار آمریکا در سال میباشد و حجم مبادلات تجاری این کشور بیش از 400 میلیارد دلار در سال گذشته بوده بطوریکه از میزان 3.5 میلیارد دلار سهم صادرات به ایران و تنها 20 میلیون دلار واردات از ایران بوده است .

از سال 1848 سوئیس دارای سیستم فدرالی مشابه 23 کشور جهان است. سوئیس دارای یک قوه قانونگذاری بنام مجمع فدرال، یک قوه اجرائی بنام شورای فدرال و یک قوه قضائیه بنام دادگاه عالی فدرال است.

کنفدراسیون سوئیس مرکب از 20 کانتون و 6 نیم کانتون است. در قانون اساسی این کشور برای کانتون ها سهم قابل توجهی از خودمختاری و آزادی در زمینه اتخاذ تصمیمات سیاسی در نظر گرفته شده است.

46 درصد مردم این کشور کاتولیک، 40 درصد پروتستان و 7 درصد نیز پیرو سایر مذاهب میباشند. 7 درصد نیز بدون دین هستند. پیروان تمامی مذاهب در سوئیس از آزادی در عمل به فرایض دینی برخوردارند. دین اسلام پس از کاتولیک و پروتستان سومین دین بزرگ این کشور میباشد. مسلمانان با بیش از 400 هزار نفر 20 درصد کل جمعیت خارجیان مقیم و 4 درصد کل جمعیت سوئیس را تشکیل میدهند.

 زوریخ بزرگترین شهر سوئیس است و در ساحل دریاچه زوریخ و در شمال این کشور، جایی که رود لیمات به این دریاچه میریزد واقع شده است. تاریخچه سکونت در این شهر به ۷۰۰۰ سال قبل و زمانی که رومی ها در قرن ۱۵ آن را به نام توریکام میشناختند برمیگردد. امروزه زوریخ از بزرگترین مراکز مالی دنیا محسوب میشود و بیشتر موسسات مالی و بانک ها و همچنین مراکز توسعه و تحقیقات در آن قرار گرفته اند.

 موزه ها و گالری های هنری و یکی از مهم ترین سالن های تئاتر دنیای آلمانی زبانان در زوریخ سالانه پذیرای توریست های بیشمار است. آب و هوای زوریخ اقیانوسی یا مرطوب قاره ایست و چهار فصل را میتوان در آن تجربه کرد

کشور سوئیس دارای یکی از بالاترین میزان در آمد سرانه در جهان (بالغ بر 60 هزار فرانک) میباشد. دولت این کشور سالیانه حدود 4 میلیارد دلار را به منظور پرداخت حق بیمه بیکاری هزینه می کند. بطور کلی اقتصاد سوئیس بر مبنای فعالیت های متنوع صنعتی، تجاری و سیستم اقتصاد بازار آزاد استوار است. منابع اقتصادی این کشور، صنعت، کشاورزی، توریسم، بانکداری و بیمه میباشد.

ایمنی و امنیت:

1- آمار جرایم در سطح شهرهای سوئیس نسبتا پائین است ولی این بدان معنی نیست که هموطنان در حفظ و نگهداری اموال و مدارک مسافرتی دقت نداشته و بدون رعایت احتیاط در سطح شهر رفت و آمد نمایند. جیب بری، سرقت پول و گذرنامه و دیگر جرائم خرد خصوصا در فصل تابستان و در محل های بازدید جهانگردان اتفاق می افتد.

2- مواردی از سرقت وسایل مسافرین (همانند سایر کشور ها) در هتل ها و رستورانها و مناطق عمومی گزارش گردیده است، لذا رعایت جوانب احتیاط ضروری می نماید.

قوانین، آداب و رسوم:

1- مردم سوئیس بسیار به مقررات احترام می گذارند و بی نظمی و نقض مقررات را به هیچ وجه برنمی تابند، بنابراین رعایت قوانین و مقررات واحترام به حقوق دیگرافراد جامعه ضرورت تام دارد.

2- مسافرین اتوبوس ها، ترامواها و قطارهای درون شهری بلیط و کارت تردد طلب نمی شود و فرض بر این است که همه دارای بلیط هستند اما هر از چند گاهی مامورین مخفی برای کنترل بلیط و کارت های مجاز تردد سر زده وارد وسایط نقلیه عمومی می شوند. لذا تهیه بلیط اینگونه وسایل نقلیه عمومی قبل از سوار شدن ضروری است.

3- مقررات و قوانین داخلی سوئیس برای گردشگران خارجی نیز کاملا اجرا می گردد و پلیس نسبت به رعایت آن از طرف خارجی ها هیچگونه انعطاف و اغماضی ندارد.

4- افراد خارجی که وارد این کشور میشوند باید مبدا و منبع پولهای همراه خود را بدانند تا درصورت سوال از طرف مقامات ذیربط بتوانند پاسخ لازم را داشته باشند در غیراین صورت مشمول پولهای قاچاق و غیر قانونی می شوند که براحتی نمی توان به حل و فصل آن اقدام نمود.

5- برای رانندگی در این کشور می باید گواهینامه ملی آن یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از 160 کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. 

اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

6- به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

7- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

 

 

شرایط سفر و اطلاعات سودمند

1- پول رایج این کشور فرانک سوئیس است که هر 2/1 واحد آن یک دلار آمریکا است.

2- خرید از فروشگاههای این کشور راحت و با حفظ احترام مشتری همراه است. اما باید توجه داشت که کلیه فروشگاههای بزرگ و سوپر مارکت های این کشور با تلویزیونهای مدار بسته و کنترلهای مخفی شدید اداره می شوند. بنابراین در هنگام خرید باید کلیه اجناس مورد نیاز را در چرخ دستی و زنبیل های مخصوص خرید قرار داده و سپس به صندوق های پرداخت ارائه و پس از پرداخت وجه در پاکت قرار داد. توصیه میشود که از قرار دادن اجناس در پاکت و یا گرفتن آنها در دست قبل از پرداخت وجه به صندوق اکیدا خودداری گردد تا شائبه سرقت و دزدی به میان نیاید.

3- در صورت سرقت از فروشگاه ها و سوپر مارکت ها جرائم سنگین و دخالت پلیس و اعزام به دادگاه و تبعات سخت در انتظار مرتکبین است.

4- هزینه زندگی در این کشور شامل خوراک، پوشاک، هتل و اقامت در سطح اروپا بالاترین نرخ را دارد.

5- تلفن دفتر هواپیمای جمهوری اسلامی ایران در ژنو 0041-22-7415252 می باشد.

6- در بدو ورود به این کشور چنانچه در برن اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.

7- درخصوص خرید ازفروشگاههای بزرگ این کشور توصیه میگردد تا هنگام خروج نهایی از فروشگاه، رسید خرید را دراختیار داشته باشید تا درصورت کنترل امنیتی و تقاضای رسید بتوانید آن در اختیار مأمورین فروشگاه قرار دهید.

8- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری:

اصولا مهاجرت به سوئیس از پیچیدگی بسیار خاصی برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا برخوردار میباشد و این شرایط حتی برای اتباع کشور آمریکا نیز اعمال میگردد .  

درصورتیکه در نظر دارید به صورت سرمایه گذاری به کشور سوئیس مهاجرت نمائید میبایست که ابتدا یک شرکت حقوقی در کشور سوئیس ثبت نمائید . سپس باید یک فعالیت اقتصادی را راه اندازی بنمائید به طوریکه برای حداقل 10 نفر شغل ایجاد بنمائید. مبلغ سرمایه گذاری شده چندان مورد توجه  مقامات محلی قرار ندارد ولیکن توجه داشته باشید که حقوق یک کارگر عادی در ماه دست کم 3500 فرانک میباشد . 

پس از گذشت یکسال و در صورتیکه فعالیت اقتصادی قابل قبولی داشته باشید و میران سود آوری خالص شرکت شما بالای 000 100 فرانک باشد میتوانید برای دریافت اقامت  سالیانه سوئیس که به کارت اقامت B  معروف میباشد  اقدام نمائید که این اقامت پس از گذشت 5 سال به اقامت نوع  دائم که به کارت اقامت  C معروف میباشد، تبدیل خواهد گردید. مطابق با قانون جدید مهاجرت که اکنون در پارلمان این کشور در دست بررسی میباشد دارندگان اقامت دائم  C  بعد از گذشت 3 سال میتوانند برای اخذ تابعیت سوئیس اقدام بنمایند .

مهاجرت از طریق بازنشستگی

 درصورتیکه شما بالای 55 سال سن داشته باشید و بتوانید ثابت بنمائید که در گذشته از پیوندی محکم  با کشور سوئیس برخوردار بوده اید تحت شرایط خاصی میتوانید برای کارت اقامت B  این کشور برای خانواده خود و فرزندان زیر 18 سالتان اقدام بنمائید .

 به عنون مثال ممکن است شما در گذشته چندین بار به کشور سوئیس سفر کرده باشید بطوریکه این کشور یکی از مقاصد اصلی تفریحی شما بوده باشد و یا اینکه دارای سابقه بازرگانی با کشور سوئیس بوده باشید و یا اینکه خود و یا یکی از فرزندانتان در کشور سوئیس تحصیل کرده باشد .

همچنین شما باید ثابت بنمائید که دیگر قصد فعالیت اقتصادی در داخل ویا خارج از سوئیس را ندارید و میخواهید دوران بازنشستگی خود را آغاز بنمائید و همچنین  دارای درآمد سالیانه دسته کم برابر با 000 100 فرانک سوئیس هستید که از این مبلغ باید 000 25 فرانک آنرا به عنوان مالیات بر درآمد به دولت سوئیس بپردازید .

مهاجرت از طریق تخصص:

همه ساله بخش عظیمی از نیروی متخصص این کشور از خارج از سوئیس تامین میگردد . مطابق با قانون مهاجرت این کشور اتباع خارج از محدوده اتحادیه اروپا تنها در صورتی میتوانند متقاضی مهاجرت به کشور سوئیس باشند که از یک تخصص حرفه ای در سطح بالا برخوردار باشند و یک شرکت سوئیسی نیز مایل به استخدام این افراد باشد . 

البته هر شرکتی نیز به راحتی نمیتواند متقاضی استخدام پرسنل خارجی باشد و کیفیت و کمیت شرکت ساپورت کننده از طرف مقامات محلی کاملا مورد بررسی قرار خواهد گرفت . در صورت موفقیت برای این اشخاص اقامت سالیانه Bصادر خواهد گردید .

الزامات ورود و اقامت:

1- دولت سوئیس هنوز عضو اتحادیه اروپا وقرار داد شنگن نمی باشد واخذ روادید جداگانه ضروریست و مقررات خاص خودش را دارد که غالبا درهر استان متفاوت است.

2- دولت سوئیس هیچ گونه روادید توریستی را بدون داشتن دعوتنامه از بستگان درجه یک در این کشور برای اتباع ایرانی صادر نمی نماید.

3- باتوجه به مقررات جدید دولت سوئیس، افرادی که بصورت گردشگر وارد این کشور میشوند، هیچگونه شانس اخذ اقامت، کار وادامه تحصیل را ندارند و درصورت اقامت غیر مجاز دستگیر و به اردوگاههای ویپه پناهندگان فرستاده می شوند. پس از طی دوره زندانی، که دوران سختی برای فرد خاطی از نظر روحی است، وی به کشور مبداء بازگردانده میشود.

4- هزینه روادید این کشور برای اتباع جمهوری اسلامی به ترتیب عبارت است از:

ملی 55 فرانک سوئیس

5- هزینه همراهان 16 تا 18 سال نصف این مقدار می باشد، همچنین در صورت تمایل فرد به تسریع پروسه صدور روادید 50 درصد هزینه روادید اضافه خواهد شد.

6- هزینه های پرداخت شده در صورت رد درخواست متقاضی، غیر قابل استرداد می باشد.

بهداشت:

1- بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر در این کشور وجود دارد

هپاتیت A:

2- امکانات بهداشتی، تجهیزات بیمارستانی، دارو و درمان در کشور سوئیس بسیار مناسب و در همه بخش ها در دسترس میباشد. مشکل اساسی در این زمینه هزینه بالای دارو و مراحل مختلف درمان است که در این خصوص توصیه می گردد در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهره برد.

3- مواد خوراکی، سرویس های بهداشتی و . . . در سطح مطلوب در کلیه نقاط این کشور فراهم می باشد.

4- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید.

5- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.

6- سعی نمائید در تهیه خوراک و آب مناسب (ترجیحا آب بسته بندی) دقت نمائید.

7- جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور می توانید به سایت بهداشت جهانی: www.who.int/countries/en/ مراجعه نمائید.

جالبه بدونی که

کشور سوئیس بیشترین میزان شکلات را در سطح جهان تولید می کند.
دانستنی ها

مدارس سوئیس در سطح دنیا حرف اول را می زنند و دروازه ای برای ورود به دانشگاه های برتر دنیا و پست های شغلی برتر محسوب می شوند. دانش آموزان خارجی می توانند در مدارس بین المللی و شبانه روزی این کشور تحصیل کنند. این مدارس امکانات تحصیلی و رفاهی منحصر به فردی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. اساتید برجسته، آزمایشگاه ها، کتابخانه ها و سالن های ورزشی تنها بخشی از امکانات مدارس در سوئیس است. 

خوابگاه های این مدارس نیز امکانات رفاهی متعددی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. وعده های غذایی، برنامه های درسی، سرگرمی ها و مراقبت های پزشمی بخشی از امکانات رفاهی خوابگاه هاست. 

در مدارس شبانه روزی سوئیس هر معلم به تعداد کمی از دانش آموزان درس می دهد و توجه ویژه ای به هر دانش آموز می شود. کلاس های درس معمولا بین 2 تا 15 نفر دانش آموز دارند. هزینه تحصیل در این مدارس بین 50،000 تا 120،000 یورو در سال است.

با توجه به مدرسه ای که برای تحصیل انتخاب می کنید می توانید از امکاناتی نظیر موارد زیر بهره ببرید. 

سوالاتی که ممکن است در ذهن شما نیز باشد؟!

آیا تحصیل در سوئیس رایگان است؟

خیر. برای تحصیل در دانشگاه های سوئیس باید شهریه بپردازید مگر اینکه بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید. 

آیا بدون مدرک زبان می توان در سوئیس تحصیل کرد؟

برای اینکه شانس دریافت ویزا پایین نیاید، توصیه می شود حتما مدرک زبان ارائه دهید.

آیا می توان از دانشگاه های سوئیس بورسیه تحصیلی گرفت؟

بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

آیا پس از پایان تحصیل می توان در سوئیس کار کرد؟

پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور سوئیس به جستجوی کار بپردازید. در صورتی که در شغلی مناسب استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحصیل در ایتالیا (راهنمای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا)

به این مطلب امتیاز دهید:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای