راهنمای مهاجرت کاری به عمان

کار در عمان - مهاجرت به عمان برای کار - حقوق کار در عمان - مؤسسه ی کاریابی در عمان

مورد تایید وکلای مجموعه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دسته بندی: کشور عمان
بروزرسانی: 20شهریور1400

اقامت کاری عمان (آسان و مطمئن برای دریافت اقامت دائم)

اقامت کاری عمان را می توان آرزوی جوانان بسیاری دانست. بسیاری از افراد تمایل دارند در عمان فعالیت شغلی داشته باشند و در زمینه ی کار در عمان، مهاجرت به عمان برای کار و حقوق کار در عمان و … ابهامات بسیاری در ذهن دارند. مجموعه ی مهاجریست در این مقاله اقدام به رفع تعدادی از این ابهامات کرده است.

اگر قصد مهاجرت اقامت کاری عمان را دارید می توانید از راه های مختلف برای دریافت اقامت عمان اقدام کنید. مهاجرت به عمان از طریق تحصیل، از طریق سرمایه گذاری و از طریق ازدواج ممکن است. یکی از روش های پر طرفدار برای مهاجرت به عمان مهاجرت از طریق کار می باشد. در ادامه این روش را به طور کامل به شما شرح می دهیم و تمام مراحل و مدارک لازم برای مهاجرت  از طریق مهاجرت اقامت کاری عمان را توضیح می دهیم. قبل از اقدام برای دریافت ویزای کار عمان بهتر است با قوانین مهاجرت به عمان و شرایط اخذ ویزای عمان آشنا شوید. همچنین اطلاعات کلی راجع به این کشور داشته باشید تا تصمیم گیری برای شما راحت تر شود.

اطلاع از وضعیت اقتصادی و میزان هزینه زندگی در عمان مسئله بسیار مهمی است. همچنین آگاهی از نرخ بیکاری در این کشور و نرخ مالیات در عمان به شما کمک می کند قبل از مهاجرت به عمان با شرایط کلی این کشور آشنا شوید و سپس برای دریافت مهاجرت اقامت کاری عمان اقدام کنید. کار در عمان به دلیل میزان حقوق و دستمزد بالا و سهولت در اخذ ویزا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
کشور عمان در شبه جزیره عربستان واقع شده است. پایتخت این کشور مسقط می باشد.

 جمعیت در عمان حدود 4 میلیون و 600 هزار نفر است و زبان رسمی مردم عربی می باشد. البته بیشتر مردم عمان به زبان انگلیسی مسلط هستند. در ادامه به شما توضیح می دهیم که برای دریافت مهاجرت اقامت کاری عمان باید برخی اسناد و مدارک خود را به انگلیسی ترجمه کنید.

زیرا می توان گفت این زبان زبان دوم مردم عمان می باشد. مردم کشور عمان کیفیت زندگی بالایی دارند و این کشور از لحاظ امنیت برای مهاجرت مناسب است. خدمات بهداشتی که در عمان ارائه می شود مورد رضایت مردم است و میزان آلودگی در این کشور زیاد نیست.

واحد پول در عمان ریال عمان می باشد. ارزش پول عمان در دنیا بسیار بالا است و از نظر ارزش پول دارای رتبه دوم می باشد. از دلایل اصلی ارزش بالای پول عمان این است که این کشور ثبات سیاسی دارد و با کشورهای دیگر رابطه خوبی دارد. در اختلافات منطقه ای عمان نقش واسط را دارد و با این کار به ثبات اقتصادی خود کمک کرده است. درآمد در عمان بالا است اما این را هم باید در نظر داشت که هزینه زندگی در عمان نیز به نسبت کشورهای دیگر بالا است. بسیاری از ایرانیان در مشاغل مختلف مثل پزشکی به دلیل بالا بودن در آمد در عمان و نزدیکی این کشور به ایران برای اقامت کاری عمان اقدام می کنند.

 

نکته جالب در مورد کشور عمان این است که تقریبا به اندازه جمعیت شهروندان خود مهاجر خارجی قبول کرده است. این کشور نسبت به کشورهای اروپایی قوانین مهاجرت راحت تری دارد و شما مدارک کمتری باید ارائه دهید تا مهاجرت اقامت کاری عمان را به دست آورید.
همچنین برای افرادی که بخواهند کسب و کار خود را در این کشور شروع کنند قوانین کار عمان نسبت به قوانین کار کشورهای اروپایی راحت تر بوده و سود بیشتری نصیب افراد می شود.

مهاجرت اقامت کاری عمان – اخذ مهاجرت اقامت کاری عمان

کشورعمان عضو اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس است.

در سال 2018 عمان برای اولین بار مالیات بر ارزش افزوده را با نرخ کمتری در مقایسه با میانگین 19% در OECD ارائه داد.
این موضوع باعث تشویق گسترده و جذب متخصصان به این کشور شد.
پایتخت عمان مسقط و شهر صلاح بزرگ ترین شهر آن به دلیل منطقه آزاد و بندر باربری خود نیروی کار بزرگی را به خود جذب می کند.
مهاجرین خارجی در عمان از سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی به صورت رایگان بهره مند نمی شوند.
با این حال، بیشتر کارفرمایان بیمه درمانی خصوصی را برای کارمند خود می پردازند.
البته شایان ذکر است، در چند سال اخیر با توجه به بازشدن صدور ویزای کار در اروپا برای ایرانیان مخصوصا ویزای کار کشورهای معتبری مثل آلمان و اتریش، افراد کمتری به سمت ویزای کار کشورهای عربی جذب می شوند.
بزرگ ترین دلیل این بوده که کشورهای عربی در انتها به متقاضی اقامت دائم و پاسپورت کشورشان را نمیدهند.

از سال 2019 ویزای کار عمان مورد تقاضای بسیاری از افراد، مخصوصا ایرانی ها بوده است.
بسیاری از ایرانی ها بخاطر حقوق و دستمزدهای بالا و سهولت اخذ ویزای کار عمان به این کشور مهاجرت کرده و مشغول به کار شده اند.
ویزای کار در عمان از زمانی که این کشور مسیر پیشرفت را از سال 2002 به صورت جدی و برنامه ریزی شده پیش گرفت و شروع به ساخت پروژه های نفتی، پتروشیمی و صنعتی کرد، بسیار مورد توجه قرارگرفت.
این کشور در زمینه کارهای عمرانی و خدماتی مخصوصا جذب توریست بسیار قدرتمند عمل کرده در این حوزه ها نیازمند نیرو می باشد.

2 راه برای دریافت اقامت کاری عمان:

1.روش اول روش جستجوی کار است، که یک کارفرمای عمانی با مسئولیت خود به شما اجازه می دهد به مدت 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشید و به جستجوی کار بپردازید. در این روش شما باید خودتان با قوانین کار درعمان، میزان حقوق دریافتی در مشاغل مختلف و شرایط اخذ مهاجرت اقامت کاری عمان آشنا باشید و در این مدت دنبال کار بگردید و با کارفرماهای مختلف مصاحبه کنید.
در این مدت زمان منعی برای رفت و آمد شما به عمان وجود ندارد اما از آن جایی که ریسک این روش بالا است و احتمال پیدا کردن شغل کم است روش جستجوی کار در عمان را پیشنهاد نمی کنیم. زیرا جستجوی کار در عمان با ویزای جاب آفر کشورهای اروپایی تفاوت دارد و مانند آن کشورها احتمال پیدا کردن کار بالا نیست.

2. در روش دوم که می توان گفت تقریبا تنها روش دریافت مهاجرت اقامت کاری عمان است، شما ابتدا باید به صورت آنلاین و از طریق سایت های کاریابی عمان دنبال کار بگردید و بعد از پیدا کردن شغل و گرفتن دعوتنامه برای اخذ اقامت کاری عمان اقدام کنید.
مهم ترین شرط برای اخذ اقامت کاری عمان این است که شما پیشنهاد کاری از کارفرمای عمانی یا یک شرکت عمانی داشته باشید.
برای این کار باید رزومه خود را برای کارفرما بفرستید و در صورتی که مورد تایید کارفرما بود، باید آن شرکت از اداره کار عمان و همچنین اداره پلیس عمان این اجازه را دریافت کند، که برای شما دعوت نامه ارسال کند. البته شرایط اخذ اقامت کاری عمان فقط این مورد نیست. در ادامه این شرایط را برای شما توضیح می دهیم.

شرایط ویزای کار عمان به شرح زیر است:

• در ویزای کار عمان باید از طرف یک شرکت یا کارفرمای عمانی اعلام نیاز و درخواست شود.
این حامی با مسئولیت خودش فردی از اتباع خارجی را برای استخدام در شغلی مشخص شده، دعوت می کند.
• سن فرد دعوت شده نباید کمتر از 21 سال تمام و بیشتر از 60 سال باشد.
• داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس
• اعتبار ویزای کار عمان از زمان صدور آن به مدت 3 ماه می باشد.
• این نوع ویزا قابل تمدید است و قابلیت ورود چند گانه دارد.
• هزینه اخذ این نوع ویزا معادل 20 ریال عمان می  باشد.
• جریمه ای که سفارت عمان جهت تمدید مهلت آن برای هر ماه در نظر گرفته مبلغی معادل 50 ریال عمان می باشد.
• پس داشتن یک پیشنهاد کاری (job offer) از عمان اساسی ترین شرط ورود به این کشور است.

در مرحله اول برای درخواست کار در عمان باید کارفرما یا شرکتی در عمان برای جذب نیروی مورد نظر خود در دفاتر کاریابی عمان اعلام کند که نیرویی با این مشخصات نیاز دارد. در واقع این دفاتر کاریابی فقط زمانی برای کار فراخوان می دهند، که افراد یا شرکت هایی اعلام آمادگی برای جذب نیرو بکنند. در این دفاتر شرکت های ایرانی که در عمان کار می کنند نیز می توانند برای جذب نیرو اعلام آمادگی بکنند.

شما پس از بررسی شرکت های مختلف در سایت های کاریابی عمان رزومه خود را برای آن ها ارسال می کنید. دفاتر کاریابی رزومه های قابل قبول را برای کارفرما می فرستند تا از میان آن ها نیروی مورد نظر پیدا شود. بعد از این مرحله کارفرما به دفتر کاریابی اعلام می کند که کدام رزومه مورد تایید قرار گرفته است و اگر رزومه شما در این مرحله تایید شده باشد باید مدارک و اسناد مورد نیاز برای مهاجرت اقامت کاری عمان و استخدام در شرکت مورد نظر را ترجمه کنید و مواردی که برای کارفرما اهمیت دارد انجام دهید. به عنوان مثال سطح زبان خود را به آن چه مورد انتظار کارفرما است برسانید.

بعد از این مراحل وقتی برای مصاحبه با کارفرما تعیین می شود. در اغلب مواقع این مصاحبه به صورت آنلاین انجام می شود. اما ممکن است کارفرما یا شرکت از شما بخواهد حضوری به عمان بروید و در مصاحبه شرکت کنید. پس از تایید در مصاحبه شما اقامت کاری عمان را دریافت می کنید و می توانید برای مهاجرت به عمان آماده شوید. وقتی به عمان مهاجرت کردید باید به اداره پلیس عمان بروید و در آن جا انگشت نگاری شوید. همچنین باید مدارک مربوط به اثبات محل زندگی در عمان و بیمه سلامت خود را به افسر مربوطه نشان دهید. اگر افراد خانوادتان نیز برای مهاجرت به عمان همراه شما هستند باید مدارک آن ها را نیز به افسر نشان دهید.

 

اقامت کاری عمان و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا:

بعد از تایید کارفرما و دریافت دعوتنامه باید برای اخذ اقامت کاری عمان به سفارت این کشور بروید. همچنین باید مدارکی همراه خود داشته باشید تا به مسئول مربوطه نشان دهید.

این مدارک شامل موارد زیر است:

• پاسپورت معتبر (اعتبار این پاسپورت باید حداقل 6 ماه باشد.)
• دعوت نامه شرکت یا کارفرما در عمان
• مدرک تحصیلی ترجمه شده ( ترجمه مدرک باید انگلیسی باشد.)
• رزومه و سوابق کاری
• اسناد هویتی ترجمه شده
• 2 قطعه عکس
• گواهی سلامت
• اثبات عدم سو پیشینه
• فرم درخواستی که به صورت آنلاین پر شده است.
علاوه بر این مدارک، کارفرمای شما نیز باید مدارکی را ضمیمه فرم درخواست کار کند تا شما بتوانید اقامت کاری عمان را به دست آورید.
فرم درخواست الکترونیکی نیروی کار، باید توسط حامی تکمیل شده و با مهر به تائید حامی برسد.
این فرم باید به 2 زبان عربی و انگلیسی باشد. مدارک زیر باید به این فرم ضمیمه شود:
• 2 عدد عکس در ابعاد 6*4
• کپی پاسپورت متقاضی (اعتبار این پاسپورت باید حداقل 6 ماه باشد)
• از نمونه امضای امضا کنندگان که وزارت تجارت و صنعت آن را صادر نموده باید یک کپی تهیه شود.
• از گواهی معتبر عضویت در اتاق بازرگانی و صنایع عمان و همچنین از ثبت نام تجاری معتبر باید یک کپی تهیه گردد.
• کشور عمان برای ورود اتباع برخی کشورها، اخذ یک گواهی سلامت پزشکی
• اگر درخواست به وسیله شخصی بجز حامی ارائه شود، این نماینده باید تبعه عمان بوده و مجوزی کتبی از اداره گذرنامه و اقامت برای درخواست کننده را در دست داشته باشد.

جالبه بدونی که

در دنیا پادشاهانی هستند که طولانی‌ترین عمر سلطنت بر کشور را داشته‌اند، جالب است بدانید پادشاه عمان، «قابوس بن سعید آل سعید» پادشاهی بود که ۴۷ سال بر عمان حکومت کرد. پادشاهی او پس از «حسن البلقیه» پادشاه برونئی و ملکه ویکتوریا دوم، سومین پادشاهی طولانی دنیا است.
دانستنی ها

زمان اخذ مهاجرت اقامت کاری عمان | زمان اخذ اقامت به عمان از طریق کار:

مدت زمان دریافت ویزای عمان با توجه به نوع اقامت متفاوت است. زمانی صرف این مورد می شود که سفارت درخواست شما را بررسی کند. این مدت زمان بین 2 تا 15 روز طول می کشد.
در ادامه دریافت اقامت کاری عمان و گرفتن ویزای کار در شرایط مختلف متفاوت است. این مدت زمان به مواردی مثل شرکت یا کارفرمای مربوطه، سیاست های سازمان، شرایط تحصیلات و سابقه کار و شرایط پزشکی شما بستگی دارد. اما به طور کلی این پروسه حدود 1 ماه طول می کشد.

 

اقامت کاری عمان و شرایط اخذ ویزا برای خانواده:

اگر می خواهید از طریق مهاجرت اقامت کاری عمان خانواده خود را نیز به این کشور ببرید، بهتر است بدانید برخی قوانین مهاجرت در عمان نسبت به اروپا برای خانواده متفاوت است. شما می توانید با داشتن اقامت کاری عمان همسر و فرزند را همراه خود به این کشور ببرید.
در بسیاری از کشورها قوانین مهاجرت برای فرزند این گونه است که تا 18 سال می تواند به عنوان همراه مهاجرت کند.
اما در عمان به شرط اثبات وابستگی می توانید فرزندان خود را تا سن 21 سالگی برای مهاجرت به عمان همراه خود کنید. البته برای این که بتوانید خانواده خود را همراه ببرید باید تمکن مالی و درآمد خوبی داشته باشید. برای این مورد باید به اداره مهاجرت عمان ثابت کنید که می توانید مسکن در عمان تهیه کنید و درآمد مناسبی برای مخارج خود و خانواده دارید. یکی از معایب اصلی مهاجرت اقامت کاری عمان و مهاجرت خانواده این است که هیچ کدام از اعضای خانواده اجازه ی کار در کشور عمان را ندارند.

لیست مشاغل مورد نیاز برای اخذ اقامت کاری عمان:

هر ساله وزارت کار عمان لیستی از مشاغل مورد نیاز ارائه می دهد. در صورتی که شما در این مشاغل مدرک تحصیلی و سابقه کاری داشته باشید با تسلط نسبی به زبان انگلیسی یا عربی می توانید اقامت کاری عمان را دریافت کنید. اگر شغل مورد نظر شما در لیست مشاغل مورد نیاز عمان باشد شانس شما برای گرفتن اقامت کاری عمان بیشتر می شود.
در عمان برای مشاغلی در گروه پزشکی، آموزش و پرورش، مهندسی و IT امکان دریافت اقامت کاری زیاد است. همچنین با توجه به این که عمان بیشتر درآمد خود را از نفت و گاز به دست می آورد، در مشاغل مربوط به این حوزه به نیروی کار خارجی نیاز دارد.

برخی از مشاغل مورد نیاز در کشور عمان عبارتند از:

• رشته های فنی مهندسی مانند عمران و نقشه کشی
• تاسیسات
• برق و الکترونیک
• نقاشی ساختمان
• آی تی و کامپیوتر
• رشته های نظام سلامت و درمانی مانند: پزشکی و پرستاری و دندانپزشکی و اورژانس
• حسابداری و فروشندگی و صندوقداری
• مدیر تجاری
• متخصص پتروشیمی
• معلم ابتدایی
• مهندس مکانیک
• مهندس صنایع
• رشته های مربوط به نفت و گاز
• مهندس راه سازی
• رادیولوژیست
• فیزیوتراپ

 

اقامت کاری عمان برای رشته های پزشکی و مامایی:

افرادی که در رشته های پزشکی و مامایی و پرستاری تحصیل کرده باشند با داشتن سابقه 3 ساله می توانند برای دریافت اقامت کاری عمان اقدام کنند. این افراد باید آزمون بیومتریک بدهند و در صورت قبولی در این آزمون برای مراحل بعد آماده شوند. این آزمون دارای سوالات تخصصی در رشته شما است. از آن جایی که ایران تحریم است، شما باید برای آزمون به کشور عمان سفر کنید. بعد از قبولی آزمونی عملی در حضور استاد از شما گرفته می شود که سوالاتی در مورد بیمار مورد نظر از شما می پرسند. بعد از قبولی شما مجوز کار دارید و می توانید در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور عمان مشغول به کار شوید. از آن جایی که ارزش پول عمان بالا می باشد کار کردن در این کشور درآمد شما را افزایش می دهد.

 

بررسی درآمد مشاغل مختلف در عمان برای اخذ اقامت کاری عمان:

میزان درآمد ماهیانه در این کشور بسیار متفاوت و بستگی به شغل و میزان سوابق کاری و تحصیلاتی شما دارد.
میانگین حقوق در این کشور در حدود 1.780 ریال عمان برآورد شده است.
اما خوب خیلی از مشاغل تخصصی مثل پزشکان، مدیران، برخی از رشته های فنی درآمدهای بسیار بالاتری هم تا حد 7000 ریال عمان می توانند کسب کنند. کمترین میزان حقوق در عمان حدود 450 ریال عمان به صورت ماهانه می باشد و مشغالی که درآمدهای بالا دارند ماهانه حدود 7900 ریال عمان دریافت می کنند.
در عمان نیز مانند بسیاری از کشورها سابقه کار و میزان تحصیلات در حقوق دریافتی تاثیر دارد. شخصی که سابقه کاری 2 تا 5 سال دارد حدود 32 در صد از تازه کارها حقوق بیشتری دریافت می کند. همچنین شخصی که بیش از 5 سال سابقه کار در شغل مورد نظر را داشته باشد نسبت ب کسی که زیر 5 سال سابقه دارد، حدود 36 در صد حقوق بیشتری دریافت می کند. البته این در صد نسبت به شغل های مختلف و مناطق مختلف عمان می تواند کمی تغییر کند.

در مورد میزان تحصیلات نیز به همین شکل است. شما با داشتن مدرک کارشناسی ارشد می توانید حدود 29 در صد بیشتر از شخصی که در همان شغل لیسانس دارد حقوق دریافت کنید.

در ادامه حقوق و درآمد برخی مشاغل در عمان را برای شما در جدولی آورده ایم تا با توجه به میزان حقوق در شغل مورد نظر شما و میزان هزینه زندگی در عمان برای دریافت اقامت کاری عمان تصمیم بگیرید.
حقوق های ذکر شده در جدول به صورت ماهانه می باشد و بر حسب ریال عمان عنوان شده است.

 • حسابدار 1220 مدیر حسابداری 2630
 • مدیر مالی 3400 مسئول پذیرش در ادارات 810
 • طراح گرافیک 1040 عکاس 940
 • مهمان دار هواپیما 1170 معمار 2010
 • مکانیک 660 مدیر شعبه بانک 3000
 • معلم 1320 مترجم 1500
 • مدیر پروژه تجارس 2140 پرستار بچه 730
 • مهندس عمران 1550 مهندس برق 1630
 • مهندس مکانیک 1700 دندان پزشک 3960
 • متخصص تغذیه 3320 پرستار 1410
 •  

کار دانشجویی اقامت کاری در عمان:

کار دانشجویی اقامت کاری عمان 

کار دانشجویی در عمان فقط در رشته های مهندسی و مقاطع لیسانس به بالا امکان پذیر است.
و کسانی که در رشته پزشکی تحصیل می‌ کنند اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت.
شما در طول تحصیل در مقطع لیسانس تا 12 ساعت و برای مقطع بالاتر تا 25 ساعت اجازه‌ کار در هفته خواهید داشت.
هر یک از کارهای دانشجویی در این کشور زیر نظر دولت در یک مسیر قانونی مشخص ارائه و دنبال می ‌شود.

 

بررسی هزینه زندگی در عمان جهت اخذ اقامت کاری عمان:

هزینه زندگی مهاجرت اقامت کاری عمان | هزینه زندگی اقامت به عمان از طریق کار

هزینه زندگی در هر کشوری به سبک زندگی خود شما و منطقه ای که برای سکونت انتخاب کرده اید بستگی دارد. به طور کلی هزینه زندگی در کشور عمان نسبت به ایران بیشتر است. طبق داده هایی که از هزینه ها در کل شهرهای این دو کشور موجود است می توان گفت هزینه زندگی در عمان 18.99 در صد بیشتر از ایران است و شما برای اجاره خانه در عمان باید حدود 4.41 در صد هزینه بیشتری نسبت به ایران پرداخت کنید.
اگر شما بخواهید در پایتخت عمان، مسقط اقامت داشته باشید و همراه با خانواده خود به عمان مهاجرت کنید، باید برای هزینه های 4 نفر بدون احتساب اجاره خانه حدود 899.39 ریال عمان پرداخت کنید.

اگر به تنهایی برای مهاجرت به عمان اقدام کرده باشید، هزینه ماهانه شما حدود 256.47 ریال خواهد بود.
در صورتی که بدون خانواده و تنها به عمان مهاجرت کنید می توانید با درآمد خوبی که دارید پس انداز کافی داشته باشید. اما اگر با خانواده به عمان مهاجرت کنید با توجه به این که آن ها اجازه کار در عمان ندارند، هزینه زندگی و درمان زیاد می شود و هزینه تحصیل فرزندان نیز به هزینه ها اضافه می شود پس انداز کمی برای شما باقی می ماند. بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره یا خرید خانه می توان گفت هزینه زندگی یک شخص مجرد در عمان ماهانه بین 100 تا 250 ریال عمان است.

• هزینه اجاره خانه در عمان

به طور میانگین هزینه اجاره خانه ای یک خوابه در عمان حدود 221.28 ریال خواهد بود. برای اجاره خانه ای بزرگتر باید مبلغی حدود 391.91 ریال به صورت ماهانه پرداخت کنید. البته اگر بخواهید هزینه اجاره را کم کنید می توانید در مرکز شهر آپارتمان اجاره نکنید. در این صورت برای اجاره خانه ای کوچک با یک اتاق خواب باید 148.67 ریال و برای اجاره خانه ای بزرگ تر در همان منطقه ماهانه 263.33 ریال پرداخت کنید.
برای اجاره خانه در مسقط هزینه شما کمی بیشتر می شود. به عنوان مثال آپارتمانی یک خوابه در مرکز شهر مسقط حدود 239.83 ریال اجاره دارد که باید ماهانه پرداخت کنید.

• هزینه خرید خانه در عمان

اگر تصمیم داشته باشید مسکنی در عمان خریداری کنید باید بدانید می خواهید در مرکز شهر باشد یا این موضوع برای شما مهم نیست. در صورتی که تمایل داشته باشید خانه ای در مرکز شهر بخرید، برای هر متر مربع آن باید حدود 881.94 ریال هزینه کنید. اگر خانه ی مورد نظرتان در مرکز شهر نباشد هزینه هر متر مربع آن 672.51 ریال است.

• هزینه غذا و خوراک در عمان

در عمان هزینه غذایی معمولی در رستوران های ارزان قیمت 2 ریال می باشد. اگر بخواهید در رستوران بهتری غذا برای دو نفر سفارش دهید هزینه تقریبی 10 ریال عمان می شود. قبل از اقدام برای اقامت کاری عمان بهتر است قیمت اقلام خوراکی که ماهانه باید برای آن ها هزینه کنید، بدانید. مثلا قیمت یک پاکت شیر یک لیتری 0.63 ریال، هزینه نان 0.41 ریال، هزینه یک کیلو گرم برنج در عمان 0.69 ریال و هزینه 12 عدد تخم مرغ حدود 0.95 ریال خواهد بود.
یک کیلو گرم از اقلام خوراکی مثل گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز و سیب نیز به ترتیب 0.47 ریال، 0.37 ریال، 0.35 ریال و 0.88 ریال هزینه دارد.

• هزینه حمل و نقل در عمان

هزینه بلیط یک طرفه در عمان 0.50 ریال است. شما برای کرایه تاکسی در عمان حداقل باید 1.20 ریال هزینه کنید و برای هر کیلومتر مسیر که توسط تاکسی طی می شود لازم است 0.20 ریال پرداخت کنید. قیمت یک لیتر بنزین در عمان 0.22 ریال می باشد.


اقامت کاری عمان و نرخ مالیات در عمان:

عمان جز کشورهایی محسوب می شود که مالیات بر درآمد شخصی در آن جا وجود ندارد و فقط شرکت ها موظف هستند مالیات خود را پرداخت کنند. به همین دلیل برخی افراد تمایل دارند اقامت کاری عمان را دریافت کنند و بتوانند بدون پرداخت مالیات حقوق بگیرند. بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس همین قوانین را برای مالیات دارند و افراد زیادی ترغیب می شوند اقامت کاری آن جا را دریافت کنند. همچنین مالیات های دیگری مثل مالیات بر سود سهام، مالیات بر ارث و مالیات بر ملک در عمان وجود ندارد.

مالیات بر ارزش افزوده نیز در عمان بسیار کم است و بیشتر بر روی کالاهایی که برای سلامتی مضر هستند، این مالیات دریافت می شود. کالاهایی مثل الکل و تنباکو در این گروه هستند.
شما فقط در صورتی باید در عمان مالیات پرداخت کنید که در آن جا شرکتی را راه اندازی کرده باشید. در این صورت باید 15 در صد مالیات به دولت عمان پرداخت کنید. به طور کلی می توان گفت دولت عمان تنها مالیاتی که دریافت می کند مالیات شرکتی است.


بررسی نرخ بیکاری برای مهاجرت به عمان:

نرخ بیکاری در واقع به معنای وجود نیروی کار مستعد اما کمبود شغل در کشور است. در عمان نرخ بیکاری در سال های گذشته به خوبی کاهش پیدا کرده است. می توان گفت تقریبا از سال 2009 در جهت کاهش نرخ بیکاری در عمان تلاش زیادی شده و نتیجه آن قابل مشاهده است. در سال 2015 نرخ بیکاری در عمان 5.23 در صد بود. در همان زمان هم عمان از لحاظ بیکاری در شرایط بدی نبود.
اما باز هم با بهبود شرایط این رقم کاهش پیدا کرد و در سال 2016 به 3.27 در صد رسید. در سال 2019 این عدد 2.67 در صد شد که نشان می دهد عمان برای جستجوی کار و پیدا کردن شغلی مناسب ایده آل است. به همین خاطر شرایط اخذ اقامت کاری عمان نسبت به کشورهای اروپایی تا حدودی آسان تر است.


اخذ تابعیت عمان از طریق اقامت کاری عمان

تابعیت مهاجرت اقامت کاری عمان | تابعیت مهاجرت به عمان از طریق کار

در کشورهای حوزه خلیج فارس مثل عمان دریافت تابعیت برای افراد خارجی بسیار سخت می باشد. شما با اخذ اقامت کاری عمان و چندین سال کار کردن در این کشور نمی توانید اقامت دائم و تابعیت عمان را به دست آورید. دریافت تابعیت برای کودکی که پدر عمانی و مادر خارجی دارد امکان پذیر است. اما در حالت برعکس یعنی مادر عمانی و پدر خارجی با شرایط خاصی تابعیت عمان را به آن کودک می دهند. به عنوان مثال ده سال از طلاق گذشته یا پدر خارجی مادر را رها کرده باشد.

یک زن خارجی نیز فقط از طریق ازدواج با مرد عمانی در شرایطی که از او فرزندی داشته باشد یا ده سال از ازدواجشان بگذرد، می تواند تابعیت عمان را دریافت کند.
به طور کلی شما با مهاجرت به عمان از طریق راه های مختلف مثل اقامت کاری عمان نمی توانید تابعیت این کشور را به دست آورید. به همین دلیل اگر دنبال اقامت طولانی مدت در کشوری هستید و می خواهید از مزایای شهروندی یک کشور دیگر استفاده کنید باید به دنبال اقامت کشورهای اروپایی باشید. زیرا در این کشورها بعد از زمان مشخصی و با رعایت قوانین مهاجرت در آن کشور می توانید اقامت دائم و سپس تابعیت و پاسپورت کشور مقصد را برای خود و خانواده دریافت کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات مهم در رابطه با دریافت مهاجرت اقامت کاری عمان و شرایط اخذ ویزای کار عمان را به شما بدهیم. علاوه بر این موضوع شما با آگاهی نسبت به وضعیت اقتصادی و نرخ مالیات در عمان، نرخ بیکاری و هزینه زندگی در عمان می توانید راحت تر برای مهاجرت به عمان تصمیم بگیرید.

با توجه به این که با اقامت کاری عمان امکان دریافت تابعیت وجود ندارد شاید از مهاجرت به این کشور پشیمان شده و بخواهید برای اقامت کشور دیگری برنامه ریزی کنید. اما اگر هدف شما فقط دریافت اقامت کاری عمان و داشتن درآمد بالا در این کشور باشد، با توجه به پیشرفت اقتصادی و نزدیکی عمان به ایران می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. درآمد در عمان حتی نسبت به کشورهایی که درآمد دلاری دارند نیز بالاتر است و از آن جایی که فرهنگ مردم ایران و عمان به هم نزدیک است زندگی برای ایرانیان در عمان مناسب است.
با توجه به مواردی که در این مقاله گفته شد، می توان نتیجه گرفت که کشور عمان از لحاظ درآمد و به دلیل ارزش پولی که دارد شرایط مناسبی را مخصوصا برای ایرانیان فراهم می کند.
اما باید به این موارد هم توجه کنید که کاریابی در عمان راحت نخواهد بود و این کشور در نهایت به شما پاسپورت و شهروندی عمان را اعطا نمی کند.
همچنین این کشور عربی زبان حتما برای دادن ویزای کار از شما قرارداد کاری و پیشنهاد کاری معتبر می خواهد.

سوالات متداول در زمینه اقامت کاری عمان

5 مورد از مشاغل مورد نیاز در عمان؟

• رشته های فنی مهندسی مانند عمران و نقشه کشی
• تاسیسات
• برق و الکترونیک
• نقاشی ساختمان
• آی تی و کامپیوتر

سوالاتی که ممکن است در ذهن شما نیز باشد؟!

زمان لازم برای دریافت اقامت کاری عمان چقدر است؟

زمان اخذ اقامت کاری متفاوت است. ولی به طور میانگین این مدت زمان بین 2 تا 15 روز طول می کشد.

هزینه زندگی در کشور عمان چقدر است؟

هزینه زندگی به به سبک زندگش هر فرد بستگی دارد. اما به طور میانگین بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره یا خرید خانه می توان گفت هزینه زندگی یک شخص مجرد در عمان ماهانه بین 100 تا 250 ریال عمان است.

 • سلام وقت بخیر
  اگر بخواهم تو عمان پنل خورشیدی احداث کنم آیا کشور از همه لحاظ حمایت میکنید؟
  مثلا زمن به صورت رایگان در اختیار من قراره میده؟
  لطفا در خصوص احداث پنل خورشیدی در کشور عمان راهنمایی کنید متشکرم.

  • سلام وقت بخیر
   کشور عمان فرصت مناسبی برای انواع سرمایه گذاری ها است. شما میتوانید با ثبت شرکت در این کشور از امکانات و حمایت های دولتی متناسب با شرایط و قوانین این کشور برخوردار شوید.
   جهت مشاوره تخصصی لطفا با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر درخواست مشاوره دهید.
   https://mohajerist.com/consulting

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مطلب امتیاز دهید:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای