• راهنمای مهاجرت کاری به کانادا

  کار در کانادا برای مهاجرین - حقوق کار در کانادا - ویزای کار در کانادا - شرایط اقامت دائم در کانادا

  مورد تایید وکلای مجموعه
  مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
  دسته بندی: کشور کانادا
  بروزرسانی: 20 شهریور1400

  اقامت کاری کانادا (راهی مطمئن برای دریافت اقامت دائم)

  اقامت کاری کانادا، این روزها به یک دغدغه ی مهم برای افراد زیادی در سراسر دنیا، خصوصا ایرانیانی تبدیل شده است که به فکر ساخت آینده ای بهتر برای خود و خانواده هایشان هستند. مهاجریست قصد دارد در این مقاله در مورد کار در کانادا برای مهاجرین ، حقوق کار در کانادا،  و … اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

  این روزها افراد زیادی در سراسر دنیا به فکر مهاجرت و ساخت آینده‌‎ای بهتر برای خود و خانواده هستند و در این میان کشور پیشرفته و پهناور کانادا به یکی از برترین مقاصد برای این منظور تبدیل شده است.

   برخی از افراد واجدشرایط از طریق ادامه تحصیل در کانادا و دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا مهیای سفر به این کشور شده و پس از فارغ‌التحصیلی در هر یک از مقاطع دانشگاهی، نسبت به دریافت مجوز کار تمام‌وقت و پیوستن به بازار کار و در نهایت دریافت اقامت دائم یا همان PR اقدام می‌کنند.

  دسته‌بندی کلی طرح نیروی کار ماهر (اکسپرس اینتری) کانادا

  بنابر جدیدترین اطلاعات وب‎‌سایت رسمی دولت کانادا، مبنای انتخاب نامزدهای مهاجرت کاری برای طرح نیروی کار ماهر، براساس مهارت و توانایی این افراد برای مشارکت تاثیرگذار و سودمند در اقتصاد کانادا است. بر همین اساس، طرح اکسپرس‌اینتری در ۳ دسته‌بندی کلی زیر درخواست‌های متقاضیان مهاجرت کاری و اقتصادی را مدیریت می‌کند:

  • برنامه نیروی کار ماهر فدرال
  • برنامه تاجران و بازرگانان ماهر فدرال
  • کلاس و دسته تجربه کانادایی

  هم‌چنین استان‌ها و قلمروهای کانادا می‌توانند با استفاده از طرح نیروی کار ماهر استانی یا به اصطلاح PNP برخی از کاندیداهای واجدشرایط را برای فعالیت در بازار کار محلی و استانی کانادا به کار بگیرند.

  معیارهای صلاحیت برای شرکت در طرح نیروی کار ماهر فدرالی (Express Entry)

  این برنامه محبوب و پرمتقاضی در سراسر دنیا برای آن دسته از نیروی کار ماهر خارجی با تجربه کار مکفی طراحی شده که قصد مهاجرت و اقامت دائم در کانادا را دارند. در حالت کلی متقاضیان شرکت در این برنامه نیازمند داشتن حداقل شرایط زیر هستند:

  • مهارت و تجربه کاری
  • توانایی و مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسوی
  • تحصیلات

  متقاضی شرکت در طرح نیروی کار ماهر یا همان اکسپرس انتری باید به منظور واجد شرایط شناخته شدن از تمامی شروط ذکر‌شده در بالا به عنوان حداقل شرایط برخوردار باشند.

  عوامل موثر در انتخاب برنامه نیروی کار ماهر کانادا

  چنان‌چه متقاضیان شرکت در طرح اکسپرس‌انتری دارای حداقل شرایط بالا باشند، درخواست آن‌ها بر مبنای شاخصه‌های زیر ارزیابی خواهد شد:

  • سن
  • تحصیلات
  • تجربه کاری
  • پیشنهاد کاری معتبر
  • مهارت‌های زبان انگلیسی و یا فرانسوی
  • میزان سازگاری و تطبیق‌پذیری (این‌که با چه احتمالی شما امکان زندگی در کانادا و سازگاری با محیط را خواهید داشت).

  برای مجموع ۶ فاکتور انتخابی بالا ۱۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده که به ترتیب شامل مهارت زبان (حداکثر ۲۸ امتیاز)، تحصیلات (حداکثر ۲۵ امتیاز)، تجربه کاری (حداکثر ۱۵ امتیاز)، سن کاندیدا (حداکثر ۱۲ امتیاز)، پیشنهاد کاری و وضعیت شغلی از پیش هماهنگ‌شده (حداکثر ۱۰ امتیاز)، تطبیق‌پذیری (حداکثر ۱۰ امتیاز) می‌شود. چنان‌چه شما از این ۶ فاکتور انتخابی حداقل ۶۷ امتیاز یا بیشتر کسب کنید، برای شرکت در برنامه فدرالی نیروی کار ماهر کانادا واجد شرایط محسوب می‌شوید.

  لازم به ذکر است که دولت کانادا براساس فاکتورهای انتخابی بالا صلاحیت کاندیدای شرکت در برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا را ارزیابی می‌کند. زمانی که در لیست کاندیدای اکسپرس انتری قرار می‌گیرید، با استفاده از یک سیستم جامع رتبه‌بندی به نام  CRS پروفایل شما توسط دولت کانادا مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌گیرد. در نهایت کاندیداهای دارای بالاترین امتیاز و رتبه از میان متقاضیان این طرح انتخاب شده و می‌توانند از طریق دعوت‌نامه برای اقامت دائم کانادا درخواست داده و به اصطلاح اپلای کنند.

  چگونگی جستجوی ناک NOC و لیست مشاغل موردنیاز کانادا برای مهاجرت کاری

  عموما دولت کانادا با استفاده از سیستم ناک NOC به طبقه‌بندی مشاغل و کسب و کارها در کانادا می‌پردازد و در حالت کلی انواع مشاغل در این کشور به ۲ گروه زیر تقسیم می‌شوند:

  • وظایف کاری.
  • کاری که یک شخص انجام می‌دهد.

  NOC به سیستم نظام‌مند و مشاغل طبقه‌بندی شده کانادا اطلاق می‌شود.

  اما برای اهداف مهاجرتی، گروه اصلی مشاغل شامل موارد زیر می‌شوند:

  • نوع مهارت ۰ (صفر): مشاغل مدیریتی نظیر مدیران رستوران، مدیران معدن و حتی کاپیتان‌های کشتی (برای امور ماهیگیری).
  • نوع مهارت Aمشاغل حرفه‌ای که به طور معمول نیازمند داشتن مدارک دانشگاهی است و شامل مواردی نظیر دکترها، دندانپزشک‌ها و آرشیتکت‌ها و معمارهای ساختمانی می‌شود.
  • نوع مهارت Bمشاغل فنی، تجاری و بازرگانی حرفه‌ای که معمولا نیازمند گواهی و مدارک مرتبط و گذراندن دوره‌های کارآموزی است و شامل کسب و کارهایی نظیر سرآشپز، لوله‌کش و متخصص برق می‌شود.
  • نوع مهارت C: مشاغل میان‌رده و متوسطی که معمولا نیازمند مدرک دیپلم و یا یک دوره آموزشی کامل و مرتبط با آن کار است و شامل مواردی نظیر قصاب‌های صنعتی، رانندگان مسافت‌های طولانی خودرو سنگین و تراک، سروکننده موادغذایی و آشامیدنی می‌شود.
  • نوع مهارت Dمشاغل کارگری نظیر برداشت‌کننده میوه، کارکنان امور نظافت و کارگران میدان نفتی.

  برهمین اساس، برنامه‌های مهاجرتی کانادا با استفاده از سیستم ناک NOC در مورد این موضوع تصمیم‌گیری می‌کنند که آیا شغل و یا نوعی از تجربه کاری و مهارت واجد شرایط برای شرکت در یک برنامه محسوب می‌شوند و یا خیر.

   در مجموع از نگاه سیستم ارزیابی مشاغل دولت کانادا، کسب و کارهای دارای نوع مهارت ۰ ، A و یا B جزو مشاغل واجد شرایط و دارای مهارت و تخصص محسوب می‌شوند.

  در گذشته، بسته های پاداش به عناصر مختلفی از قبیل حقوق اساسی، کمک هزینه ماشین، کمک هزینه مسکن، پوشش پزشکی، آموزش کودکان و بلیط هواپیما برای بازدیدهای خانگی تقسیم می شد. اما امروز، کارفرمایان برای پرداخت همه این هزینه ها دستمزدی پرداخت می کنند، البته در معدود موارد، پاداش های دیگری هم نیز وجود دارد.

   

  جالبه بدونی که

  در سال ۱۹۶۷ قصد داشتند برج ایفل را به طور موقت به کانادا منتقل کنند اما این تصمیم عملی نشد.
  دانستنی ها

  طرح اکسپرس‌انتری جهت افراد دارای مهارت و تخصص کاری

  برای این که بتوانید در برنامه نیروی کار ماهر اکسپرس اینتری شرکت کنید باید شغل و فعالیتی که در گذشته انجام داده‌اید در یکی از دسته‌بندی‌های مهارت نوع ۰ ، سطح A و یا B قرار بگیرد. در حالت کلی سیستم اکسپرس انتری چنانچه بخواهید در یکی از طرح‌های زیر قرار داده شوید، درخواست شما برای اقامت دائم کانادا بررسی و مدیریت می‌شود:

  • به عنوان یک نیروی کار ماهر فدرالی Federal Skilled Worker
  • تحت نظر برنامه تاجران و بازرگانان ماهر فدرالی Federal Skilled Trades Program
  • تحت عنوان کلاس و دسته تجربه کانادایی Canadian Experience Class

  طرح Atlantic Immigration Pilot

  در این طرح تجربه کاری شما باید در یکی از دسته‌بندی‌های مهارت ۰، A، B یا C قرار گرفته باشد. چنان‌چه مهارت کاری شما در دسته‌بندی C یا D قرار داشته باشد:

  افرادی که برای انجام کار به صورت موقت به این کشور پا می‌گذارند، به عنوان افراد واجد شرایط برای اقامت دائم کانادا محسوب نمی‌شوند، البته در برخی موارد این دسته از افراد نیز امکان درخواست برای مهاجرت و اقامت دائم کانادا را خواهند داشت.

  چگونه عنوان شغلی، کد و نوع مهارت کسب و کار خود را جستجو کنیم؟

  برای جستجوی اطلاعات ناک NOC که بیشترین تطابق با عنوان شغلی شما را دارد می‌توانید از ابزار جستجوی وب‌سایت رسمی دولت کانادا استفاده کنید. با ورود به این سایت و در قسمت فیلتر Filter items عنوان شغلی خود را وارد کنید و در صورت پیدا کردن عنوان شغلی متناسب تخصص خود، عنوان ناک، کد عددی و سطح مهارت شغلی ارائه‌شده را برای درخواست خود یادداشت کنید. برای مثال متصدی اتصالات گاز (Gas fitters) دارای کد ناک ۷۲۵۳ و سطح مهارت B در سیستم مشاغل نظام‌مند کانادا است.

  حداقل شرایط مورد نیاز برای شرکت در برنامه نیروی کار ماهر کانادا:

  حداقل شرایط و الزامات شرکت در برنامه نیروی کار ماهر کانادا دارای جزئیات و نکات مهمی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

  مهارت و تجربه کاری

  برخورداری از مهارت و تجربه کاری بدین معنی است که شما در یکی از مشاغل دسته‌بندی شده و نظام‌مند کانادا که به ناک NOC معروف است کار کرده‌اید، این مشاغل شامل موارد زیر می‌شوند:

  مشاغل مدیریتی ( سطح مهارت صفر – ۰ )
  مشاغل حرفه‌ای (سطح مهارت A )
  مشاغل فنی و تجار و بازرگانان دارای مهارت ( سطح مهارت B )

  •  

  براساس اطلاعات جدول اصلی مشاغل نظام‌مند و طبقه‌بندی شده NOC وب‌سایت دولت کانادا، شما باید این موضوع را نشان دهید که به هنگام انجام شغل اصلی خود، وظایفی که در توضیحات شغل موردنظر در ناک آمده را نیز به انجام رسانده‌اید. بر همین اساس تجربه و مهارت کاری شما باید شامل موارد زیر شوند:

  • 1-در دسته‌بندی مشابه شغلی ناکی NOC که برای درخواست مهاجرت خود لازم دارید قرار بگیرد (که به آن اصطلاحات primary occupation گفته می‌شود.)
  • 2-برای ۱۰ سال گذشته باشد.
  • 3-شغلی دارای درآمد باشد.( این بدین معنی است برای انجام کار به شما درآمد ماهانه و یا کمیسیون تعلق گرفته باشد. کارهای داوطلبانه و یا کارآموزی بدون حقوق مشمول این برنامه نمی‌شود).
  • 4-حداقل دارای ۱ سال کار مستمر و یا ۱٫۵۶۰ ساعت در مجموع (۳۰ ساعت در هفته) باشید. شما می‌توانید از طریق هر یک از روش‌های زیر به این مهم دست پیدا کنید:
  • یک کار تمام‌وقت: ۳۰ ساعت در هفته برای ۱۲ ماه که معادل ۱ سال تمام‌وقت (۱۵۶۰ ساعت) است.
  • میزان معادل در کاری نیمه‌وقت: ۱۵ ساعت در هفته برای ۲۴ ماه که معادل ۱سال تمام‌وقت (۱۵۶۰ ساعت) است.
  • تمام‌وقت در بیش از یک شغل: ۳۰ ساعت در هفته برای ۱۲ ماه در بیش از یک شغل که معادل ۱سال تمام‌وقت (۱۵۶۰ ساعت) است.

  برای کارهای نیمه‌وقت شما می‌توانید تا زمانی که ۱٫۵۶۰ ساعت سالانه خود را پر کنید، بیشتر و یا کمتر از ۱۵ ساعت در هفته کار کنید. البته انجام کار بیش از ۳۰ ساعت در هفته در این سیستم محاسبه نمی‌شود.

  در ارتباط با مهارت زبان شما باید:

  • یکی از آزمون‌های تائید‌شده زبان انگلیسی یا فرانسوی را بگذرانید که شامل مهارت‌های نوشتن، خواندن، شنیداری و مکالمه می‌شود.
  • از حداقل امتیاز ۷ در تمام ۴ مهارت معیار زبان کانادایی (CLB) برخوردار شوید.
  • نتایج آزمون زبان خود را در پروفایل اکسپرس اینتری خود وارد کنید.

  لازم به یادآوری است که نتایج آزمون زبان شما تنها برای ۲ سال از زمان صدور آن معتبر است و باید به هنگام درخواست اقامت دائم کانادا دارای اعتبار باشد.


  شرایط قابل قبول بودن برای مهاجرت به کانادا

  براساس قوانین مهاجرتی کانادا برخی از متقاضیان مقبولیت لازم را برای مهاجرت به این کشور ندارند و به اصطلاح inadmissible هستند. بر همین اساس آفیسر مهاجرت به هنگام درخواست ویزا و یا ورود به مرز کانادا، براساس مسائل امنیتی، سوءسابقه و یا دلایل پزشکی و سلامت، تصمیم‌گیرنده این موضوع خواهد بود که شما اجازه ورود به این کشور را دارید یا خیر.

  سوالاتی که ممکن است در ذهن شما نیز باشد؟!

  برای مهاجرت کاری به کانادا چه شرایطی باید داشت؟

  ایرانیان برای کار در کانادا از دو راه می توانند اقدام کنند: 1) در برنامه اسکیل ورکر کانادا امتیاز کافی کسب کنند. 2) از کارفرمایی در کانادا پیشنهاد کار دریافت کنند. در هر دو زمینه مؤسسه MIE خدمات منحصر به فردی ارائه می دهد.

  آیا مهاجرت به کانادا از طریق کار منجر به اخذ اقامت دائم این کشور می شود؟

  اگر از طریق اسکیل ورکر اقدام می کنید یا از شهر های خاصی در کانادا پیشنهاد کار می گیرید، از ابتدا به شما اقامت دائم داده می شود. اما اگر با پیشنهاد کار و ویزای کار موقت وارد می شوید نیز پس از چند سال می توانید برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید.

  مراحل مهاجرت کاری به کانادا شامل چه مواردی است؟

  برنامه اسکیل ورکر کانادا دو مرحله دارد. در صورتی که در مرحله اول از 100 امتیاز بتوانید 67 امتیاز کسب کنید وارد مرحله دوم می شود. در مرحله دوم افرادی که بالاترین امتیاز ها را کسب کرده اند برای اخذ اقامت دائم دعوت می شوند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  اقامتی خوبه که محدودیت کشور نداشته باشه!

  اخذ کارت اقامت اروپایی تنها با گردش حساب و سند ملکی در ایران